Wiesław Michnikowski nie żyje. Wybitny aktor filmowy i teatralny miał 95 lat

Wiesław Michnikowski nie żyje. Wybitny polski aktor teatralny i filmowy oraz artysta kabaretowy zmarł w wieku 95 lat.

O śmierci Wiesława Michnikowskiego poinformował na Facebooku w piątek po południu jego syn, Piotr Michnikowski.

Gwiazda teatru, filmu i kabaretu

Wiesław Michnikowski urodził się w 1922 roku w Warszawie. Po wojnie pojawiał się na wielu lubelskich i stołecznych scenach, m.in. w Teatrze Komedia, Teatrze Współczesnym oraz w Teatrze Polskim.

Był także jedną z gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, kabaretu "Dudek" oraz radiowego "Podwieczorku przy mikrofonie". Widzowie pamiętają go również z kilkudziesięciu filmów, m.in. "Seksmisji" Juliusza Machulskiego, gdzie wcielił się w postać Jej Ekscelencji, czy "Hydrozagadki". Zagrał również w takich filmach jak "Gangsterzy i filantropi", "Hallo Szpicbródka" oraz "Rififi po sześćdziesiątce".

Ważne role w teatrze Michnikowski kreował w sztukach Sławomira Mrożka, wśród nich są "Tango" czy "Emigranci". W telewizji zagrał w blisko dwustu programach.

- Gdybym dostał propozycję roli w filmie, dla której warto byłoby przerwać spokój, to na pewno bym ją przyjął. Ale im jestem starszy, tym lepsza musiałaby to być rola. Zresztą ja to już dzisiaj mogę tylko zaśpiewać: "Do zakopania jeden krok..." - mówił kilka lat temu w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

 

Był także aktorem dubbingowym. Swojego głosu użyczył m.in. postaci Papy Smerfa w polskiej wersji językowej "Smerfów". Można było go usłyszeć również w "Iniemamocnych", "Śniętym Mikołaju II" czy "Rodzince Robinsonów".

Wielokrotnie nagradzany

Wiesław Michnikowski jest laureatem nagrody "Splendor Splendorów", przyznanej po raz pierwszy w historii Polskiego Radia, w 2006 roku. Otrzymał też Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji, a także Złoty Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Fisher, Wajda, Bowie, Cohen, Czubaszek. Oni odeszli w 2016 roku