PISF przeznaczy 450 tys. zł na obchody 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II

Dofinansowanie przyznano w ramach programu "Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej". Decyzja wzbudza wiele emocji.

Na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pojawiła się informacja, że instytucja przeznaczy 450 tys. złotych na obchody 40-lecia  wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wsparcie jest częścią programu "Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej", który ma ułatwić widzom dostęp do polskiego i światowego kina.

PISF przyzna pieniądze firmie TBA Group, zajmującą się produkcją filmu  "Apartament". Obraz będzie zawierał niepublikowane wcześniej nagrania i fotografie (było ich aż 13 kilogramów), przekazanych twórcom przez wieloletniego sekretarza i przyjaciela Karola Wojtyły - kardynała Stanisława Dziwisza.

- Projekt nie dotyczy jedynie wydania DVD o Janie Pawle II i albumu ze zdjęciami. W ramach projektu zrealizowane zostaną przeglądy filmowe oraz uroczyste pokazy filmów o Janie Pawle II m.in. w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Poznaniu, Wadowicach i Toruniu, a także w Watykanie i Rzymie - tłumaczyła Onetowi rzeczniczka PISF.

Czy 45 tys. złotych to za dużo? 

Decyzja PISF wywołała burzę w sieci - niektórzy twierdzą, że wysoka kwota dofinansowania jest efektem objęcia urzędu dyrektora PISF przez Radosława Śmigulskiego, którego miał powołać minister Piotr Gliński. Podkreślają także, że kiedy projekt o Janie Pawle II dostaje 450 tys. złotych, imprezy filmowe, takie jak Festiwal Filmowy Pięć Smaków zostaje pozbawiony jakiegokolwiek dofinansowania.

Z drugiej strony Polski Instytut Sztuki Filmowej od lat wspiera finansowo nie tylko polskie produkcje i najważniejsze organizacje, ale też małe studia, wydawnictwa i domy kultury. Przykładowo - na projekt Cyfrowego Repozytorium Filmowego "Wydawnictwo POLAŃSKI" także w tym roku PISF przeznaczył 500 tys. złotych. Więc może jest trochę tak, że postać Jana Pawła II wzbudza więcej emocji, niż sama kwota dofinansowania "niszowego" projektu?

Co sprawia, że film wygląda filmowo? Takie chwyty stosują specjaliści

Więcej o: