Amazon kupił prawa do nowego filmu reżysera "Idy". Będzie kolejny Oscar?

Prawa do "Zimnej wojny" Pawlikowskiego ma teraz amerykańska wytwórnia. W filmie zagrają Agata Kulesza, Joanna Kulig, Tomasz Kot i Borys Szyc.

Paweł Pawlikowski po roku nieobecności wraca z wyjątkowym filmem. "Zimna wojna" opowie o wielkiej miłości w stalinowskiej Polsce. Prawa do filmu oscarowego reżysera kupiła amerykańska wytwórnia filmowa. Czy to pomoże mu zdobyć Oscara?

Amazon Studios

Amazon Studios powstało 7 lat temu jest częścią potężnego koncernu i największego sklepu internetowego na świecie - Amazon.com, założonego w 1994 przez Jeffa Bezosa.

Kontrakt z tą wytwórnią może być wielką szansą dla nowego filmu Pawlikowskiego. Amazon Studios ma na koncie już dwa oscarowe filmy - „Klient” Asghara Farhadiego otrzymał tegorocznego Oscara za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, a "Manchester by the sea" Kennetha Lonergana zdobył dwie statuetki za scenariusz i pierwszoplanową rolę Casey’a Afflecka.

Bardzo możliwe, że amerykańska wytwórnia pomoże “Zimnej wojnie” powtórzyć sukces “Idy”.

Pawel Pawlikowski, Nicole KidmanPawel Pawlikowski, Nicole Kidman Jordan Strauss / Jordan Strauss/Invision/AP

O czym będzie "Zimna wojna"?

Twórcy filmu nie zdradzają zbyt wielu szczegółów odnośnie fabuły. Wiemy, że film opowie o wielkiej i trudnej miłości między dwojgiem ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć, a jednocześnie nie potrafią być razem. Akcja filmu rozegra się w stalinowskiej Polsce i powojennej Europie lat 50. i 60. Zdjęcia kręcono głównie w Łodzi, która na niektórych ujęciach będzie udawała Paryż

Muzyka w "Zimnej wojnie"

Jednym z najważniejszych elementów filmu będzie muzyka. Reżyser zdecydował się na niestandardowe połączenie kilku gatunków muzycznych. W filmie usłyszymy mieszankę jazzu, polskiej muzyki ludowej i starych, paryskich piosenek - jesteśmy bardzo ciekawi efektów.

Paweł Pawlikowski nakręcił 'Zimną wojnę'Paweł Pawlikowski nakręcił 'Zimną wojnę' mat. prasowe

Sami producenci zapowiadają, że będzie to "film muzyczny". Jednak w przeciwieństwie do musicali, nie będzie tu tego, co znamy z przedstawień na Broadway'u: piosenek śpiewanych przez aktorów, efektownych pokazów tanecznych. Mimo to muzyka odegra bardzo ważną rolę w obrazie. To dzięki muzyce poznaje się para głównych bohaterów - ona jest śpiewaczką i tancerką, on - pianistą.

Obsada nowego filmu Pawlikowskiego

Paweł Pawlikowski zaprosił na plan swoich ulubionych aktorów. W jego najnowszym filmie wystąpiły Joanna Kulig i Agata Kulesza, które widzieliśmy także w “Idzie”. Oprócz oscarowego duetu w "Zimnej wojnie" zagrali m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Adam Woronowicz.

'Zimna wojna', Paweł Pawlikowski'Zimna wojna', Paweł Pawlikowski mat. prasowe

Produkcja "Zimnej wojny"

Paweł Pawlikowski jest nie tylko reżyserem, ale też twórcą scenariusza, który napisał razem z Januszem Głowackim. Za zdjęcia do "Zimnej wojny" odpowiada Łukasz Żal, który razem z Ryszardem Lenczewskim zdobył nominację do Oscara za zdjęcia do "Idy". Scenografię do filmu stworzyli Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.

Kiedy premiera?

Zdjęcia do najnowszego filmu twórcy "Idy" rozpoczęły się w styczniu 2017. Ostatni klaps na planie padł na początku sierpnia, zaś premiera filmu odbędzie się w przyszłym roku. Zdjęcia powstawały w Polsce, Francji i Chorwacji, a film jest koprodukcją polsko-francusko-brytyjską.

"The Crown", sezon 2 teaser[HD], reż. Stephen Daldry, prod. Netflix

Więcej o: