"The Square": Złota Palma w Cannes nie jest przyznawana byle komu. Ten film po prostu trzeba zobaczyć

Ruben Östlund nie bez powodu dostał Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Jego "The Square" zasłużyło na nagrodę. Od najbliższego piątku film będzie można zobaczyć w kinach.

Po nagradzanym "Turyście" Östlund wraca ze swoim najnowszym obrazem "The Square". Obiecujemy - nie zawiedziecie się.

"The Square": jak jedno wydarzenie zmienia całe życie

"The Square" zaczyna się od drobnego wydarzenia, którego skutki powoli narastają, by na sam koniec doprowadzić do efektownego finału. W centrum wydarzeń znajduje się Christian (zagrany genialnie przez Claesa Banga) - kurator w muzeum sztuki nowoczesnej w Sztokholmie. Przez cały czas trwania filmu Christian staje przed skrajnymi wyborami. Östlund testuje na nim człowieczeństwo, z zamiłowaniem też doprowadza bohatera do utraty kontroli nad swoim życiem. Christian z człowieka, który panuje nad wszystkim, zamienia się w mężczyznę, który nie panuje absolutnie nad niczym.

'The Square', reż: Ruben Östlund, dystr: Gutek Film'The Square', reż: Ruben Östlund, dystr: Gutek Film mat. prasowe

Ale to tylko jedna z warstw filmowej opowieści, którą Östlund pokazuje widzowi. "The Square" ma szkatułkową konstrukcję, jedno wydarzenie prowadzi do kolejnych, często zupełnie nieoczekiwanych. Dodatkowo Östlund rozprawia się z oderwaną od rzeczywistości sztuką współczesną. Christian jako kurator z pełną powagą musi podchodzić do najdziwniejszych pomysłów artystów - niezależnie od tego, jak bardzo absurdalne by one nie były.

'The Square', reż. Ruben Östlund, dystr. Gutek Film'The Square', reż. Ruben Östlund, dystr. Gutek Film mat. prasowe

Kwintesencją jest wystawna kolacja, na którą wkracza mężczyzna udający dzikiego goryla - oczywiście w ramach "instalacji artystycznej". Artysta przekracza kolejne granice, a widzowie... Dość powiedzieć, że scena ta była w filmie improwizowana - uczestnicy spotkania nie wiedzieli, do czego jeszcze posunie się udawany goryl, a ten bez żenady robił dokładnie to, co robią prawdziwe małpy - pokazywał swoją dominację. Do tej roli Östlund zatrudnił zresztą Terry'ego Notary, który profesjonalnie wciela się w małpy w różnych filmach - grał np. w trzech częściach "Planety Małp" czy w "Kongu: wyspie czaszki".

'The Square', reż. Ruben Östlund, dystr. Gutek Film'The Square', reż. Ruben Östlund, dystr. Gutek Film mat. prasowe

"The Square": tym razem będzie Oscar?

Dwa lata temu Östlund zaprezentował publiczności swój film "Turysta". Dramat został doceniony przez widzów, sam reżyser bardzo też liczył na nominację do Oscara. Niestety, tę otrzymała w 2015 m.in. "Ida" i rosyjski "Lewiatan". Dla "Turysty" zabrakło miejsca. Teraz jednak ogromne szanse na statuetkę ma właśnie "The Square".

Östlund odebrał Złotą Palmę za najlepszy film na festiwalu w Cannes. Na ogłoszenie nominowanych filmów do Nagrody Akademii musimy jeszcze poczekać kilka miesięcy, ale tym razem Östlund najpewniej ją otrzyma. Czy za nominacją pójdzie również sam Oscar? Tego dowiemy się dopiero w przyszłym roku. My nie mamy wątpliwości - Złota Palma z Cannes to bez wątpienia nie ostatnia nagroda dla "The Square".

Więcej o: