Będzie nowy "Matrix"? Scenarzysta Zak Penn potwierdza - "tak, pracuję nad tym"

Nie będzie to reanimacja. Nie będzie to kontynuacja. Kiedy jednak scenarzysta takich filmów, jak "X-men 3: ostatni bastion" czy "Incredible Hulk" mówi, że nad czymś pracuje, to można zacząć mieć nadzieję na kolejnego "Matrixa"

"Matrix 4"? To brzmi jak spełnienie marzeń dla wszystkich urodzonych w latach 80. I ten sen naprawdę nabiera już całkiem realnych kształtów. Plotki o pracy nad filmem potwierdził Zak Penn, amerykański scenarzysta, odpowiedzialny np. za "X-men 3: ostatni bastion":

Wskazuje też, że "Matrix" to tak naprawdę świetny temat na zupełnie nową opowieść - bo jednak odcina się od plotek na temat "Matrixa 4":

Nikt nie powinien reanimować "Matrixa". Ci, co oglądali "Animatrix" i czytali komiksy, rozumieją co mam na myśli. Ale czy chciałbym zobaczyć inne historie z uniwersum "Matrixa"? Tak. To jest genialny pomysł, na którym można wybudować rewelacyjne opowieści. Spójrzcie, co się dzieje z uniwersum X-men. Czy ktoś mówi, że trzeba to skończyć? Ja nie - mówił Zak Penn za pośrednictwem swojego konta na Twitterze.

"Matrix" - będzie kolejna część?

Chociaż Zak Penn sam mówi, że intensywnie "pracuje" nad "Matrixem", to twierdzi też, że nie będzie to kolejna część. Nie ma zatem (przynajmniej na razie) szans na "Matrixa 4". Być może jednak pojawi się film w samym uniwersum stworzonym przez siostry Wachowski. Był już "Animatrix", entuzjastycznie przyjęty przez fanów. Pokazywał dziewięć krótkometrażowych filmów animowanych, które poszerzały opowieści z trylogii. Zapewne scenariusz, nad którym pracuje Penn, będzie właśnie w takiej formule.

Co wiemy na pewno? Siostry Wachowski nie są zaangażowane w ten projekt i nie planują udziału w nim. Zak Penn zapewne zaprosi do projektu Keanu Reevesa - filmowy Neo sam potwierdzał, że miałby ochotę na powrót na plan zdjęciowy, choć o kolejnej części "Matrixa" nie wie zupełnie nic:

Robienie na nowo "Matrixa". Nie wiem sam. Może... Nic o tym nie wiem - mówił podczas tegorocznego New York Comic Con.

Aczkolwiek swój udział uzależniał też od zaangażowania sióstr Wachowski, więc... sytuacja wygląda na nieco patową.

Scenarzysta sam też zastrzega, że jego praca nad scenariuszem wcale nie oznacza, że ten film kiedykolwiek powstanie:

"Matrix" to film, który pokazał jako pierwszy w latach 90., jak za moment będzie wyglądało kino. I rzeczywiście - po "Matrixie" filmowcy jakby ocknęli się, że wreszcie mogą zacząć korzystać z efektów specjalnych w zupełnie nowy sposób. Ale "Matrix" podbił serca swoich fanów nie tylko nowatorskim podejściem do efektów specjalnych, ale również do fabuły i wizji przyszłości, jaką pokazywał.

Więcej o:
Komentarze (11)
Będzie nowy "Matrix"? Scenarzysta Zak Penn potwierdza - "tak, pracuję nad tym"
Zaloguj się
 • wont2

  Oceniono 26 razy 18

  Jako wierny fan Matrixa, po obejrzeniu drugiej części (dużo słabszej, ale dającej nadzieję na zajebisty twist fabularny w trzeciej) i totalnej załamce po obejrzeniu tej nieszczęsnej trzeciej części powiem wam, żebyście... sssspie...li na drzewo siostry.

 • d1r3ct

  Oceniono 10 razy 8

  @wont2
  No, ale ten pan, który mówi...X-menów nie zakończymy...bo robimy na tym super kasę, jest szansą na dobrą kontynuację Matrixa ? Sorry, ale X-meni stoją ligę czy dwie niżej, naiwne bajeczki dla nastolatków. Łatwe, proste, przyjemne kino rozrywkowe i spoko, na takie też jest zapotrzebowanie. Mogą zarabiać miliardy..., ale za 5 czy nawet 20 lat nadal będą się odwoływać do Matrixa, a nie X-menów czy Szybkich i Wściekłych ;)

 • stray

  Oceniono 6 razy 6

  Zastanawia mnie czy pisanie "siostry Wachowski" w odniesieniu do twórców Matrixa jest prawidłowe. Siostry Wachowski stworzyły Matrixa, jak jeszcze były braćmi, więc to chyba film braci Wachowski, a nie sióstr. Sam nie wiem.

 • carlos0

  Oceniono 3 razy 3

  scenarzysta X-Men 3? Filmu od którego wszyscy się odcięli i w uniwersum Marvela jest traktowany jako niebyły? Rzeczywiście jest to autorytet i nadzieja na dobry film...

 • 3x666

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe czy w najnowszej części neo zmieni płeć ? ;-)

 • ironic77

  Oceniono 2 razy 0

  hmmm to chyba o Rzeczypospolitej Wolskiej ten Matrix... kim będzie Neo? Jarosławem Polskęzbawem? Alternatywną wersją nieinternowanego bohatera grudnia co spał do południa?

 • tomasz.rze

  0

  Te siostry to jest dopiero rodzinny Matrix Wachowskich. Bez filmu.

 • kirdan1

  0

  Siostry Wachowski nie są zaangażowane w ten projekt i słusznie. Prawdopodobnie spieprzyłyby do końca to, co swego czasu stworzyli bracia Wachowscy.

 • roy_cohn

  Oceniono 8 razy -4

  O jak fajnie ! Jakie słońce - pojade rowerem jak prawdziwy postepowy lewak dzis do pracy! Kolegium redakcyjne wstało, kupiło latte od pani na śmiecówce, ubrało tęczową czapeczke i przyjechało do roboty.

  Odstawiło latte na biureczku, włączyło laptópa, oparło się leniwie z uśmiechem widząc na głównej alarmujący artykuł o dyskryminacji młodziezy LGBT. Jak fajnie płynąć kursem postępu! No to zobaczmy teraz jak idzie terror-homopropaganda w komentarzach i czy ciemno-wolackie katotaliby się uczą postępu...

  Kawa spada z mlaskiem na podłogę, krzesło zaskrzypiało - hipstersie okulary spadły na hipsterską brode

  COOOOO??? Tyle katotalibskiego kołtuństwa wciąż w komentarzach ????!!

  Wybiegł i ryknął na środku atrium na Czerskiej aż ucichł stuktot klikania

  "GRAŻYNAAAAA!!!!!! WYŁĄCZAJ KOMENTARZEEEE!!!!!"

  kurtyna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX