Nie żyje Roy Dotrice, znany z "Gry o tron" i "Amadeusza"

Wczoraj w wieku 94 lat zmarł brytyjski aktor Roy Dotrice, szerszej publiczności znany głównie z 2. sezonu "Gry o tron".

Rola w serialu nie była pierwszym kontaktem aktora z Georgem R.R. Martinem, autorem "Pieśni lodu i ognia", na kanwie której powstał serial. Dotrice był lektorem audiobooka najsłynniejszej serii Martina, co sprawiło, że zapisał się do Księgi Rekordów Guinnessa jako aktor, który użyczył głosu największej ilości postaci w jednym audiobooku - przez 33 godziny trwania audiobooka zebrało się ich aż 224.

Nie była to pierwszy rekord Guinnessa, jaki pobił aktor. Wcześniej pobił rekord liczby solowych występów (1782) w one-man show "Brief Lives".

 

Przed karierą w przemyśle rozrywkowym Dotrice w czasie II wojny światowej służył w Royal Air Force i dostał się do niemieckiej niewoli.

Dotrice był uznanym aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym. Otrzymał wiele nagród, między innymi Tony za występ w broadwayowskim przedstawieniu "A Moon for the Misbegotten". Najpopularniejszą filmową rolą Dotrice'a był Leopold Mozart, ojciec kompozytora w "Amadeuszu" z 1984 roku. 

Fani "Gry o tron" znają go z roli piromanty Hallyne'a stojącego na czele Cechu Alchemików w drugim sezonie serialu. O śmierci aktora poinformowała jego rodzina.