'Botoks' z podejrzanie wysokimi ocenami na Filmwebie. Wykop tropi spisek

Na stronie Filmweb pojawiło się dużo jednodniowych kont użytkowników, którzy dali filmowi 'Botoks' maksymalne oceny, co zaniepokoiło użytkowników strony Wykop. Poprosiliśmy dystrybutora o komentarz.

Na sprawę zwrócił uwagę użytkownik strony Wykop.pl o pseudonimie 'kliku'. W swoim popularnym wpisie podkreśla, że nie chodzi o ocenę samego filmu, a niepokojące zjawisko, które zaobserwował w komentarzach i ocenach pod opisem filmu 'Botoks' na stronie Filmweb.pl.

Użytkownicy tego portalu za pośrednictwem swoich kont mogą dodawać recenzje i przyznawać gwiazdki w skali 1-10 produkcjom, które oglądają. Tworzą zaangażowaną społeczność, której członkami są niejednokrotnie od lat. Każdy z nich ma swój profil, na którym widać, kiedy dołączył do Filmwebu oraz jakie filmy oceniał.

W komentarzach poświęconych filmowi 'Botoks' zaobserwowano w miniony weekend dużą aktywność nowych użytkowników, którzy dołączyli do Filmwebu 30 września lub 1 października. Jak pisze użytkownik 'kliku', większość z nich wystawia maksymalne noty tylko 'Botoksowi', a niektórzy oceniają także inne filmy Patryka Vegi.

Wedle śledztwa czujnego użytkownika Wykopu, na tym ma się kończyć ich aktywność na stronie. Dla poparcia swojej tezy, załączył printscreen poniższych pozytywnych komentarzy:

Komentarze na FilmwebieKomentarze na Filmwebie fot. filmweb.pl | printscreen

Dzięki tym zabiegom, ocena filmu miała wzrosnąć z 3,1 gwiazdki do 4,6 (w chwili, kiedy powstaje ten tekst, ocena wynosi 4,2) przy 11 tysiącach głosów. Dla kontrastu warto zaznaczyć, że na IMBd, międzynarodowej stronie poświęconej filmom, ocena wynosi dwie gwiazdki, ale tam zagłosowało ledwie 81 osób.

Ocena filmu ''Botoks'' na ImBd - statystykiOcena filmu ''Botoks'' na ImBd - statystyki fot. http://www.imdb.com/title/tt7250358/?ref_=fn_al_tt_1

Sam autor wpisu zaznacza, że nie posiada informacji, czy rzeczone konta należą do zwykłych użytkowników, czy też zostały opłacone lub założone w ramach jakiejś zorganizowanej akcji. Łączy je tych właśnie tych kilka cech: krótkie istnienie i pozytywne oceny tylko dla filmów Patryka Vegi.

Uwagę na to samo zwracali też sami użytkownicy Filmwebu w komentarzach.

Komentarze na Filmwebie |Komentarze na Filmwebie | fot. Filmweb.pl | printscreen

Najwidoczniej, w ich oczach te cechy powodują, że pozytywne recenzje są mało wiarygodne. W związku z tym, co zaobserwował, 'kliku' postuluje zmiany w sposobie możliwości oceniania produkcji filmowych na forum strony.

Sami sprawdziliśmy kilka komentarzy z pozytywnymi ocenami najnowszej produkcji reżysera 'Pitbula' i zauważyliśmy, że w istocie znacząca większość z tych kont faktycznie ma zaledwie kilka dni.

Należy też przyznać, że z drugiej strony część pozytywnych opinii składa się z więcej niż jednego standardowego zdania i wchodzi w polemikę ze skrajnie krytycznym nastawieniem do filmu, który niewątpliwie wzbudza bardzo dużo emocji wśród odbiorców.

Podczas gdy wiele osób nie ma najlepszego zdania na temat filmu, znajduje się też dużo widzów, którzy bronią filmu i są nim zachwyceni. Jednego jesteśmy pewni – 'Botoks' nikogo nie zostawia obojętnym.

Recenzja ''Botoksu''Recenzja ''Botoksu'' fot. filmweb.pl | printscreen

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z dystrybutorem filmu, firmą Kino Świat. Jej przedstawiciel stanowczo podkreśla, że nie ma z tym wszystkim nic wspólnego. ''Nie sięgamy do tego rodzaju nieczystych praktyk'' - stanowczo podkreśla Tomasz Jawor z Kino Świat.