Pisał scenariusze na szkolnych zajęciach. Rzucił Harvard i zdobył Oscara

Matt Damon był już politykiem, ojcem, agentem, astronautą. Jedno jest pewne: to niekwestionowana gwiazda fabryki snów.

Rącze konie (2000), reż. Billy Bob Thornton, materiały partnera, Stopklatka TVRącze konie (2000), reż. Billy Bob Thornton, materiały partnera, Stopklatka TV mat. prasowe Stopklatka TV

Matt Damon. Jeden z najbardziej utalentowanych aktorów Hollywood. Zdobywca między innymi Oscara za scenariusz do ''Buntownika z wyboru'' i Złotego Globu w kategorii najlepszy aktor w filmie ''Marsjanin''. Aż trudno uwierzyć, że zadebiutował niepozorną rolą w filmie ''Mystic Pizza'', w którym wypowiedział zaledwie jeden werset tekstu.

Nie da się ukryć, że Matt Damon to wyjątkowo utalentowany, wszechstronny i lubiący wyzwania aktor. Nic dziwnego, że do jego agentów wciąż napływają nowe propozycje. Pod koniec 2017 roku na ekranach kin pojawił się wyreżyserowany przez George’a Clooneya ''Suburbicon'' z Damonem w roli głównej, a w styczniu tego roku ''Pomniejszenie'' Alexandra Payena’a. Przed nami ''Ocean’s 8'', w którym aktora zobaczyć będzie można w towarzystwie m.in. Sandry Bullock, Cate Blanchett, Anny Hathaway i Heleny Bonham Carter. Jeśli chodzi o Matta, zdecydowanie: dzieje się!

Doceniony przez krytykę kinowy hit ''Interstellar'' Christophera Nolana oraz ''Marsjanin'' Ridleya Scotta to jedne z ostatnich największych aktorskich osiągnięć Damona. Za rolę w filmie o kosmicznej ekspedycji aktor zasłużenie nagrodzony został Złotym Globem. Inne filmy, które ma na swoim koncie, można by wymieniać bardzo długo. Przed kamerą debiutował w wieku osiemnastu lat, a krokiem milowym w jego karierze okazała się rola w ''Zaklinaczu deszczu'' Francisa Forda Coppoli.

Matt Damon jako astronauta Mark Watney ( fot. COURTESY TWENTIETH CENTURY FOX)Matt Damon jako astronauta Mark Watney ( fot. COURTESY TWENTIETH CENTURY FOX) Matt Damon jako astronauta Mark Watney ( fot. COURTESY TWENTIETH CENTURY FOX)

Chwilę potem Damon odniósł kolejny sukces. Wraz z Benem Affleckiem otrzymał Oscara (1997) i Złoty Glob (1998) za scenariusz do filmu ''Buntownik z wyboru''. Scenariusz zaczął pisać jeszcze na zajęciach angielskiego podczas pobytu na Harvardzie.

W filmie wcielił się w rolę tytułowego bohatera - matematycznie uzdolnionego nastolatka, który nie ma pomysłu na swoje życie. Niemal bez zastrzeżeń stworzona przez niego kreacja sprawiła, że już na dobre wpisał się na listę najlepszych aktorów swojego pokolenia. Otrzymana statuetka dodała Mattowi odwagi i okazała się impulsem do podejmowania kolejnych filmowych wyzwań.

Damon angażowany był do kolejnych filmów, które okazywały się sukcesami, a jego ranga jako aktora wciąż rosła. Uwielbiany przez fanów kina, zagrał między innymi w produkcji Stevena Soderbergha „Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra”, „Syrianie” Stephena Gaghana, wielokrotnie nagrodzonej „Infiltracji” Martina Scorsese’a, widowiskowym dramacie wojennym „Szeregowiec Ryan”, „Hazardzistach” Johna Dahla, wyreżyserowanej przez Anthonego Mingellę produkcji „Utalentowany Pan Ripley” czy „Nazywał się Bagger Vance” Roberta Redforda.

Matt DamonMatt Damon Rącze konie (2000), reż. Billy Bob Thornton, materiały partnera, Stopklatka TV

Matta Damona zobaczyć można również w "Rączych koniach" - wyreżyserowanej w 2000 roku przez Billy'ego Boba Thorntona ekranizacji bestsellerowej powieści Cormaca McCarthy’ego. Aktor wcielił się w filmie w rolę Johna, młodego chłopaka, który wraz z przyjacielem opuszcza rodzinny Teksas i wyrusza w drogę do Meksyku. Tam podejmuje pracę na ranczo i wdaje się w romans z córką (w tej roli piękna Penelope Cruz) bogatego właściciela farmy. Niestety John i jego kompan zostają niesłusznie oskarżeni o popełnienie przestępstwa i trafiają do więzienia. Czy uda im się z niego wydostać? O tym widzowie będą mogli przekonać się sami już w najbliższą niedzielę o godz. 20:00, oglądając Stopklatkę TV.

Więcej o: