Wódka na wigilijnym stole i rodzinne awantury. "Cicha noc" to pokazała i wygrała w Gdyni

"Cicha noc" Domalewskiego wygrała główną nagrodę 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Choć trafi do kin przed wigilią, nie wprowadzi nas w "świąteczny nastrój", na który tak bardzo czekamy.

"Cicha Noc" w reżyserii Piotra Domalewskiego zdobyła najważniejszą nagrodę na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni, pokonała "Ptaki śpiewają w Kigali" małżeństwa Krauze i polskiego kandydata do Oscara - "Pokot" Agnieszki Holland. O czym jest film, który zachwycił krytyków?

Debiut Domalewskiego pojawi się w kinach tuż przed świętami. Dokładnie wtedy, kiedy w centrach handlowych zawisną kolorowe ozdoby, miasto rozświetlą migające lampki, a multipleksy zaproszą nas na kilka słodkich komedii romantycznych. Domalewski widzi to inaczej. Pokazuje, że święta to czas oczyszczenia i intymnej rozmowy z samym sobą.

- Chciałbym, żeby moi bohaterowie byli ludźmi z krwi i kości. Chcę uniknąć fałszu, który pojawia się często w polskiej kinematografii, kiedy po raz kolejny widzimy znanych, ogranych celebrytów, w tych samych, co zawsze, rolach - powiedział reżyser. Jego celem było stworzenie wyrazistego obrazu polskiej rodziny i ukazanie ich pełnej napięć relacji.

'Cicha noc''Cicha noc' fot. Robert Jaworski, Studio Munka

Dziękując za Złote Lwy, Piotr Domalewski powiedział, że zrealizował "prosty film prostymi środkami". Dodał, że siła "Cichej Nocy" polega na tym, że choć - jak mówi porzekadło - z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, to jednak do tych fotografii wspólnie się ustawiamy.

"Cicha noc" - fabuła

Adam (Dawid Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Arkadiusz Jakubik), brat (Tomasz Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Maria Dębska) z mężem (Tomasz Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

'Cicha noc''Cicha noc' fot. Robert Jaworski, Studio Munka

Obsada "Cichej nocy"

Oprócz genialnego Dawida Ogrodnika ("Chce się żyć", "Ostatnia rodzina"), nagrodzonego przez gdyńskie jury za najlepszą główną rolę męską, w filmie zagrają także Tomasz Ziętek ("Kamienie na szaniec", "Konwój"), Arkadiusz Jakubik ("Wesele", "Wołyń"), Tomasz Schuchardt ("Demon", "Jesteś Bogiem"), Maria Dębska ("Moje córki krowy"), Agnieszka Suchora ("Ki") oraz Paweł Nowisz ("Różyczka").

"Cicha noc" w kinach już 24 listopada.

Więcej o: