Oscary 2018: Polacy, którzy mają szansę na wygraną

Na oficjalną listę nominowanych do Oscarów 2018 musimy poczekać do 23 stycznia, a na ich wręczenie - do 4 marca. Jednak już dziś wiadomo, które polskie produkcje mają największą szansę na wygraną.

1. "Pokot"

O tym, że to "Pokot" będzie polskim kandydatem do Oscara 2018 w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny dowiedzieliśmy się we wrześniu. Dzieło Agnieszki Holland i Kasi Adamik zostało wybrane przez polską Komisję Oscarową i pojawiło się na liście Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która ogłosiła wstępnie zakwalifikowane filmy, które mają szansę na otrzymanie nominacji.

W składzie Komisji znaleźli się: Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska, oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka.

- Po długich dyskusjach komisja uznała, że to "Pokot" będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w trudnej rywalizacji oscarowej. Rozważaliśmy kilka tytułów i w naszej ocenie film Agnieszki Holland ma najwięcej atutów, które mogą pomóc mu w kampanii promocyjnej i w konsekwencji zwiększyć szanse na uzyskanie nominacji do Oscara - powiedział Paweł Pawlikowski, przewodniczący Komisji Oscarowej.

O czym jest "Pokot" ?

Emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka, mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są tajemnicze. A wokół jego domu widać ślady... saren. Wkrótce pojawiają się kolejne zwłoki. Co łączy ofiary? Wszystkie to myśliwi. Duszejko widząc niemoc policji, wszczyna własne śledztwo.

Kadr z filmu 'Pokot'Kadr z filmu 'Pokot' Materiały prasowe

Fabuła "Pokotu" opiera się na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych". W filmie zobaczymy m.in. Agnieszkę Mandat, Wiktora Zborowskiego, Jakuba Gierszała, Borysa Szyca, Andrzeja Grabowskiego, Tomasza Kota i Katarzynę Herman.

-"Pokot" to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść niewątpliwie poszerzająca pole naszej wrażliwości. Ten gatunkowy patchwork jest niezwykle aktualny i sprawia, że wciąż warto zadawać podstawowe pytania. To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas. "Pokot" to obraz z mocnym przesłaniem, w dodatku będący ważnym kobiecym głosem, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat - dodał Pawlikowski.

Kadr z filmu ''Pokot'' (fot. materiały prasowe)Kadr z filmu ''Pokot'' (fot. materiały prasowe) Kadr z filmu ''Pokot'' (fot. materiały prasowe)

Film miał swoją premierę na festiwalu w Berlinie, gdzie zdobył Srebrnego Niedźwiedzia.

- Agnieszka Holland jest reżyserką znaną i cenioną wśród członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Była trzykrotnie nominowana do Oscara, w tym dwukrotnie w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, cały czas realizuje produkcje telewizyjne w Stanach Zjednoczonych. Warto podkreślić, że "Pokot", laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale, był już dystrybuowany w kilku krajach oraz ma bardzo skutecznego i doświadczonego agenta sprzedaży - Beta Cinema - podkreśliła Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Przypominamy: "Pokot": Poznaj bohaterów filmu >>

2. "Twój Vincent"

"Twój Vincent" to jedyny taki film na świecie. Film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana w całości został namalowany farbami olejnymi techniką naśladującą styl Van Gogha. Twórcy filmu postanowili pokazać ostatnie dni jego życia w sposób najbliższy malarzowi - za pomocą jego własnych obrazów. Fabuła zaś jest niezwykle wciągająca – scenarzyści zamiast zrobić zwykły film biograficzny, stworzyli trzymający w napięciu kryminał.

Kadr z filmu 'Twój Vincent'Kadr z filmu 'Twój Vincent' Materiały prasowe Next Film

Produkcja składa się z około 65 tys. obrazów, wyświetlanych z częstotliwością 12 na sekundę, razem składających się na 88 minut opowieści. W film wkomponowano też przeszło 120 dzieł samego van Gogha. Projekt realizowano częściowo we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych.

W polskiej wersji językowej wzięli udział m.in. Olga Frycz, Danuta Stenka, Zofia Wichłacz, Jerzy Bończak, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Józef Pawłowski i Robert Więckiewicz.

3. "Magiczna Zima Muminków"

"Magiczna zima Muminków" będzie kolejną adaptacją serii książek, i komiksów fińskiej pisarki Tove Jansson. Reżyserami są Jakub Wroński i Ira Carpelan.

Film wykorzystuje oryginalną animację z przełomu lat 70. i 80., zrealizowaną przez dawne studio Se-ma-for. Za stronę artystyczną odpowiada Animoon i niemal wszyscy twórcy pochodzą z Polski.

- Warto inwestować w polską animację, możemy konkurować z największymi.To, że znaleźliśmy się na tej liście, jest dla nas wielkim wyróżnieniem - mówi Grzegorz Wacławek, producent Animoon.

Kadr z filmu 'Magiczna zima Muminków'Kadr z filmu 'Magiczna zima Muminków' Materiały prasowe

"Magiczna zima Muminków" - fabuła

Do Finlandii zawitała zima, a wszystkie Muminki zapadają w głęboki sen, by po obudzeniu powitać piękno wiosny. Główny bohater - Muminek, postanawia się zbuntować i nie zasypiać. Zamierza obserwować śnieg i poznać Gwiazdkę - tajemniczego gościa, który już niedługo odwiedzi Dom Muminków.

W nowej odsłonie bajki usłyszymy m.in. Piotra Fronczewskiego - narratora zimowej opowieści, Macieja Musiała, który wcieli się w postać Muminka, Natalię Kukulską - jej głosem przemówi Mamusia Muminka oraz Macieja Stuhra, który wystąpi jako Tatuś Muminka.

Przypominamy: Stuhr, Fronczewski, Musiał i Kukulska w nowych "Muminkach" [ZWIASTUN] >>

"Twój Vincent", czyli polsko-brytyjska koprodukcja, oraz "Magiczna zima Muminków" - polsko-fińska koprodukcja, znalazły się wśród 26 wyselekcjonowanych filmów, obok takich hitów, jak "Cars 3", "Minionki 3" czy "The Lego Batman Movie".

Wyróżnienie jest tym bardziej wyjątkowe, że polska animacja obchodzi w tym roku 70. urodziny.

Lista wstępnie zakwalifikowanych filmów z kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany >>

Nominacje zostaną ogłoszone 23 stycznia. Gala rozdania Oscarów odbędzie się w niedzielę - 4 marca 2018 roku i będzie transmitowana na żywo w ponad 225 krajach.

Więcej o: