Jakub Gierszał: Nie dawałem rady. Ciało odmawiało posłuszeństwa, głowa mówiła: idź dalej [WYWIAD]

Dla Jakuba Gierszała była to rola niezwykle wymagająca. Aktor przeszedł fizyczną i emocjonalną przemianę. Od piątku można zobaczyć to na dużym ekranie.

Głównym bohaterem filmu "Najlepszy" jest sportowiec, który zachwycił świat i który w Polsce do dziś pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci i ustanowił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie DoubleIronman z czasem 24h:47min:46sek. Ale nie to jest najważniejsze w tym filmie.

Joanna Szaszewska: O czym opowiada "Najlepszy"?

Jakub Gierszał: Film pokazuje, że każdą słabość można przekuć w siłę i że każdy może się podnieść z dna, jeśli w siebie uwierzy i będzie wystarczająco zdeterminowany. Siła tej historii polega na tym, że jest uniwersalna. To nie jest film o uzależnieniu, ani o sporcie. "Najlepszy" opowiada o wewnętrznej walce, która toczy się w nas codziennie. Każdy może ten film porównać ze swoim życiem i swoimi problemami.

W "Pomiędzy słowami" Twój bohater prowadził wewnętrzną walkę, podobnie jak w "Najlepszym". Czym różnią się te dwa filmy?

JG: W "Pomiędzy słowami" wewnętrzna walka polega na próbie odnalezienia tożsamości. To autorski, bardzo osobisty film Urszuli Antoniak, w temacie, który jest jej bliski. "Najlepszy" to film skierowany do szerszej publiczności, bo każdy może się z tą historią utożsamić. Główny bohater udowadnia, że człowiek jest w stanie poradzić sobie z każdym problemem.

Na pierwszym planie Jakub Gierszał. Z tyłu pierwowzór jego postaci Jerzy Górski. Konferencja po pokazie filmu 'Najlepszy', reż. Łukasz PalkowskiNa pierwszym planie Jakub Gierszał. Z tyłu pierwowzór jego postaci Jerzy Górski. Konferencja po pokazie filmu 'Najlepszy', reż. Łukasz Palkowski JAN RUSEK

Widz patrzy na niego i mówi: kurczę, skoro on dał radę, to ja też mogę. Podchodzę do każdego filmu inaczej. W “Pomiędzy słowami” skupiłem się na wewnętrznej rozmowie z samym sobą. W “Najlepszym” chciałem jak najdokładniej oddać postawę Jurka Górskiego, jego charakter. Pokazać, jaki jest naprawdę. To było ważniejsze niż przemiana fizyczna.

Ale to ona była najtrudniejsza?

JG: Wydaje mi się, że to nie jest zaskoczenie, ale miałem problemy, żeby fizycznie dać radę. Wiele razy było tak, że ciało odmawiało posłuszeństwa, a głowa mówiła: idź dalej. Bo trzeba, bo chcemy opowiedzieć tę historię. Ale nie było łatwo.

'Najlepszy' reż. Łukasz Palkowski'Najlepszy' reż. Łukasz Palkowski fot. Robert Palka www.robertpalka.co

Planujesz triathlon?

JG: Jeszcze nie (śmiech).

Jaka myśl z filmu zostanie z Tobą do końca życia?

JG: Z całą pewnością postawa Jurka Górskiego, który pokazuje, że trzeba pomagać innym. To całe cierpienie, którego doświadczył sprawiło, że ma w sobie ogromne pokłady empatii dla drugiego człowieka, chce mu pomóc, bierze jego problemy na siebie. To jest coś, co warto naśladować.Trzeba mieć oczy i serce otwarte na drugiego człowieka.

'Najlepszy' reż. Łukasz Palkowski'Najlepszy' reż. Łukasz Palkowski fot. Robert Palka www.robertpalka.co

Scenariusz do filmu napisali Agatha Dominik oraz Maciej Karpiński, autor scenariuszy do takich filmów jak "Różyczka", czy "Kobieta samotna". - Jest to scenariusz z wieloma fizycznymi wyzwaniami, a do tego bohater często znajduje się na krawędzi życia. Utrzymać dobrą formę fizyczną, a jednocześnie oddać emocje bohatera w skrajnych dla niego chwilach, to było dla mnie największe wyzwanie - twierdzi Gierszał.

W filmie "Najlepszy" zobaczymy również takich aktorów jak Kamila Kamińska, Janusz Gajos, Mateusz Kościukiewicz, Artur Żmijewski, Adam Woronowicz, Anna Próchniak i Szymon Warszawski. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński Junior, który współpracował już z Palkowskim przy "Bogach".

Film miał swoją premierę 17 listopada.

Przypominamy: "Najlepszy" już w kinach. Ten film po prostu trzeba zobaczyć [RECENZJA] >>

Więcej o: