''Twój Vincent'' dostał nominację do Oscara. Polski film podbija świat - jest jedyny w swoim rodzaju

Polski film "Twój Vincent" ("Loving Vincent") w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana dostał nominację do Oscara dla najlepszej animacji pełnometrażowej.

Polski film z nominacją do Oscara

Właśnie ogłoszono nominacje do najważniejszych na świecie nagród filmowych. Jednym z filmów, które w tym roku powalczą o Oscara w kategorii ''najlepszy pełnometrażowy film animowany'' jest ''Twój Vincent'' Doroty Kobieli, Gerda Schepersa i Iana Hutchinsona. O nagrodę powalczy z filmami takimi, jak "Dzieciak rządzi", "The Breadwinner", disneyowska "Coco" oraz "Ferdynand". Te filmy ostatecznie wybrano z listy 26 innych produkcji ogłoszonej jeszcze w 2017 roku. 

''Twój Vincet'' - wcześniejsze nominacje i nagrody

Wcześniej polsko-brytyjska produkcja nominowana była do takich prestiżowych nagród jak Złote Globy i Bafta oraz polskie Złote Lwy. Film zdobył statuetkę Europejskiej Nagrody Filmowej za najlepszy film animowany. 

Saoirse Ronan jako Marguerite Gachet w filmie 'Twój Vincent'Saoirse Ronan jako Marguerite Gachet w filmie 'Twój Vincent' Materiały prasowe

Międzynarodowa produkcja

"Twój Vincent" ("Loving Vincent") powstał w koprodukcji polsko-brytyjskiej. Z założenia przeznaczono go na światowy rynek, dlatego też w głównych rolach zobaczyliśmy zagranicznych aktorów: Saoirse Ronan, Helen McCrory czy Jerome'a Flynna. Ale i polska obsada robi wrażenie. Vincenta van Gogha zagrał Robert Gulaczyk, młody aktor teatralny z Legnicy, uderzająco podobny do van Gogha.

Robert Gulaczyk jako Vincent van Gogh w filmie 'Twój Vincent'Robert Gulaczyk jako Vincent van Gogh w filmie 'Twój Vincent' Materiały prasowe

W polskiej wersji językowej filmu usłyszeć mogliśmy m.in. Danutę Stenkę, Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra, Roberta Więckiewicza i Józefa Pawłowskiego.

Film, który polscy widzowie mogli oglądać na ekranach kin od 6 października ubiegłego roku, pokazywany był na festiwalach filmowych na całym świecie. Wszędzie zdobywał jeśli nie owacje na stojąco (jak w Annecy), to bardzo entuzjastyczne recenzje. 

Douglas Booth jako Armand Roulin w filmie 'Twój Vincent'Douglas Booth jako Armand Roulin w filmie 'Twój Vincent' Materiały prasowe

''Twój Vincent'' - jedyny taki film na świecie

Film Kobieli w całości został namalowany farbami olejnymi techniką naśladującą styl Van Gogha. I faktycznie łatwo byłoby uwierzyć, że sam go nam namalował. Twórcy filmu postanowili bowiem pokazać ostatnie dni jego życia w sposób najbliższy malarzowi – za pomocą obrazów, które wpletli w fabułę filmu. W film wkomponowano przeszło 120 dzieł samego van Gogha.

Biografia "Van Gogh. Życie" w formie ebooka jest dostępna w Publio.pl

"Twój Vincent" - fabuła

Fabuła zaś jest niezwykle wciągająca – scenarzyści zamiast zrobić zwykły film biograficzny, stworzyli trzymający w napięciu kryminał. Przy okazji pokazali, jak krzywdzące może być podążanie za społecznymi stereotypami.

Na potrzeby filmu "ożywiono" ostatni dzień van Gogha. Scenariusz napisany przez Dorotę Kobielę i Jacka Dehnela opowiada historię artysty ustami bohaterów jego obrazów - znajomych i przyjaciół, których portretował. Wydaje się to najtrafniejszy sposób przedstawienia filmowo historii van Gogha - sam malarz w jednym z listów do swojego brata napisał, że "nie możemy mówić inaczej niż poprzez nasze obrazy".

''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent''''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent'' Materiały prasowe

"Twój Vincent" - niezwykła technika

"Twój Vincent" to pierwszy na świecie film, który został wyprodukowany techniką PAWS (ang. Painting Animation Work Stations) wymyślonej specjalnie na jego potrzeby. Najpierw nakręcono sceny z aktorami we Wrocławiu i Londynie, by następnie wyświetlać klatki przed malarzami starającymi się odwzorować styl van Gogha. Największa ich część powstała jednak w Gdańskim Parku Technologicznym.

Od pomysłu do ukończenia filmu minęły 4 lata. Produkcja jednej klatki trwała około 40 minut. Gdyby postawić obrazy tylko pierwszej sceny jeden na drugim, powstałaby wieża wychodząca ponad atmosferę ziemi. To pozwala wyobrazić sobie ogrom pracy, który musiał zostać włożony, aby to dzieło powstało.

"Twój Vincent" składa się z 65 tysięcy klatek, a każda z nich została namalowana. W projekcie wzięło udział 115 zawodowych malarzy z 19 krajów. Jak mówi Robert Banasiak w rozmowie z Radiem Wrocław "trzeba było znaleźć malarzy, którzy potrafią malować jak van Gogh. Wielu nie było w stanie wytrzymać tej pracy".

''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent''''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent'' Materiały prasowe

Więcej o: