Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji to jedna z najważniejszych imprez filmowych w historii kina. W tym roku po raz 74. o Złotego Lwa powalczą filmy z całego świata, w tym przerażające „mother!” Darrena Aronofsky'ego z Jennifer Lawerence i Javierem Bardemem oraz „Suburbicon” George'a Clooney'a z Mattem Damonem i z Julianne Moore.
Polski akcent w Wenecji
Na festiwalu nie zabrakło polskiego reprezentanta. Film “Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego będzie walczyć o nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie i sztuce filmowej.
Film opowiada historię Michała Waszyńskiego, jednego z najpopularniejszych reżyserów 20-lecia międzywojennego, twórcy "Znachora", a także słynnego "Dybuka". Dokument skupi się jednak nie na filmografii, a życiu reżysera, który był niezwykle barwną, ale i kontrowersyjną postacią. Polska premiera filmu zapowiedziana jest na jesień 2018.
Festiwal Filmowy w Wenecji nie odbywa się w Wenecji
Festiwal Filmowy w Wenecji (wł. Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica di Venezia) odbywa się od 1932 roku i jest najstarszym festiwalem filmowym w historii. Obecnie jest częścią Biennale w Wenecji. Wbrew temu, co mówi nazwa, impreza wcale nie odbywa się w Wenecji, ale na włoskiej wyspie Lido. Filmy prezentowane podczas festiwalu walczą o Złotego Lwa, Srebrnego Lwa otrzymuje reżyser jednego z filmów wytypowanych w konkursie głównym, najlepsi aktorzy mogą otrzymać Puchar Volpi, a Złotą Ostellą nagradzani są reżyserzy, scenarzyści, montażyści i kompozytorzy.
Filmy biorące udział w konkursie głównym 74. Festiwalu Filmowego w Wenecji:
74. Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa do 9. września.
74. Festiwal Filmowy w Wenecji fot. labiennale.org