"Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego z nagrodą za najlepszą reżyserię na festiwalu w Montrealu

"Zgoda" to pełnometrażowy debiut reżysera. Film z Jakubem Gierszałem i Zofią Wichłacz opowiada o miłości w czasach II wojny światowej.

Pierwszy pełnometrażowy film Macieja Sobieszczańskiego został nagrodzony za najlepszą reżyserię podczas 41. Festiwalu Filmowego w Montrealu. “Zgoda” w Konkursie Głównym pokonała 17 filmów z całego świata.

“Zgoda” - fabuła

Film opowiada o trójkącie miłosnym, który narodził się podczas II wojny światowej . Erwin, czyli Jakub Gierszał ("Sala samobójców", "Wszystko co kocham") i Franek, grany przez Juliana Świeżewskiego ("Wołyń"), zakochują się w tej samej dziewczynie - Annie, w którą wcieliła się Zofia Wichłacz (“Miasto 44”). Przyjaciele są w stanie poświęcić wszystko, by chronić ukochaną.

'Zgoda', reż. Maciej Sobieszczański, Kino Świat'Zgoda', reż. Maciej Sobieszczański, Kino Świat mat. prasowe

Reżyserem "Zgody" jest Maciej Sobieszczański. Za scenariusz odpowiada Małgorzata Sobieszczańska, a zdjęcia wykonał Valentyn Vasyanovych - ukraiński operator, autor zdjęć do nagrodzonego w Cannes filmu „Plemię”.

Oprócz Juliana Świeżewskiego, Zofii Wichłacz i Jakuba Gierszała, w filmie zobaczymy również Wojciecha Zielińskiego, Pawła Tomaszewskiego oraz Danutę Stenkę.

W polskich kinach “Zgodę” będziemy mogli zobaczyć już 13 października tego roku.

To nie jedyna nagroda dla “Zgody”

Oprócz nagrody za najlepszą reżyserię z festiwalu w Montrealu, “Zgoda” zdobyła także tytuł najlepszego projektu w fazie postprodukcji podczas 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno. Film Sobieszczańskiego jest także nominowany do Złotych Lwów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - ten odbędzie się już 18. września. Nagrodę w konkursie Script Pro 2012 otrzymał także scenariusz “Zgody” autorstwa Małgorzaty Sobieszczańskiej.

"The Crown", sezon 2 teaser[HD], reż. Stephen Daldry, prod. Netflix

Więcej o: