David Lynch przyjedzie do Torunia. Twórca "Twin Peaks" otworzy wyjątkową wystawę

Amerykański reżyser przyleci do Polski już w przyszłym miesiącu. "Tego jeszcze nikomu nie pokazywał".

Już 11 listopada w Bydgoszczy rusza 25. Festiwal Camerimage - międzynarodowe święto operatorów filmowych. A ponieważ jest to jubileuszowa edycja, organizatorzy przygotowali dla uczestników prawdziwą niespodziankę. Jednym z gości festiwalu będzie sam David Lynch. Artysta otworzy w Toruniu swoją wystawę.

Wernisaż, w którym weźmie udział reżyser, odbędzie się 12 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 lutego 2018 roku.

David Lynch jest jednym z najbardziej uznanych współczesnych twórców filmowych. Świat usłyszał o nim za sprawą jego pełnometrażowego debiutu fabularnego „Głowa do wycierania”, następnie przyszły „Człowiek słoń”, „Diuna”, „Blue Velvet”, „Miasteczko Twin Peaks”, „Dzikość serca”, „Twin Peaks: Ogniu krocz za mną”, „Zagubiona autostrada”, „Prosta historia”, „Mulholland Drive”, „Inland Empire”.

Agent Cooper (Kyle MacLachlan) w nowym sezonie serialuAgent Cooper (Kyle MacLachlan) w nowym sezonie serialu fot. HBO

Za swój dorobek reżyserski, scenariuszowy i producencki Lynch był między innymi czterokrotnie nominowany do Oscara, zdobył Złotą Palmę Festiwalu w Cannes i dwukrotnie nagrodę Césara.

W 2000 roku pierwszy raz odwiedził Polskę, by odebrać Nagrodę Camerimage dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. Od tamtej pory wielokrotnie gościł na festiwalu, prezentując nie tylko filmy, ale też malarstwo, fotografie i litografie.

David Lynch chciał wybudować w Łodzi własne studio filmoweDavid Lynch chciał wybudować w Łodzi własne studio filmowe Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Festiwal zaprezentuje w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu około 400 prac Lyncha: od najwcześniejszych poszukiwań rysunkowych z lat 1950-tych, malarsko-filmowych z lat 1960-tych do prac najnowszych z 2017 roku. Będzie to największa jak dotąd ekspozycja tych wszystkich jego aktywności artystycznych. 

- To ostatni z wielkich. Artysta wolny i niezależny. Ta wystawa pozwoli poznać świat jego wewnętrznych doświadczeń, jego sposób myślenia o rzeczywistości, a jednocześnie w jakiś sposób pozwoli też zobaczyć i dotknąć jego warsztatu. David powiedział, że otworzy przed nami to, czego jeszcze nikomu nie pokazywał. Wejdziemy za czerwoną kurtynę, będziemy mogli wejść do czerwonego pokojumówi Marek Żydowicz, pomysłodawca i kurator wystawy, a także dyrektor Festiwalu Camerimage.

 

Wystawę "SILENCE AND DYNAMISM" będzie można obejrzeć w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu od 12 listopada do 18 lutego 2018 roku.

25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 11 - 18 listopada 2017.