Historia Polski w 4 minuty. Słynny aktor, mocna animacja, ale... gdzie się podziały kobiety?

Wystarczyły 4 minuty, głos Seana Beana i doskonała animacja, żeby pokazać historię Polski od początku II wojny światowej do upadku żelaznej kurtyny. Tacy są "Niezwyciężeni" produkcji IPN, studia Juice i studia FishLadder.

"Niezwyciężeni" to krótka, bo zaledwie 4-minutowa animacja w reżyserii Michała Misińskiego ze studia Juice. W 4 minuty poznajemy uproszczoną historię Polski od rozpoczęcia II wojny światowej, przez czas PRL aż do zwycięstwa Solidarności.

- Tym filmem chcielibyśmy rozpocząć międzynarodową akcję edukacyjną, której celem jest przedstawienie polskiej perspektywy historycznej okresu 1939 – 1989. Mam takie odczucie, że "Niezwyciężonymi" wróciliśmy do perspektywy, jaką mieli żołnierze 2. Korpusu generała Władysława Andersa, czyli bezkompromisowej walki o wolność kraju. - mówi Adam Hlebowicz, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN.

'Niezwyciężeni''Niezwyciężeni' Fot. IPN

Poniżej możecie zobaczyć film z polską narracją w wykonaniu Mirosława Zbrojewicza:

 

- Jest to głos suwerennego państwa, które wystawiło do tej wojny czwartą co do wielkości armię, poniosło największe ofiary i jako jedyne walczyło w tym konflikcie od pierwszego do ostatniego dnia. Bez polskiej perspektywy nie da się w pełni zrozumieć przebiegu, ale też konsekwencji II wojny - dodaje Adam Hlebowicz.

Rok pracy nad "Niezwyciężonymi" i... o czymś zapomniano

Prace nad filmem trwały ponad rok. Zaangażowano ponad 50 osób do produkcji, nie licząc konsultantów historycznych z IPN.

- Szukaliśmy oryginalnego stylu plastycznego dla tego filmu - mówi Michał Misiński ze studia Juice, reżyser filmu. - Z jednej strony miał on nieść silne emocje, z drugiej dawać pole na zbudowanie niedosłowności i poetyckiego nastroju. Malarska konwencja pozwoliła zbudować wymowne symbole jak choćby ten ze sceny pierwszej, gdy bohater miażdżony jest przez dwie ściany, czy scenę rozmowy Karskiego z Rooseveltem.

I choć nie zapomniano o takich osobach, jak Karski czy Maczek, to na koniec filmu pozostaje pewien niedosyt. Kogoś jednak zabrakło - i to nie drugoplanowej postaci, tylko samego Lecha Wałęsy.

Smuci też niemal całkowity brak kobiet w filmie. Mimo to cieszy, że nawet w tak krótkim czasie, jak 4-minutowa opowieść, twórcy nie "polecieli" w historii i pokazali kluczowe momenty dla Polski - i świata.

'Niezwyciężeni''Niezwyciężeni' Fot. IPN

- Liczące się kraje bardzo dbają o to w jaki sposób prezentowana jest ich historia. Potrafią świetnie pozycjonować swoją narrację w świadomości zbiorowej swojego narodu. "Niezwyciężonymi" wytyczamy nowy styl opowiadania o historii Polski - mówi Krzysztof Noworyta, producent filmu ze studia Fish Ladder.

Kto stworzył "Niezwyciężonych"?

Za powstaniem filmu stoją IPN przy współpracy ze studiem kreatywnym FishLadder i studiem Juice. FishLadder jest odłamem słynnego Platige Image, w którym powstała m.in. "Katedra" Bagińskiego, czy "Miasto ruin". Studio Juice odpowiadało za elementy postprodukcji i całą animacje. "Niezwyciężeni" powstali na zamówienie IPN.

'Niezwyciężeni''Niezwyciężeni' Fot. IPN

My polecamy też waszej uwadze wersję skierowaną do międzynarodowego widza. W jej powstanie zaangażował się Sean Bean, jeden z najbardziej znanych brytyjskich aktorów filmowych i teatralnych.

 
Więcej o: