'Botoks' z podejrzanie wysokimi ocenami na Filmwebie. Wykop tropi spisek

Na stronie Filmweb pojawiło się dużo jednodniowych kont użytkowników, którzy dali filmowi 'Botoks' maksymalne oceny, co zaniepokoiło użytkowników strony Wykop. Poprosiliśmy dystrybutora o komentarz.

Na sprawę zwrócił uwagę użytkownik strony Wykop.pl o pseudonimie 'kliku'. W swoim popularnym wpisie podkreśla, że nie chodzi o ocenę samego filmu, a niepokojące zjawisko, które zaobserwował w komentarzach i ocenach pod opisem filmu 'Botoks' na stronie Filmweb.pl.

Użytkownicy tego portalu za pośrednictwem swoich kont mogą dodawać recenzje i przyznawać gwiazdki w skali 1-10 produkcjom, które oglądają. Tworzą zaangażowaną społeczność, której członkami są niejednokrotnie od lat. Każdy z nich ma swój profil, na którym widać, kiedy dołączył do Filmwebu oraz jakie filmy oceniał.

W komentarzach poświęconych filmowi 'Botoks' zaobserwowano w miniony weekend dużą aktywność nowych użytkowników, którzy dołączyli do Filmwebu 30 września lub 1 października. Jak pisze użytkownik 'kliku', większość z nich wystawia maksymalne noty tylko 'Botoksowi', a niektórzy oceniają także inne filmy Patryka Vegi.

Wedle śledztwa czujnego użytkownika Wykopu, na tym ma się kończyć ich aktywność na stronie. Dla poparcia swojej tezy, załączył printscreen poniższych pozytywnych komentarzy:

Komentarze na FilmwebieKomentarze na Filmwebie fot. filmweb.pl | printscreen

Dzięki tym zabiegom, ocena filmu miała wzrosnąć z 3,1 gwiazdki do 4,6 (w chwili, kiedy powstaje ten tekst, ocena wynosi 4,2) przy 11 tysiącach głosów. Dla kontrastu warto zaznaczyć, że na IMBd, międzynarodowej stronie poświęconej filmom, ocena wynosi dwie gwiazdki, ale tam zagłosowało ledwie 81 osób.

Ocena filmu ''Botoks'' na ImBd - statystykiOcena filmu ''Botoks'' na ImBd - statystyki fot. http://www.imdb.com/title/tt7250358/?ref_=fn_al_tt_1

Sam autor wpisu zaznacza, że nie posiada informacji, czy rzeczone konta należą do zwykłych użytkowników, czy też zostały opłacone lub założone w ramach jakiejś zorganizowanej akcji. Łączy je tych właśnie tych kilka cech: krótkie istnienie i pozytywne oceny tylko dla filmów Patryka Vegi.

Uwagę na to samo zwracali też sami użytkownicy Filmwebu w komentarzach.

Komentarze na Filmwebie |Komentarze na Filmwebie | fot. Filmweb.pl | printscreen

Najwidoczniej, w ich oczach te cechy powodują, że pozytywne recenzje są mało wiarygodne. W związku z tym, co zaobserwował, 'kliku' postuluje zmiany w sposobie możliwości oceniania produkcji filmowych na forum strony.

Sami sprawdziliśmy kilka komentarzy z pozytywnymi ocenami najnowszej produkcji reżysera 'Pitbula' i zauważyliśmy, że w istocie znacząca większość z tych kont faktycznie ma zaledwie kilka dni.

Należy też przyznać, że z drugiej strony część pozytywnych opinii składa się z więcej niż jednego standardowego zdania i wchodzi w polemikę ze skrajnie krytycznym nastawieniem do filmu, który niewątpliwie wzbudza bardzo dużo emocji wśród odbiorców.

Podczas gdy wiele osób nie ma najlepszego zdania na temat filmu, znajduje się też dużo widzów, którzy bronią filmu i są nim zachwyceni. Jednego jesteśmy pewni – 'Botoks' nikogo nie zostawia obojętnym.

Recenzja ''Botoksu''Recenzja ''Botoksu'' fot. filmweb.pl | printscreen

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z dystrybutorem filmu, firmą Kino Świat. Jej przedstawiciel stanowczo podkreśla, że nie ma z tym wszystkim nic wspólnego. ''Nie sięgamy do tego rodzaju nieczystych praktyk'' - stanowczo podkreśla Tomasz Jawor z Kino Świat. 

Komentarze (84)
'Botoks' z podejrzanie wysokimi ocenami na Filmwebie. Wykop tropi spisek
Zaloguj się
 • chmjel

  Oceniono 50 razy 40

  a co ma dystrybutor powiedzieć? też bym szedł w zaparte.

 • i.l

  Oceniono 41 razy 33

  a dlaczego dystrybutor od razu uznał, ze to nieczyste praktyki?
  Czyżby miał większą wiedzę

 • nikifor666

  Oceniono 34 razy 30

  Haha a dystrybutor co mialby powiedziec?!

  "Taak, zawsze kupujemy 150 pozytywbych ocen dla naszych najslabszych filmow"

 • jvn

  Oceniono 33 razy 29

  "Nigdy do niczego się nie przyznawaj... złapią cię za rękę, mów, że nie twoja ręka."

 • strach_sie_bac

  Oceniono 42 razy 28

  Ocena 4,2 na filmwebie to tragedia, poniżej katastrofa. Powyżej 5,0 można zaryzykować obejrzeć film, od 6,0 zaczynają się ciekawe pozycje, powyżej 7,0 należy obejrzeć a powyżej 7,5 obowiązkowo.

 • bazbaz73

  Oceniono 28 razy 26

  Cóż - nie zarobi na sprzedaży biletów to zatrudni jakąś podejrzaną kancelarię prawną, która będzie śledziła każdego, kto ściągnie to dzieło i będzie żądała astronomicznego "odszkodowania". To ostatnio modus operandi dystrybutorów wybitnych polskich dzieł dziesiątej muzyki...

 • megg.pop

  Oceniono 29 razy 25

  Widziałam tzw. "Niebezpieczne kobiety"... I nie zmieniłam zdania, polskie kino rozrywkowe to dno..

 • xan-ti

  Oceniono 22 razy 20

  Dużo ludzi patrzy na oceny z Filmweba zanim coś obejrzy i jak do tej pory "paździerz" tam nie punktowała. Jeśli to faktycznie akcja pod Botoks, to adm portalu powinna wyjaśnić aby nie stracić reputacji portalu na którego rekomendacji można polegać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX