"Twój Vincent" został właśnie nominowany do prestiżowej nagrody filmowej. Walczy z trzema innymi o wygraną

Europejska Akademia Filmowa opublikowała 24 października listę pełnometrażowych animacji nominowanych do nagrody EFA.

Współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej - film "Twój Vincent" ("Loving Vincent") w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana znalazł się na liście nominowanych do do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Pełnometrażowy Europejski Film Animowany 2017.

Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej - konkurenci

Polsko-brytyjska produkcja zmierzy się z ''Ethel & Ernest" w reżyserii Rogera Mainwooda, dziełem Jeana-François Laguionie  "Louise by the Shore"  i 
"Zombillénium", nad którym pracowali Arthur de Pins i Alexis Ducord - podaje PISF na swojej stronie.

Do tej pory film pokazywano na festiwalach filmowych na całym świecie. Wszędzie zdobywał jeśli nie owacje na stojąco (jak w Annecy), to bardzo entuzjastyczne recenzje. Film pokazano również we Wrocławiu na Międzynarodowym Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Premierę w Polsce miał 6 października.

''Twój Vincent'' - jedyny na świecie taki film

"Twój Vincent" ("Loving Vincent") powstał w koprodukcji polsko-brytyjskiej. Z założenia przeznaczono go na światowy rynek, dlatego też w głównych rolach zobaczymy aktorów zagranicznych: Saoirse Ronan, Helen McCrory czy Jerome'a Flynna. Ale i polska obsada robi wrażenie. Vincenta van Gogha zagrał Robert Gulaczyk, młody aktor teatralny z Legnicy, uderzająco podobny do van Gogha. W polskiej wersji językowej filmu usłyszymy m.in. Danutę Stenkę, Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra, Roberta Więckiewicza, Józefa Pawłowskiego.

Film Kobieli w całości został namalowany farbami olejnymi techniką naśladującą styl Van Gogha. I faktycznie łatwo byłoby uwierzyć, że sam go nam namalował. Twórcy filmu postanowili bowiem pokazać ostatnie dni jego życia w sposób najbliższy malarzowi – za pomocą jego własnych obrazów, które wpletli w fabułę filmu.

Fabuła zaś jest niezwykle wciągająca – scenarzyści zamiast zrobić zwykły film biograficzny, stworzyli trzymający w napięciu kryminał. Przy okazji pokazali, jak krzywdzące może być podążanie za społecznymi stereotypami.

"Twój Vincent". Polski film jedną z najbardziej wyczekiwanych premier roku

"Twój Vincent" - o czym jest film


Na potrzeby filmu "ożywiono" ostatni dzień van Gogha. Scenariusz napisany przez Dorotę Kobielę i Jacka Dehnela opowiada historię artysty ustami bohaterów jego obrazów - znajomych i przyjaciół, których portretował. Wydaje się to najtrafniejszy sposób przedstawienia filmowo historii van Gogha - sam malarz w jednym z listów do swojego brata napisał, że "nie możemy mówić inaczej niż poprzez nasze obrazy".

"Twój Vincent" składa się z 65 tysięcy klatek, a każda z nich została namalowana. W projekcie wzięło udział 115 zawodowych malarzy z 19 krajów. Jak mówi Robert Banasiak w rozmowie z Radiem Wrocław "trzeba było znaleźć malarzy, którzy potrafią malować jak van Gogh. Wielu nie było w stanie wytrzymać tej pracy".

 

"Twój Vincent" - niezwykła technika


Od pomysłu do ukończenia filmu minęły 4 lata. Produkcja jednej klatki trwała około 40 minut. Gdyby postawić obrazy tylko pierwszej sceny jeden na drugim, powstałaby wieża wychodząca ponad atmosferę ziemi. To pozwala wyobrazić sobie ogrom pracy, który musiał zostać włożony, aby to dzieło powstało.

"Twój Vincent" to pierwszy na świecie film, który został wyprodukowany techniką PAWS (ang. Painting Animation Work Stations) wymyślonej specjalnie na jego potrzeby. Najpierw nakręcono sceny z aktorami we Wrocławiu i Londynie, by następnie wyświetlać klatki przed malarzami starającymi się odwzorować styl van Gogha. Największa część powstała jednak w Gdańskim Parku Technologicznym.

Sukces polskiej kinematografii firmują Dorota Kobiela i Hugh Welchman – napisali scenariusz do filmu i wyreżyserowali go.

Komentarze (10)
"Twój Vincent" nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. Polski film, jakiego jeszcze nie było
Zaloguj się
 • uthark

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzo dobry film. Polecam.

 • sztucznypolak

  Oceniono 5 razy 3

  "Gdyby postawić obrazy tylko pierwszej sceny jeden na drugim, powstałaby wieża wychodząca ponad atmosferę ziemi."
  Bardzo obrazowe (sic!), ale o co w tym chodzi? Jakiej wysokosci sa te obrazy?

 • Pawel P Bromann

  Oceniono 1 raz 1

  "I want to touch people with my art. I want them to say 'he feels deeply, he feels tenderly'.”
  ― Vincent van Gogh

 • Nick Bezimienny

  Oceniono 10 razy -4

  jako przedstawiciel "dobrej zmiany" pytam się - kto dał pieniądze na film... o Rostowskim!!!! :)

 • saves

  Oceniono 8 razy -6

  To o przydupasie Donia?

 • teddy_boy

  Oceniono 10 razy -8

  ,,Twój vincent" Czy fabuła tego gniota jest oparta na działalności Jana Vincenta,szalbierza z Bydgoszczu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX