"Tarapaty" to film dla dzieci, który może poukładać w głowie także dorosłym

Roma Gąsiorowska i Piotr Głowacki zagrali w mądrym filmie dla dzieci. "Tarapaty" opowiadają o sile prawdziwej przyjaźni i ekscytującej przygodzie, która zainspiruje każde dziecko - i nie tylko.

Marta Karwowska, reżyserka i scenarzystka "Tarapatów", swój pierwszy autorski film fabularny stworzyła z myślą o dzieciach. Uważa, że nic tak nie trafia do najmłodszych jak historie pełne przygód, emocji i zwrotów akcji.

"Przyjaźń to jedna z najlepszych rzeczy, która może nas spotkać w życiu"

Bohaterką "Tarapatów" jest dwunastoletnia Julka (Hanna Hryniewicka). To nie był dla niej łatwy rok szkolny - wredne koleżanki z klasy i brak zrozumienia wśród nauczycieli sprawiły, że dziewczynka nie znosi szkoły. W dodatku przestała wierzyć w prawdziwą przyjaźń, bo do tej pory zawsze ktoś ją zawodził. Dziewczynka właśnie ma wylecieć do Kanady, gdzie mieszkają jej rodzice, jednak okazuje się, że rodzina zapomniała o bilecie na samolot (a jej mama wciąż nie odbiera telefonu!).

'Tarapaty''Tarapaty' reż. Marta Karwowska

Rozczarowana Julka musi zamieszkać w Warszawie u swojej ciotki (Joanna Szczepkowska), która traktuje dziecko jak powietrze. Na szczęście poznaje Olka (Jakub Janota-Bzowski) - swojego rówieśnika, którym opiekuje się niania Agata (Roma Gąsiorowska). Olek, który razem ze swoim psem Pulpetem codziennie pakuje się w nowe kłopoty (i ma przy tym niesamowity ubaw), szybko zaprzyjaźnia się z Julką. Pewnego dnia do mieszkania ciotki włamują się złodzieje, a z domu giną drogocenne przedmioty. Policja jest bezradna, jednak Julka i Olek podejmują śledztwo na własną rękę.

'Tarapaty''Tarapaty' reż. Marta Karwowska

"Tarapaty" to bajka nie tylko dla dzieci

Czy kiedykolwiek odnieśliście wrażenie, że to, co w dzieciństwie wydawało się ogromne i wysokie, dziś wydaje się o wiele mniejsze? Właśnie to odczucie zainspirowało Martę Karwowską do zbudowania dziecięcych postaci.

Rodzice Julki mieszkają w Kanadzie, a ona nie radzi sobie z rówieśnikami w szkole i czuje się bardzo samotna. Okazuje się, że z pozoru kochający rodzice tak naprawdę nie znają swojego dziecka, a jego problemy wydają im się błahe. Kiedy Julka nie poleciała do Kanady właściwym samolotem, jej ciotka poucza ją, że "jutro jest jeden samolot, a pojutrze inny". Ale dla niej to prawdziwy koniec świata.

W filmie wszystkie emocje i wydarzenia są celowo przerysowane. Dzięki temu możemy odbierać świat z perspektywy dziecka, dla którego zawsze wszystko jest większe, wyraźniejsze i głośniejsze.

'Tarapaty''Tarapaty' reż. Marta Karwowska

Wielkim atutem "Tarapatów" jest wiarygodność najmłodszych aktorów. Ich ciekawość świata, proste zasady, którymi się kierują, to coś, czego dorośli mogą im jedynie pozazdrościć.

"Tarapaty" to thriller dla dzieci

- "Tarapaty" to film gatunkowy, który niczym nie różni się od klasycznego thrillera oprócz tego, że jest skierowany do młodszego widza - twierdzi autor zdjęć Kacper Fertacz.

- Staraliśmy się, żeby świat przedstawiony w filmie, pomimo swojego pozornego realizmu, wydawał się magiczny, bajkowy i odrobinę straszny - dodaje.

Operator Kacper Fertacz osiągnął taki efekt, wykorzystując ujęcia z dołu połączone z licznymi zbliżeniami.

Picasso w "Tarapatach"

W filmie poznamy też autentyczną historię o tym, jak w 1948 roku Pablo Picasso namalował warszawską Syrenkę w jednej z kamienic. Kiedy malarz przyjechał do Polski na Kongres Intelektualistów, zatrzymał się w Warszawie i odwiedził kamienicę zaprojektowaną przez awangardowych architektów - Helenę i Szymona Syrkusów. Kiedy kobieta poprosiła go o podpis, ten wziął do ręki węgiel i namalował nim na ścianie Syrenkę z robotniczym młotem w dłoni. Dziś obraz znajduje się przy ulicy Sitnika 4/8. Ta autentyczna historia stała się częścią intrygi "Tarapatów".

'Tarapaty''Tarapaty' Fot. Kamila Szuba

Obsada "Tarapatów"

W rolach głównych występują Hania Hryniewicka (Julka) i Kuba Janota-Bzowski (Olek). Dzieciakom towarzyszą Piotr Głowacki i Roma Gąsiorowska, a także Joanna Szczepkowska, Krzysztof Stroiński, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Maria Maj.

“Tarapaty” trafią do kin już 15 września. W atmosferę filmu wprowadzi Was klimatyczny teledysk do piosenki Natalii Szroeder - "Zaprowadź mnie" promującej film:

 
Więcej o: