Najsłynniejszy polski żart o wędkarzu doczekał się filmu! W obsadzie Marian Dziędziel i Piotr Cyrwus [ZWIASTUN]

Zmyślona, internetowa historia o ojcu-wędkarzu stała się tak popularna, że posłuży jako scenariusz do filmu z gwiazdorską obsadą.

Kilka lat temu mało kto podejrzewał, że opowieść zaczynająca się od słów ''Mój stary to fanatyk wędkarstwa'', znana dużej części użytkowników polskiego Internetu jako najsłynniejsza polska pasta, doczeka się własnej ekranizacji filmowej - i to w gwiazdorskiej obsadzie.

Wszystko zaczęło się od historii, którą wymyślił i napisał na forum jeden z użytkowników, znany jako Malcolm XD. Opowieść o ojcu-wędkarzu, który kochał łowić ryby i kolekcjonował czasopisma wędkarskie szybko stała się hitem. Ludzie wklejali ją na różne fora i pod posty na Facebooku. Od tamtej pory przeczytało ją ponad pół miliona osób.

Fragment pasty o fanatyku wędkarstwa (pisownia oryginalna):

"Mój stary to fanatyk wędkarstwa. Pół mieszkania zaj***ne wędkami najgorsze. Średnio raz w miesiącu ktoś wdepnie w leżący na ziemi haczyk czy kotwicę i trzeba wyciągać w szpitalu bo mają zadziory na końcu. W swoim 22 letnim życiu już z 10 razy byłem na takim zabiegu. Tydzień temu poszedłem na jakieś losowe badania to baba z recepcji jak mnie tylko zobaczyła to kazała buta ściągać xD bo myślała, że znowu hak w nodze.

Druga połowa mieszkania zaj***na Wędkarzem Polskim, Światem Wędkarza, Super Karpiem xD itp. Co tydzień ojciec robi objazd po wszystkich kioskach w mieście, żeby skompletować wszystkie wędkarskie tygodniki. Byłem na tyle głupi, że nauczyłem go into internety bo myślałem, że trochę pieniędzy zaoszczędzimy na tych gazetkach ale teraz nie dosyć, że je kupuje to jeszcze siedzi na jakichś forach dla wędkarzy i kręci gównoburze z innymi wędkarzami o najlepsze zanęty itp. Potrafi drzeć mordę do monitora albo wypie**olić klawiaturę za okno. Kiedyś ojciec mnie wk***ił to założyłem tam konto i go trolowałem pisząc w jego tematach jakieś losowe głupoty typu karasie jedzo guwno. Matka nie nadążała z gotowaniem bigosu na uspokojenie. Aha, ma już na forum rangę SUM, za naj***nie 10k postów."

Cały tekst pasty znajdziecie tutaj >>

Fenomen "pasty"

Pasta (z angielskiego "copy and paste", czyli "kopiuj, wklej" ) to zmyślona, zabawna historia publikowana w Internecie, kopiowana i rozpowszechniana przez innych użytkownikowników. Tak, jak w przypadku "Pasty o fanatyku wędkarstwa", opowieść umieszczona na forum zaczyna żyć własnym życiem.

Internetowa historia o wędkarzu stała się tak popularna, że powstanie o niej film fabularny! Jego twórcy wygrali konkurs na najlepszy scenariusz i dostali od Krakowskiego Klastra Filmowego dotację wartą 110 tys. złotych. “Fanatyk” w reżyserii Michała Tylki opowie o losach ojca-wędkarza, jego przyjacielu Zbyszku i walce o łódkę. Współautorem scenariusza jest Malcolm XD - oryginalny autor pasty.

Making of FANATYK Official VideoMaking of FANATYK Official Video fot. Fanatyk Film, kadr Youtube

W tytułowej roli zobaczymy Piotra Cyrwusa. W filmie zagrają także Marian Dziędziel, Jacek Strama, Anna Radwan, Tomasz Schimscheiner i Dariusz Kowalski, czyli Janusz Tracz z “Plebanii”.

Większość aktorów wystąpi w filmie epizodycznie. Zależało mi na tym, by wszystkie role, ze statystami włącznie, były grane przez zawodowców – opowiada Tylka w Gazecie Wyborczej.

Był jeden wyjątek. Napisałem do Lecha Wałęsy, czy nie zechciałby zagrać w finałowej scenie filmu, gdy ojciec „sprzecza się” ze wspólnikami o prawo do korzystania z łódki. Nie odpisał. Potem zgodził się na to Jan Nowicki, więc dla Wałęsy mogłoby i tak już nie być miejsca – zdradza reżyser.

Data premiery nie jest jeszcze znana. Wiadomo, że film potrwa pół godziny. Zobaczcie, jak wyglądała praca na planie "Fanatyka":

 
Więcej o: