"Lady Bird": Złote Globy całkowicie zasłużone. O dorastaniu w katolickiej szkole [ZWIASTUN]

"Lady Bird" idzie jak burza. Najpierw dwa Złote Globy, teraz nominacje do nagrody BAFTA, za moment zapewne również nominacje do Oscarów. Czy warto? Nie mamy wątpliwości.

"Lady Bird" to coś więcej niż sztampowa "ponadczasowa opowieść o trudach dojrzewania". W swoim debiucie reżyserskim Greta Gerwig doskonale pokazuje, co to znaczy być nastolatką o silnym charakterze i toczyć walkę o swoją niezależność z równie silną matką i opresyjnym otoczeniem.

"Lady Bird" fabuła

Christine 'Lady Bird' McPherson (Saoirse Ronan) ze wszystkich swych młodzieńczych sił sprzeciwia się matce (Laurie Metcalf) - kobiecie silnej, wyrazistej o jasno sprecyzowanych poglądach, pracującej bez wytchnienia jako pielęgniarka po tym, jak jej mąż (Tracy Letts) stracił pracę. Bunt tytułowej Lady Bird to tak naprawdę walka z samą sobą, bowiem niezależność nastolatki jest lustrzanym odbiciem charakteru matki.

"Lady Bird" - doskonała Saoirse Ronan

Rola tytułowa została niemalże napisana idealnie pod Saoirse Ronan. Dostrzeżono to już podczas Złotych Globów, gdzie aktorka otrzymała nagrodę w kategorii Główna rola żeńska w komedii lub musicalu. Nie jest to pierwsze wyróżnienie dla młodej aktorki. Zapewne pamiętacie ją również z rewelacyjnej "Pokuty" z 2007 roku - za tę rolę otrzymała nominację do Oscara. Czy "Lady Bird" przyniesie jej statuetkę? Dowiemy się już niebawem. Nominację ma jednak w kieszeni.

Sam film zbiera właściwie wyłącznie pozytywne recenzje. Czy warto? My nie mamy wątpliwości. Widzowie będą mogli się przekonać o wartości "Lady Bird" niestety dopiero w marcu tego roku.

"Lady Bird", reż. Greta Gerwig, scen. Greta Gerwig. W rolach głównych: Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts. Premiera: 2 marca 2018

Więcej o: