Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych 2018. Kto tu zwycięży, ten dostanie Oscara [LISTA ZWYCIĘZCÓW]

Rozdano nagrody Gildii Aktorów Ekranowych (tzw. SAG Awards). Mówi się, że nagrodzone w tym plebiscycie filmy są pewniakami w Oscarach. W tym roku triumfował film "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri".

SAG Awards to prestiżowe nagrody Gildii Aktorów Ekranowych. Mówi się, że to właśnie one, a nie Złote Globy, wskazują pewniaki do Oscarów. Jeśli tak rzeczywiście jest, to w tym roku w marcu świętować będzie film "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", bo to właśnie aktorzy z tej produkcji zgarnęli statuetki w najważniejszych kategoriach.

SAG Awards przyznawane są w kategoriach telewizyjnych i filmowych. Kto zwyciężył w tym roku?

SAG Awards 2018 - Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych - LISTA ZWYCIĘZCÓW

Najlepsza aktorka w serialu komediowym
Julia Louis-Dreyfus - "Figurantka"

Najlepszy aktor w serialu komediowym
William H. Macy - "Shameless - Niepokorni"

Najlepsza obsada w serialu komediowym
"Figurantka"

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym
Claire Foy - "The Crown"

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym
Sterling K. Brown - "Tacy jesteśmy"

Najlepsza obsada w serialu dramatycznym
"Tacy jesteśmy"

Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym
Nicole Kidman - "Wielkie kłamstewka"

Najlepszy aktor w ministerialu lub filmie telewizyjnym
Alexander Skarsgård - "Wielkie kłamstewka"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
Frances McDormand - "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri"

Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Gary Oldman - "Czas mroku"

Najlepsza aktorka drugoplanowa
Allison Janney "Jestem najlepsza. Ja, Tonya"

Najlepszy aktor drugoplanowy
Sam Rockwell - "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri"

Najlepsza obsada
"Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri"

Najlepszy występ zespołu kaskaderskiego w serialu
"Gra o tron"

Najlepszy występ zespołu kaskaderskiego w filmie
"Wonder Woman"

Nagroda za całokształt twórczości
Morgan Freeman

SAG Awards a Oscary

Nominacje do Oscarów poznamy dopiero w najbliższych godzinach, jednak po wczorajszej gali SAG Awards 2018 mówi się, że już właściwie wiadomo, kto zdobędzie najważniejsze statuetki Akademii. I wcale nie będzie to nagrodzony Złotymi Globami "Kształt Wody" Guillermo del Toro. To właśnie SAG Awards w ostatnich latach najlepiej przewidywały wyniki Oscarów.

'Kształt Wody''Kształt Wody' Kerry Hayes

W ostatnich 23 latach aż 67 z 92 przyznanych statuetek Oscara trafiło do aktorów, którzy wcześniej zostali nagrodzeni statuetką SAG Awards. Podobnie ma się kwestia nagrody dla całej obsady - na 22 przyznane statuetki SAG Awards aż 11 filmów otrzymało następnie Oscara za najlepszy film. Kto więc zdobędzie Oscary w tym roku?

Oscary 2018 - nasze typy

Nagroda za najlepszy film może powędrować do "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri", a nie do "Kształtu wody". Choć to "Kształt wody" otrzymał Złoty Glob, to w przypadku nagród SAG Awards nie dostał nawet nominacji. Zapewne del Toro będzie musiał zadowolić się Oscarem za najlepszą reżyserię.

Oscar dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej najpewniej powędruje do Frances McDormand - również z "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri". McDormand ma już tę nagrodę na swoim koncie, ale w tym roku za rolę w filmie "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri" otrzymała już Złoty Glob i nagrodę SAG. Dostała też nominację do nagród BAFTA.

Frances McDormandFrances McDormand Vince Bucci / Vince Bucci/Invision/AP

Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego ma największe szanse zawędrować do Gary'ego Oldmana. Nagrody SAG nie pomyliły się tutaj aż 18 razy z 23 przyznanych wyróżnień. Poza tym za Garym Oldmanem przemawia również Złoty Glob i fakt, że ostatnią nominację do Oscara otrzymał w 2012 roku - samej statuetki jeszcze nigdy nie dostał. Jest zatem szansa, że powtórzy w ten sposób przypadek Leonardo DiCaprio i "wreszcie" dostanie tę wymarzoną nagrodę.

A co z innymi? Oscary 2018 rozdane zostaną na początku marca, jutro zaś dowiemy się, czy przewidywania wydawców na świecie są słuszne. Nasza redakcyjna lista tych najważniejszych oscarowych kategorii wygląda następująco:

Najlepszy Film - "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri"

Reżyseria - jeśli "Kształt wody" okaże się zbyt kontrowersyjny dla Akademii, Oscar powędruje do Martina McDonagha za "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri"

Scenariusz - nagroda za scenariusz jest najczęściej loterią. Byłoby wspaniale, gdyby choć jedna najważniejsza statuetka powędrowała do "Lady Bird" albo "The Florida Project"

Aktorka pierwszoplanowa - Frances McDormand - jej występ w "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri" jest naprawdę wyjątkowy i na miarę Oscara.

Aktor pierwszoplanowy - Gary Oldman - niezależnie od jego występu w "Darkest Hour" to już najwyższa pora na Oscara dla Gary'ego.

Aktorka drugoplanowa - zasługuje na tę nagrodę Allison Janney. Ale ma również całkiem niezłe konkurentki (np. Laurie Metcalf za rolę w "Lady Bird"

Aktor drugoplanowy - serce mówi - Christopher Plummer za "Wszystkie pieniądze świata". Rozsądek - Sam Rockwell za "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri"

Oscary 2018: Polacy, którzy mają szansę na wygraną

Więcej o: