"Sztuka kochania" Marii Sadowskiej wygrała Konkurs Filmów Polskich na festiwalu Camerimage

"Sztuka kochania" pokonała m.in. "Pokot". Bohaterką filmu jest autorka najpopularniejszej polskiej książki o miłości i seksie - Michalina Wisłocka.

"Sztuka kochania" w reżyserii Marii Sadowskiej wygrała Konkurs Filmów Polskich na zakończonym właśnie Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage. To jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń branży filmowej poświęconych sztuce operatorskiej. Nagrodę odebrał autor zdjęć do filmu - Michał Sobociński.

Sztuka kochaniaSztuka kochania Next Film

W Konkursie Filmów Polskich "Sztuka kochania" konkurowała z "Pokotem" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, ze zdjęciami Jolanty Dylewskiej i Rafała Paradowskiego.

"Sztuka kochania" to film o niezwykłej historii Michaliny Wisłockiej, kobiety, która dokonała niemożliwego, szeroko otwierając drzwi polskich sypialni. Rozprawiając się z konserwatywnymi stereotypami i wszechobecną ignorancją, Wisłocka zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju. Jej książka - "Sztuka kochania” rozeszła się wówczas w nakładzie ponad 7 mln egzemplarzy.

Przypominamy: "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". Żyła w trójkącie i miała romans z żonatym. Ale to film o czymś więcej [RECENZJA] >>

Kadr z filmu 'Sztuka kochania'Kadr z filmu "Sztuka kochania" Mat. prasowe

W filmie wystąpiło wielu wybitnych polskich aktorów. W roli głównej - Magdalena Boczarska. W rolę Stacha Wisłockiego, męża lekarki, wciela się Piotr Adamczyk, jej wielką miłość, Jurka, gra Eryk Lubos, przyjaciółkę, Wandę - Justyna Wasilewska. W filmie występują również Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Borys Szyc, Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jakubik oraz Artur Barciś.

SZTUKA KOCHANIA  -  Fot Jaroslaw Sosinski / WatchoutSZTUKA KOCHANIA - Fot Jaroslaw Sosinski / Watchout  Fot Jaroslaw Sosinski

25. edycja Camerimage Film Festival w Bydgoszczy trwała od 11 do 18 listopada. Jej uczestnicy mogli obejrzeć 300 filmów, spotkać najwybitniejszych operatorów, montażystów i reżyserów, a także wziąć udział w warsztatach.

Złotą Żabę - główną nagrodę festiwalu zdobył węgierski operator Mate Herbai za zdjęcia do filmu "Dusza i ciało" Ildiko Enyediego, a Srebrną - rosyjski dramat "Niemiłość"  Andrieja Zwiagincewa. Na trzecim miejscu z Brązową Żabą znalazł się biograficzny film Angeliny Jolie - "Najpierw zabili mojego ojca".

W tym roku nagrody specjalne odebrali m.in. John Toll - autor zdjęć do "Atlasu chmur", Paul Hirsch, montażysta "Gwiezdnych wojen" i "Mission Impossible", a także Phillip Noyce, reżyser "Kolekcjonera kości" i "Salt".

Jednym z najbardziej oczekiwanych gości festiwalu był David Lynch. Reżysera można było spotkać podczas wernisażu jego wystawy "Silence And Dynamism" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Więcej o wystawie Lyncha przeczytasz tutaj: Nie pozwól, by ominęły Cię najciekawsze wydarzenia. Tym razem z kulturą! >>

Więcej o: