Premiery kinowe października: Trójkąt miłosny, pierwszy namalowany film i ostatnie chwile przed końcem świata

"Twój Vincent" zdradzi tajemnice śmierci van Gogha, "Blade Runner 2049" przypomni klasyki science fiction z lat 80., a "Zgoda" opowie o miłosnym trójkącie w czasach II wojny światowej.

"Twój Vincent", premiera: 6 października

"Twój Vincent" ("Loving Vincent") powstał w koprodukcji polsko-brytyjskiej. Z założenia przeznaczono go na światowy rynek, dlatego też w głównych rolach zobaczymy aktorów zagranicznych: Saoirse Ronan, Helen McCrory czy Jerome'a Flynna. Ale i polska obsada robi wrażenie. Vincenta van Gogha zagrał Robert Gulaczyk, młody aktor teatralny z Legnicy, uderzająco podobny do van Gogha. W polskiej wersji językowej filmu usłyszymy m.in. Danutę Stenkę, Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra, Roberta Więckiewicza, Józefa Pawłowskiego.

Sukces polskiej kinematografii firmują Dorota Kobiela i Hugh Welchman – napisali scenariusz do filmu i wyreżyserowali go.

''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent''''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent'' Materiały prasowe

"Twój Vincent" - o czym jest film?

Na potrzeby filmu "ożywiono" dzień van Gogha. Scenariusz napisany przez Dorotę Kobielę i Jacka Dehnela opowiada historię artysty ustami bohaterów jego obrazów - znajomych i przyjaciół, których portretował. Wydaje się to najtrafniejszy sposób przedstawienia filmowo historii van Gogha - sam malarz w jednym z listów do swojego brata napisał, że "nie możemy mówić inaczej niż poprzez nasze obrazy".

''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent''''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent'' Materiały prasowe

"Twój Vincent" - niezwykła technika

Dzieło składa się z 65 tysięcy klatek, a każda z nich została namalowana. W projekcie wzięło udział 115 zawodowych malarzy z 19 krajów. Jak mówi Robert Banasiak w rozmowie z Radiem Wrocław "trzeba było znaleźć malarzy, którzy potrafią malować jak van Gogh. Wielu nie było w stanie wytrzymać tej pracy".

''Loving Vincent'' | ''Twój Vincent''''Loving Vincent'' | ''Twój Vincent'' Materiały prasowe

Od pomysłu do ukończenia filmu minęły 4 lata. Produkcja jednej klatki trwała około 40 minut. Gdyby postawić obrazy tylko pierwszej sceny jeden na drugim, powstałaby wieża wychodząca ponad atmosferę ziemi. To pozwala wyobrazić sobie ogrom pracy, który musiał zostać włożony, aby to dzieło powstało.

"Blade Runner 2049", premiera: 6 października

Kultowy "Łowca androidów" powraca! "Blade Runner", czyli po polsku "Łowca androidów", do dziś uznawany jest za jeden z ważniejszych filmów science fiction w historii kina. Premierę miał w 1982 r., choć wtedy jeszcze przeszedł bez większego echa (Przypominamy: ''Łowca androidów'' był klapą finansową 1982 roku)

Blade Runner 2049 - kadr z filmu (Materiał Partnera Weekendu)Blade Runner 2049 - kadr z filmu (Materiał Partnera Weekendu) Blade Runner 2049 - kadr z filmu (Materiał Partnera Weekendu)

Oparty na klasycznej powieści Philipa K. Dicka "Czy androidy marzą o elektronicznych owcach?" wciąż robi wrażenie sugestywną wizją przyszłości. Jego akcja osadzona została w 2019 r. w Los Angeles, przeludnionej metropolii, gdzie schronienia szuka grupa zbuntowanych replikantów - androidów, którymi ludzie wysługują się w pozaziemskich koloniach.

Kadr ze zwiastuna filmu 'Blade Runner 2049'Kadr ze zwiastuna filmu 'Blade Runner 2049' materiały promocyjne

“Blade Runner 2049” - Fabuła

30 lat po wydarzeniach przedstawionych w "Łowcy androidów" oficer policji Los Angeles, niejaki K (Gosling), trafia na ukrywaną przez lata informację, która może pogrążyć resztki społeczeństwa w chaosie. Jego odkrycie prowadzi go do poszukiwań Ricka Deckarda (Ford), byłego łowcy androidów, który zaginął 30 lat temu.

Blade Runner 2049 - kadr z filmu (Materiał Partnera Weekendu)Blade Runner 2049 - kadr z filmu (Materiał Partnera Weekendu) Blade Runner 2049 - kadr z filmu (Materiał Partnera Weekendu)

"Zgoda", premiera: 13 października

"Zgoda" to pełnometrażowy debiut Macieja Sobieszczańskiego. Film z Jakubem Gierszałem i Zofią Wichłacz opowiada o miłości w czasach II wojny światowej.

