Nie żyje Wojciech Wójcik. Reżyser ''Ekstradycji'' miał 75 lat

Wojciech Wójcik zmarł 1 lutego. O śmierci twórcy ''Tam i z powrotem'' poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wojciech Wójcik - reżyser filmowy i telewizyjny, twórca słynnej ''Ekstradycji'' zmarł 1 lutego w Warszawie. O jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wojciech Wójcik urodził się 1 stycznia 1943 roku w Warszawie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Do lat 80. pracował jako drugi reżyser z takimi twórcami, jak Jerzy Hoffman, Kazimierz Kutz i Jerzy Kawalerowicz.

Wójcik na planie Wójcik na planie "Karate po polsku", 1982 r.  Fot. Henryk Włoch /Filmoteka Narodowa

Jego pierwszym autorskim filmem był dramat psychologiczny ''Okno'' z 1981 roku. Wójcik szybko został okrzyknięty specjalistą od kina sensacyjnego. Jego najbardziej znane dzieła z tamtego okresu to ''Karate po polsku'', ''Trójkąt Bermudzki'' i ''Prywatne śledztwo''.

Jednak największą popularność przyniósł mu serial ''Ekstradycja'' z Markiem Kondratem w roli głównej. Aktor wcielił się w postać komisarza Olgierda Halskiego, który walczył z zorganizowaną przestępczością. ''Ekstradycja'' jest emitowana w Telewizji Polskiej od 1995 roku (wciąż można obejrzeć ją na TVP Historia). Po sukcesie pierwszej części powstały jeszcze dwie kolejne.

 

W 2001 roku Wójcik wyreżyserował ''Tam i z powrotem'' z Januszem Gajosem i Janem Fryczem. Film przyniósł mu nagrodę za reżyserię 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Wojciech Wójcik współtworzył też serial "Czas honoru".

Reżyser miał 75 lat.

Więcej o:
Komentarze (5)
Nie żyje Wojciech Wójcik. Reżyser ''Ekstradycji'' miał 75 lat
Zaloguj się
 • antygronkowiec

  Oceniono 2 razy 2

  To był człowiek na miarę tych trudnych czasów, również w polskim kinie...

 • teckel

  Oceniono 2 razy 2

  Fajny facet i dobry Twórca

 • mirarob

  Oceniono 1 raz 1

  przykro

 • symptomy

  Oceniono 2 razy 0

  Jego najbardziej znane dzieła z tamtego okresu to ''Karate po polsku'', ''Trójkąt Bermudzki'' czy ''Prywatne śledztwo''.

  Jezeli najbardziej znane to juz nie wolno obywac sie luzackim "czy". Najbardziej znane to musi byc kompletna lista. I moze jest a to "czy" wyraza tylko brak wiary w swoja wiedze piszacego.

  Czesc Jego Pamieci

 • jakobhorner

  Oceniono 10 razy -10

  Zdolny nie był, ale się starał. Do Ekstradycji z chęcią wrócę sentymentalnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX