Polska animacja "Twój Vincent" z Europejską Nagrodą Filmową! Następny już tylko Oscar

Film "Twój Vincent" ("Loving Vincent") w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana zwycięzcą Europejskich Nagród Filmowych w kategorii filmów animowanych.

Do tej pory film pokazywano na festiwalach filmowych na całym świecie. Wszędzie zdobywał jeśli nie owacje na stojąco (jak w Annecy), to bardzo entuzjastyczne recenzje. Film pokazano również we Wrocławiu na Międzynarodowym Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Premierę w Polsce miał 6 października.

Wiadomo już, że "Twój Vincent" będzie mógł walczyć również o Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany. Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej opublikowała listę 26 zakwalifikowanych filmów. 

''Twój Vincent'' - jedyny na świecie taki film

"Twój Vincent" powstał w koprodukcji polsko-brytyjskiej. Z założenia przeznaczono go na światowy rynek, dlatego też w głównych rolach zobaczymy aktorów zagranicznych: Saoirse Ronan, Helen McCrory czy Jerome'a Flynna. Ale i polska obsada robi wrażenie. Vincenta van Gogha zagrał Robert Gulaczyk, młody aktor teatralny z Legnicy, uderzająco podobny do van Gogha. W polskiej wersji językowej filmu usłyszymy m.in. Danutę Stenkę, Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra, Roberta Więckiewicza, Józefa Pawłowskiego.

''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent''''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent'' Materiały prasowe

Film Kobieli w całości został namalowany farbami olejnymi techniką naśladującą styl Van Gogha. I faktycznie łatwo byłoby uwierzyć, że sam go nam namalował. Twórcy filmu postanowili bowiem pokazać ostatnie dni jego życia w sposób najbliższy malarzowi – za pomocą jego własnych obrazów, które wpletli w fabułę filmu.

Fabuła zaś jest niezwykle wciągająca – scenarzyści zamiast zrobić zwykły film biograficzny, stworzyli trzymający w napięciu kryminał. Przy okazji pokazali, jak krzywdzące może być podążanie za społecznymi stereotypami.

"Twój Vincent" - o czym jest film

Na potrzeby filmu "ożywiono" ostatni dzień van Gogha. Scenariusz napisany przez Dorotę Kobielę i Jacka Dehnela opowiada historię artysty ustami bohaterów jego obrazów - znajomych i przyjaciół, których portretował. Wydaje się to najtrafniejszy sposób przedstawienia filmowo historii van Gogha - sam malarz w jednym z listów do swojego brata napisał, że "nie możemy mówić inaczej niż poprzez nasze obrazy".

Saoirse Ronan jako Marguerite Gachet w filmie 'Twój Vincent'Saoirse Ronan jako Marguerite Gachet w filmie 'Twój Vincent' Materiały prasowe

"Twój Vincent" składa się z 65 tysięcy klatek, a każda z nich została namalowana. W projekcie wzięło udział 115 zawodowych malarzy z 19 krajów. Jak mówi Robert Banasiak w rozmowie z Radiem Wrocław "trzeba było znaleźć malarzy, którzy potrafią malować jak van Gogh. Wielu nie było w stanie wytrzymać tej pracy".

"Twój Vincent" - niezwykła technika

Od pomysłu do ukończenia filmu minęły 4 lata. Produkcja jednej klatki trwała około 40 minut. Gdyby postawić obrazy tylko pierwszej sceny jeden na drugim, powstałaby wieża wychodząca ponad atmosferę ziemi. To pozwala wyobrazić sobie ogrom pracy, który musiał zostać włożony, aby to dzieło powstało.

''Loving Vincent'' | ''Twój Vincent''''Loving Vincent'' | ''Twój Vincent'' Materiały prasowe

"Twój Vincent" to pierwszy na świecie film, który został wyprodukowany techniką PAWS (ang. Painting Animation Work Stations) wymyślonej specjalnie na jego potrzeby. Najpierw nakręcono sceny z aktorami we Wrocławiu i Londynie, by następnie wyświetlać klatki przed malarzami starającymi się odwzorować styl van Gogha. Największa część powstała jednak w Gdańskim Parku Technologicznym.

Sukces polskiej kinematografii firmują Dorota Kobiela i Hugh Welchman – napisali scenariusz do filmu i wyreżyserowali go.

Więcej o:
Komentarze (27)
Europejskie Nagrody Filmowe: "Twój Vincent" zwycięzcą w kategorii filmów animowanych
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 11

  Ciekaw jestem rezultatu i cieszę się że ta tytaniczna praca odbyła się w Gdańsku...
  Wypada tylko pogratulować i życzyć samych sukcesów, bo od lat polski filmy kojarzą mi się z kacem Wawa czy innym wyjazdem integracyjnym, czyli dnem dna

 • adam3407

  Oceniono 4 razy 4

  O Oskara będzie walczył z Minionkami

 • 1-andrzejmucha

  Oceniono 7 razy 3

  Jeden z momentow, w ktorym mozemy byc dumni z naszych. Tak ich malo, tych milych chwil, w czasach odrazajacego piss. Czy Glinski zobaczyl ten film mimo, ze nie ma tam wykletych I ich ofiar?

 • famouskruk

  Oceniono 6 razy 2

  Obejrzałem na tegorocznym Festiwalu PFF w Gdyni. Wciąż jestem pod wrażeniem. Bez odrobiny przesady: Arcydzieło

 • parsom

  Oceniono 8 razy 2

  "Twój Vincent" powstał w koprodukcji polsko-brytyjskiej...
  Sukces polskiej kinematografii...

  Film "Twój Vincent" ("Loving Vincent") w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana...
  Film Kobieli w całości został namalowany...

  Scenariusz napisany przez Dorotę Kobielę i Jacka Dehnela...
  Dorota Kobiela i Hugh Welchman – napisali scenariusz do filmu...

  Tak, cenię dobre dziennikarstwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX