"Pokot" polskim kandydatem do Oscara. "Agnieszka Holland jest ceniona przez członków Akademii"

"Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland został wskazany jako polski kandydat do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny" - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

- Po długich dyskusjach komisja uznała, że to "Pokot" będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w trudnej rywalizacji oscarowej. Rozważaliśmy kilka tytułów i w naszej ocenie film Agnieszki Holland ma najwięcej atutów, które mogą pomóc mu w kampanii promocyjnej i w konsekwencji zwiększyć szanse na uzyskanie nominacji do Oscara - powiedział przewodniczący komisji oscarowej Paweł Pawlikowski.

- "Pokot" to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść, niewątpliwie poszerzająca pole naszej wrażliwości. Ten gatunkowy patchwork jest niezwykle aktualny i sprawia, że wciąż warto zadawać podstawowe pytania. To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas. "Pokot" to obraz z mocnym przesłaniem, w dodatku będący ważnym kobiecym głosem, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat – powiedział przewodniczący komisji oscarowej.

"Holland ceniona przez członków Amerykańskiej Akademii"

- Agnieszka Holland jest reżyserką znaną i cenioną wśród członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Była trzykrotnie nominowana do Oscara, w tym dwukrotnie w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny", cały czas realizuje produkcje telewizyjne w Stanach Zjednoczonych. Warto podkreślić, że "Pokot", laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale, był już dystrybuowany w kilku krajach oraz ma bardzo skutecznego i doświadczonego agenta sprzedaży – Beta Cinema - zaznaczyła dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka.

 

Główną bohaterką filmu Agnieszki Holland jest mieszkająca w Sudetach emerytowana inżynierka Janina Duszejko, astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Autorkami scenariusza są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Scenariusz jest oparty na bestsellerowej powieści Tokarczuk z 2009 roku pt. "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, współautorem Rafał Paradowski. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. 

W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

"Pokot" to polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcja. 

Pani Stasia rozbawiła cały przedział: "Dziś się kupuje pieska!". Trafna ocena rodziny [GAZETA DO POCIĄGU]

Więcej o:
Komentarze (102)
"Pokot" Agnieszki Holland polskim kandydatem do Oscara
Zaloguj się
 • porfiry3

  Oceniono 69 razy 31

  Ojojoj, biedne pisowskie trolle. Ojojoj, jak boli sukces gorszego sortu. I co wy teraz, bidaki, zrobicie? Co, trzeba będzie wyciągnąć pochodzenie Holland, dołożyć orientację seksualną córki... Ale to już było... Będziecie, biedaki, musieli poszperać albo i co zełgać. A zresztą, co ja się martwię, z obrzucaniem błotem lepszych od siebie radzicie sobie świetnie.

 • dmarek123

  Oceniono 22 razy 12

  No dobra. Widzę że wielu komentujących jedzie po Holland. Że film jest intelektualnie naiwny. A kilkaset tysięcy myśliwych w tym kraju to tytani intelektu? Sam lubię postrzelać ale zabijanie zwierząt dla adrenaliny to nie jest szczyt humanizmu. I o tym trzeba mówić.

 • ciagciulaciag

  Oceniono 20 razy 10

  Kolejna zmowa Żydów i masonów. Wiadomo, kto za tym stoi. TrEba te komisje oskarowa zweryfikować. Może Misiewicza tam wstawić? Przecież "Smolensk" to arcydzieło w porównaniu Rzym gniotem Holland. Zwłaszcza mistrzowska gra aktorska. Szczególnie na uwagę zasługują aktorzy którzy wcielili sie w mgle i brzozy. No ale wiadomo. Parchate Zydki promują tylko swoich. Nie dadzą Polakom wygrać. A kij im w chałat !

 • leov

  Oceniono 25 razy 7

  Ponoć w Polsce nie ma antysemityzmu. Tymczasem wystarczy hasło "Holland", by chieny i szakale zbiegły się , uprzedzając kruki i wrony.Od teraz będą szarpać, gryźć i mlaskać, udając znawców kultury.

 • mipi1951

  Oceniono 23 razy 7

  Pisowcom juz sie gu...o w 4 literach gotuje.
  Przecierz to ich " ulubiona" rezyserka.
  Sraka pewna u Glinskiego i reszcie resortowej kultury.Oj beda szczekac, jak psy na karawanę

 • notremak

  Oceniono 12 razy 6

  Pissdzielstwo, z Szyszką na czele, chyba oszaleje!

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 25 razy 5

  Cieszę się z sukcesu p. Holland. "Pokot" to naprawdę dobry i przejmujący film. Kobieta ma talent do zbierania nagród, bo umie robić filmy. A nie jakiś śmieszny "Smoleńsk" albo inne kino "patriotyczne" robione dla miejscowych przygłupów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX