Berlinale 2018 rozpoczęte. Złoty Niedźwiedź, czyli główna nagroda dla najlepszego filmu w Konkursie Międzynarodowym zostanie przyznana 24 lutego. Na jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Europie, jak co roku pojawi się kilka polskich akcentów.
''Twarz'' Małgorzaty Szumowskiej walczy o Złotego Niedźwiedzia. Reżyserka ma już na swoim koncie Srebrnego Niedźwiedzia z 2015 roku za najlepszą reżyserię „Body/Ciało” oraz wyróżnienie dla swojego wcześniejszego obrazu: "W imię…".
Małgorzata Szumowska ze Srebrnym Niedźwiedziem, 14 lutego 2015 ODD ANDERSEN / AFP/EAST NEWS
O czym opowiada film "Twarz"?
Najnowszy film Szumowskiej to współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.
Odtwórcą głównej roli w "Twarzy" jest Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”, „W imię”, „Matka Teresa od kotów”, „Amok”). W pozostałych rolach występują Agnieszka Podsiadlik oraz Małgorzata Gorol.
'Twarz' Małgorzaty Szumowskiej Kino Świat
Za zdjęcia i montaż odpowiadają stale współpracujący z Małgorzatą Szumowską - Michał Englert i Jacek Drosio. Scenografia to dzieło Marka Zawieruchy („Wołyń”, „W imię…”, „Róża), kostiumy Katarzyny Lewińskiej („Body/Ciało”, „Córki Dancingu”, „Disco Polo”) i Julii Jarży („Body/Ciało”, „W imię…”, „33 sceny z życia”), zaś charakteryzacja Waldemara Pokromskiego („Maria Skłodowska-Curie”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Katyń”).
"Twarz" wejdzie do kin 6 kwietnia 2018 roku.
Oprócz wspomnianych produkcji Małgorzaty Szumowskiej, w ostatnich latach udział w Konkursie Głównym brały takie polskie filmy jak "Pokot" Agnieszki Holland, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz obraz "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego czy "Tatarak" Andrzeja Wajdy.
Polskie filmy na Berlinale 2018
Wśród festiwalowych filmów 68. edycji Berlinale znalazł się także "Dowłatow", rosyjsko-polsko-serbska koprodukcja o życiu pisarza Siergieja Dowłatowa. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal, nominowany do Oscara za zdjęcia do "Idy" Pawlikowskiego.
Goście obejrzą też polska megaprodukcję - ''Dywizjon 303'' z Maciejem Zakościelnym i Piotrem Adamczykiem oraz uznany za objawienie festiwalu w Gdyni film Jagody Szelc - "Wieża. Jasny dzień".
'Wieża. Jasny dzień', reż. Jagoda Szelc Fot. Studio Indeks
Berlinale 2018 - ''Dywizjon 303''
Polsko-brytyjska produkcja w reżyserii Wiesława Saniewskiego i Denisa Delicia opowie o polskich pilotach biorących udział w Bitwie o Anglię.
W rolach głównych zobaczymy takie gwiazdy, jak Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Antoni Królikowski. Aktorzy wcielą się w najsłynniejszych polskich pilotów - Jana Zumbacha, Witolda Urbanowicza i Witolda Łokuciewskiego.
Scenarzystą i producentem ''Dywizjonu 303'' jest Jacek Samojłowicz (''Wojna polsko-ruska''). Prace nad filmem trwały aż 5 lat. W kinach zobaczymy go już w pierwszym kwartale 2018 roku, w stulecie brytyjskiego lotnictwa i niepodległości Polski.
To niejedyna produkcja o Dywizjonie 303, który niebawem wejdzie do kin. Brytyjczycy pracują nad filmem "Hurricane" z Marcinem Dorocińskim.
Przypominamy: Dorociński z Rheonem w zwiastunie ''Hurricane''. Brytyjski film opowie o polskich bohaterach z Dywizjonu 303 >>
Filmy biorące udział w Konkursie Międzynarodowym Berlinale 2018:
1. "Don't Worry, He Won't Get Far on Foot", reż. Gus Van Sant
2. "Dovlatov", reż. Aleksiej German Jr
3. "Eva", reż. Benoit Jacquot
4. "Figlia mia", reż. Laura Bispuri
5. "In den Gängen", reż. Thomas Stuber
6. "Mein Bruder heißt Robert und ist ein Idiot", reż. Philip Gröning
7. "Twarz", reż. Małgorzata Szumowska
Przypominamy: Berlinale 2018: Nie będzie obcasów i obcisłych sukienek. Bunt aktorek na festiwalu filmowym >>
68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa do 24 lutego - właśnie wtedy poznamy laureatów.