'Zgoda', reż. Maciej Sobieszczański, dystrybutor Kino Świat'Zgoda', reż. Maciej Sobieszczański, dystrybutor Kino Świat fot. Grzegorz Spała, mat. prasowe

"Zgoda" - fabuła

Film opowiada o trójkącie miłosnym, który narodził się podczas II wojny światowej . Erwin, czyli Jakub Gierszał ("Sala samobójców", "Wszystko co kocham") i Franek, grany przez Juliana Świeżewskiego ("Wołyń"), zakochują się w tej samej dziewczynie - Annie, w którą wcieliła się Zofia Wichłacz (“Miasto 44”). Przyjaciele są w stanie poświęcić wszystko, by chronić ukochaną.

'Zgoda', reż. Maciej Sobieszczański, Kino Świat'Zgoda', reż. Maciej Sobieszczański, Kino Świat mat. prasowe

Debiut Sobieszczańskiego został nagrodzony za najlepszą reżyserię podczas 41. Festiwalu Filmowego w Montrealu. “Zgoda” w Konkursie Głównym pokonała 17 filmów z całego świata.

Za scenariusz "Zgody" odpowiada Małgorzata Sobieszczańska, a zdjęcia wykonał Valentyn Vasyanovych - ukraiński operator, autor zdjęć do nagrodzonego w Cannes filmu "Plemię".

Oprócz Juliana Świeżewskiego, Zofii Wichłacz i Jakuba Gierszała, w filmie zobaczymy również Wojciecha Zielińskiego, Pawła Tomaszewskiego oraz Danutę Stenkę.

"Geostorm", premiera: 20 października

Jeśli podczas filmów katastroficznych lubicie wyobrażacie sobie nadchodzącą apokalipsę, "Geostorm" to coś dla Was. Dzieło Deana Devlina pokazuje, co zrobiliby ludzie w obliczu nadchodzącego końca świata. 

Geostorm Trailer 2017 Gerard Butler Movie - Official [HD]Geostorm Trailer 2017 Gerard Butler Movie - Official [HD] fot. Cieon Movies, kadr Youtube

"Geostorm" - fabuła

Kiedy katastrofalne w skutkach zmiany klimatu zaczynają zagrażać istnieniu Ziemi, rządy wszystkich państw świata jednoczą siły i tworzą program o kryptonimie Dutch Boy Program. Obejmuje on sieć satelitów otaczających całą planetę, które uzbrojono w technologie z dziedziny geoinżynierii zaprojektowane, aby powstrzymywać powstawanie klęsk żywiołowych. Po dwóch latach niezakłóconego działania system ochronny zaczyna szwankować.

Geostorm, reż. Dean DevlinGeostorm, reż. Dean Devlin mat. prasowe

Zadanie usunięcia awarii zostaje powierzone dwóm braciom, którzy od dawna nie utrzymują ze sobą kontaktu. Muszą oni zdążyć rozwiązać problem, zanim olbrzymich rozmiarów geoburza pochłonie całą planetę.

W produkcji zagrają m.in. Ed Harris, Gerard Butler, Jim Sturgess i Andy Garcia

"Thor: Ragnarok", premiera: 25 października

Marvel powraca z kolejną odsłoną przygód Thora. Dla odmiany będzie walczył z zagładą świata, Ragnarokiem. Fanów Toma Hiddlestona na pewno ucieszy, że pojawi się też Loki. Oprócz tego do obsady dołączyła fenomenalna Cate Blanchett, która tym razem będzie boginią śmierci.

Thor: RagnarokThor: Ragnarok kadr ze zwiastuna

"Thor: Ragnarok" - fabuła

Thor zostaje uwięziony po drugiej stronie wszechświata. Osłabiony i pozbawiony młota musi znaleźć sposób, by powrócić do Asgardu i stawić czoła bezwzględnej i wszechpotężnej Heli oraz powstrzymać Ragnarok - "zmierzch bogów", zagładę świata i całej asgardzkiej cywilizacji. Przedtem jednak musi stanąć do gladiatorskiego pojedynku na śmierć i życie z byłym sprzymierzeńcem i członkiem drużyny Avengers - niesamowitym Hulkiem.

Thor: RagnarokThor: Ragnarok kadr ze zwiastuna

Reżyserem "Thor: Ragnarok" jest Taika Waititi, a za scenariusz odpowiadają: Craig Kyle, Christopher Yost, Stephany Folsom oraz Eric Pearson.

Wszystkie premiery października:

6 października

Blade Runner 2049

Ciao Italia!

Dziecko apokalipsy

Fantastyczna kobieta

Jestem Rosa

My Little Pony. Film

Photon

Twój Vincent

Wszyscy moi mężczyźni


13 października

Dwie korony

Emotki. Film

Goodbye Berlin

Krucyfiks

Nasz najlepszy rok

Pierwszy śnieg

Villads z Valby

Zgoda


20 października

Ach śpij kochanie

Ana, mon amour

Biegacze

Człowiek z magicznym pudełkiem

Geostorm

Patti Cake$

Pomiędzy nami góry

Potworna rodzinka


25 października

A Ghost Story

Bork/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem

Dziewczyna bez rąk

Inxeba. Zakazana ścieżka

Łagodna

Między nami wampirami

Piła: Dziedzictwo

Po tamtej stronie

Shot Caller

Śmierć nadejdzie dziś

Thor: Ragnarok

Więcej o: