Rusza święto kina niezależnego w Toruniu. 175 filmów z całego świata na festiwalu Tofifest

"Dunkierka", fiński kandydat do Oskara i "Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach" - tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu dostarczy emocji chyba dla wszystkich miłośników kina. Od 21 do 29 października publiczność będzie mogła zobaczyć 175 filmów. Co więcej, na fanów muzyki filmowej czekają dwa niezwykłe koncerty.

Do konkursu w ramach 15. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest stanie 11 filmów, które reprezentują 14 krajów. Aż osiem z nich będzie miało w Toruniu swoje polskie premiery – m.in. nagrodzony na festiwalu w Wenecji francuski film "Custody" w reżyserii Xaviera Legranda. O Złotego Anioła Tofifest 2017 powalczy również niezwykła amerykańska produkcja "Patti CakeS", animowany "Tehran Taboo", ale również nowa produkcja science-fiction polskiego twórcy Bodo Koxa, czyli "Człowieka z magicznym pudełkiem" , w którym główną rolę żeńską gra Olga Bołądź.

Na festiwalu będzie oczywiście mocny akcent polski. Holland, Kos-Krauze, Zgliński, Palkowski - to tylko niektórzy z twórców, których filmy pojawią się w konkursie From Poland. Oprócz "Sztuki kochania" czy "Pokotu", zobaczyć będzie można m.in. opowieść o niezwyciężonym Jerzym Górskim, który zyskał tytuł Double Ironmana ("Najlepszy"), z doskonałą główną rolą Jakuba Gierszała, czy historię miłości w morderczym stalinowskim obozie pracy ("Zgoda").

W ramach Pasma Forum zostaną pokazane najgłośniejsze i gorąco dyskutowane obrazy tego roku. Wśród nich m.in. najnowszy filmy Andrieja Zwiagincewa "Niemiłość", o którym mówi się jako o "najbardziej niedocenionym filmie tegorocznego festiwalu w Cannes", epicka "Dunkierka", która jest z kolei określana mianem "jednej z najbardziej przerażających opowieści wojennych", czy fiński kandydata do Oskara - "Tom of Finland", czyli kontrowersyjna historia o fińskim guru środowiska LGBT.

Przy ponad 170 propozycjach wybór nie jest prosty. Dlatego, żeby ułatwić publiczności wyszukiwanie najważniejszych filmów, powstało w tym roku specjalne pasmo z produkcjami, których nie można pominąć. W ramach "Must See Must Be" nie będą wyświetlone jedynie te obrazy, które zdobyły nagrody na prestiżowych festiwalach. Pojawią się również takie, które po prostu poruszają ważny temat, czy pokazują nowe trendy. Będzie więc i artystyczne "Manifesto" z hipnotyzującą Cate Blanchett, i "Szron" z rolami Vanessy Paradis i Andrzeja Chyry, ale również elektryzujący "Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach" z Nicole Kidman.

Z powodu okrągłej rocznicy toruńskiego festiwalu zaplanowano jeszcze jedną atrakcję – koncerty muzyki filmowej. Wystąpią m.in. Katarzyna Nosowska, O.S.T.R., Krzysztof Zalewski i Paulina Przybysz, a znane utwory filmowe z "Władcy Pierścieni", "Lśnienia", "Pearl Harbor" czy "Slumdog. Milioner z ulicy" i "Tańcząc w ciemnościach", będzie można posłuchać w zupełnie nowych aranżacjach.

 

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest potrwa od 21 do 29 października 2017. Program festiwalu znajdziesz TUTAJ.