Podobnie jak tegoroczne Złote Globy, Grammy i Berlinale, Oscary 2018 odbędą się w atmosferze afer seksualnych, które wstrząsnęły Ameryką kilka miesięcy temu.
Przypominamy: Jest rok 2018. Marihuana jest legalna, a wykorzystywanie seksualne w końcu nie >>
Na znak protestu goście Oscarów wystąpią w czarnych strojach, a w przemówieniach na pewno pojawią się odniesienia do akcji #MeToo.
Jednak nie wszystkim się to podoba. Uliczny artysta o pseudonimie Sabo, postanowił wykorzystać zbliżające się Oscary do skrytykowania przemysłu rozrywkowego za "osłanianie pedofilów" i ''głoszenie kazań'', które nic nie zmieniają.
Aby to zrobić, wynajął trzy billboardy na terenie Hollywood i umieścił na nich kontrowersyjne hasła skierowane do oscarowych gości:
- "Oscar dla największego pedofila trafia do..."
- "Wszyscy wiedzieliśmy i nikt nie został aresztowany"
- "Podaj imiona na scenie albo się zamknij"
Jego prowokacja nawiązuje do filmu ''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'', w którym główna bohaterka wykorzystuje billboardy reklamowe, by dowiedzieć się, kto zgwałcił i zabił jej dziecko. Obraz Martina McDonagha jest nominowany do Oscara w siedmiu kategoriach.
Dokładnie tak jak w filmie, ''billboardy za Hollywood'' są czerwone, a jeden z nich stoi przy autostradzie.
W rozmowie z ''The Hollywood Reporter'' artysta wyjaśnił, że hasła mają uderzać w przemysł rozrywkowy, który "zezwala na molestowanie seksualne przez swoje milczenie". Jednocześnie Sabo wzywa celebrytów do "powstrzymania się przed wygłaszaniem kazań" podczas swoich oscarowych przemówień - przynajmniej w tym roku.
Przypominamy: Oscary 2018: Gdzie obejrzeć oscarową galę? >>
''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri''
Komediodramat nagrodzonego Oscarem Martina McDonagha ("Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj") to historia matki, która próbuje się dowiedzieć, kto zabił jej dziecko. Kiedy po kilku miesiącach lokalna policja nadal nie wpadła na trop zabójcy, zdeterminowana Mildred Hayes (Frances McDormand) decyduje się na nietypowy krok: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i maluje na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego (nominowany do Oscara Woody Harrelson).
Trzy billboardy za Ebbing , Missouri AP / AP
Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (Sam Rockwell), któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy, starcie między Mildred Hayes a lokalnymi siłami porządkowymi przeradza się w otwartą wojnę.
Film McDonagha zachwycił krytyków - według nich to właśnie on zdobędzie Oscara w najważniejszej kategorii.
Przypominamy: Oscary 2018: Które filmy mają największe szanse na wygraną?
Tak, jak rok temu, na kultura.gazeta.pl poprowadzimy dla Was relację z Oscarów 2018 (startujemy w niedzielę 4 marca w okolicach północy).