Kulesza i Palkowski w "Pewnego razu w listopadzie" pokażą, co Polacy czują w Święto Niepodległości

Film "Pewnego razu w listopadzie" Andrzeja Jakimowskiego to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia polskiej rodziny.

Po spektakularnym sukcesie "Imagine" z 2012 roku Andrzej Jakimowski powraca z nowym filmem"Pewnego razu w listopadzie" to oparta na faktach, poruszająca historia warszawskiej rodziny, rozgrywająca się w przeddzień potężnej demonstracji patriotycznej z okazji Święta Niepodległości.

"Pewnego razu w listopadzie" - fabuła

Marek (Grzegorz Palkowski) właśnie rozpoczyna studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Ma piękną i odwzajemniającą jego uczucie dziewczynę, Olę (Alina Szewczyk). Chłopak troskliwie opiekuję się matką (Agata Kulesza), z którą mieszka w przedwojennej kamienicy. Kiedy w wyniku eksmisji rodzina traci dach nad głową, rozpoczyna się wyczerpująca tułaczka po Warszawie - między jedną noclegownią a drugą.

'Pewnego razu w listopadzie''Pewnego razu w listopadzie' Kino Świat

W końcu Markowi udaje się wynegocjować miejsce w skłocie w centrum miasta. Szczęście bohaterów nie trwa długo, bo w stolicy właśnie rozpoczyna się manifestacja niepodległościowa. Do budynku, w którym znaleźli schronienie, próbuje wedrzeć się grupa agresywnych chuliganów. Wydarzenia, jakie rozegrają się w murach skłotu, odcisną niemożliwe do zatarcia piętno na życiu wszystkich bohaterów.

'Pewnego razu w listopadzie''Pewnego razu w listopadzie' Kino Świat

W filmie zobaczymy prawdziwe zdjęcia z burzliwych, momentami niebezpiecznych obchodów Święta Niepodległości:

- Chciałbym, abyśmy na ekranie ujrzeli Warszawę bez filmowego make-up’u. Taką, jaka jest naprawdę. Sceny uliczne z udziałem bohaterów realizowaliśmy w autentycznym tłumie. Zależało mi na realizmie obrazów, niekiedy brutalnych. Moi bohaterowie zetknęli się z podniosłością patriotycznych uczuć w wielkiej skali, jak i z aktami przemocy. Były to prawdziwe zdarzenia, które utrwaliliśmy w dokumentalnych zdjęciach - przyznaje reżyser Andrzej Jakimowski.

'Pewnego razu w listopadzie''Pewnego razu w listopadzie' Kino Świat

Reżyserem filmu jest Andrzej Jakimowski - Laureat Złotych Lwów i Nagrody Specjalnej w Wenecji za "Sztuczki" oraz autor najlepszego debiutu reżyserskiego w Gdyni – "Zmruż oczy" z 2003 roku i docenionego przez publiczność Warszawskiego Festiwalu Filmowego – "Imagine".

"Pewnego razu w listopadzie" - obsada

Do udziału w swoim filmie Jakimowski zaprosił aktorów z najwyższej półki. W filmie zobaczymy rewelacyjną Agatę Kuleszę („Ida”, „Róża”). Aktorce na ekranie towarzyszyć będzie Grzegorz Palkowski, znany m.in. z w obsypanego nagrodami „Rezerwatu” Łukasza Palkowskiego („Bogowie”), a także, m.in.: Jacek Borusiński, Krzysztof Kiersznowski oraz Edward Hogg, czyli niezapomniany Ian z "Imagine".

Na ekranie zobaczymy prawdziwe wydarzenia

Wykorzystany w "Pewnego razu w listopadzie" materiał dokumentalny został zrealizowany przez reżysera i operatorów, będących bezpośrednimi świadkami wydarzeń z Święta Niepodległości z dnia 11 listopada 2013 roku.

'Pewnego razu w listopadzie''Pewnego razu w listopadzie' fot. KinoSwiatPL, kadr Youtube

Za zdjęcia do filmu odpowiada Adam Bajerski – autor zdjęć do wszystkich wcześniejszych filmów Jakimowskiego. W sekwencjach walk ulicznych zdjęcia realizował natomiast Tomas Rafa, reporter specjalizujący się w filmowych relacjach z zamieszek, niekiedy z samej linii frontu np. w Słowiańsku na Ukrainie.

"Pewnego razu w listopadzie" w kinach od  3 listopada.

Więcej o: