Oscary 2018 - polski film ''Twój Vincent'' bez statuetki

Akademia nie doceniła polskiego filmu. ''Twój Vincent'' przegrał z ''Coco" wyprodukowaną przez Disneya.

Niestety, "Twój Vincent" nie zdobył Oscara. Film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana został pokonany przez "Coco".

Przypominamy: "Coco": Takiego filmu Pixara dawno nie było. Nie mamy wątpliwości - będzie hitem >>

To kolejna produkcja Disneya, która wygrywa statuetkę w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany - wytwórnia staje na podium niezmiennie od 2012 roku.

 

"Coco" pokonało także filmy: ''Fernando'' (20th Century Fox), ''Dzieciak rządzi'' (DreamWorks) i ''The Breadwinner'' (Cartoon Saloon).

ZOBACZ TEŻ: Oscary 2018. "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" pokonane. Najlepszy film - "Kształt wody" [RELACJA MINUTA PO MINUCIE] >>

''Twój Vincent'' to naprawdę jedyny taki film na świecie

Film Kobieli w całości został namalowany farbami olejnymi techniką naśladującą styl Van Gogha. I faktycznie łatwo byłoby uwierzyć, że sam go nam namalował. Twórcy filmu postanowili bowiem pokazać ostatnie dni jego życia w sposób najbliższy malarzowi – za pomocą jego własnych obrazów, które wpletli w fabułę filmu.

Fabuła zaś jest niezwykle wciągająca – scenarzyści zamiast zrobić zwykły film biograficzny, stworzyli trzymający w napięciu kryminał. Przy okazji pokazali, jak krzywdzące może być podążanie za społecznymi stereotypami.

Przypominamy: Oscary 2018: ''Twój Vincent'' mógł pokonać Disneya. Tym animacjom się udało >>

''Twój Vincent'' - scenariusz 

Intrygujący scenariusz to zasługa reżyser Doroty Kobieli, która napisała go wraz z pisarzem Jackiem Dehnelem. Wymyślili, jak wciągnąć widza w opowieść o życiu i śmierci Vincenta van Gogha.

"Twój Vincent" - zapowiedź

''Twój Vincent'' - fabuła

Razem z Armandem Roulinem, głównym bohaterem, poznajemy smutną historię wielkiego malarza. Początkowo sceptycznie nastawiony do Van Gogha młodzieniec na prośbę ojca ma dostarczyć jego ostatni list do brata. Kiedy okazuje się, że i ten nie żyje, Armand wyrusza na poszukiwanie kogoś, komu mógłby wręczyć przesyłkę w zastępstwie.

Po drodze spotyka ludzi, którzy znali malarza lub widzieli go w czasie poprzedzającym jego tragiczną śmierć. Są to często postaci, które pojawiły się na jego obrazach. Dzięki rozmowom z nimi Armand odkrywa fakty, które zmieniają jego początkowo złe podejście do Van Gogha. A widz w napięciu czeka na to, czego się dowie w czasie swojego dochodzenia. Bo ciągle nikt nie jest pewny, czy malarz popełnił samobójstwo, czy jest też ofiarą tragicznego wypadku, za który nie chciał nikogo obciążać.

''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent''''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent'' Materiały prasowe

Autorzy filmu zdecydowali się na taką formę filmu po lekturze niemal 800 listów malarza, które pomogły ustalić część faktów z jego życia. Stąd też pomysł na tytuł filmu – van Gogh podpisywał się ''Loving Vincent'', co na polski zostało przetłumaczone właśnie jako ''Twój Vincent''.

Krótko mówiąc, ''Twój Vincent'' jest filmem nie tylko bardzo pięknym od strony wizualnej, ale też narracyjnie wartkim i wciągającym. Trudno o lepszy hołd dla artysty tak bardzo niedocenianego za życia. Nic dziwnego, że ten obraz dostał trwające 10 minut stojące owacje na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, gdzie po raz pierwszy pokazano go szerszej publiczności.

Realizacja projektu - zdjęcia filmowe 

Sposób realizacji filmu zasługuje na szczególną uwagę. To w istocie pierwszy i na razie jedyny film w pełni namalowany farbami olejnymi.

Twój VincentTwój Vincent "Twój Vincent". Mat.pras.

Najpierw we Wrocławiu i Londynie nakręcono sceny z udziałem żywych aktorów. Przy czym już w trakcie zdjęć skupiano się na tym, by najmniejsze nawet szczegóły kostiumów zgadzały się z duchem epoki.

''Twój Vincent'' - kogo zobaczymy na ekranie?

W roli Vinceta van Gogha wystąpił polski aktor Robert Gulaczyk, który częściej niż na ekranie pojawiał się do tej pory na deskach teatru. Kinowym widzom może być znany z filmu ''Prosta historia o morderstwie''.

Dorota Kobiela wybrała go z racji największego podobieństwa do malarza. U jego boku wystąpili m.in. Douglas Booth, Jerome Flynn, Saoirse Ronan, Chris O’Dowd, Helen McCrory czy John Session i Eleanor Tomlinson.

Animacja malarska

Kiedy materiał filmowy był gotowy, wyświetlano pojedyncze kadry na płótnie. Przez dwa lata 115 malarzy z 19 krajów malowało farbami każdą klatkę, sekunda po sekundzie. By zaminować trzy sekundy filmu potrzebny był miesiąc wytężonej pracy malarzy. 

Ostatecznie produkcja składa się z około 65 tys. obrazów, wyświetlanych z częstotliwością 12 na sekundę, razem składających się na 88 minut opowieści. W film wkomponowano też przeszło 120 dzieł samego van Gogha. Projekt realizowano częściowo we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych.

Książki, na podstawie których powstały filmy nominowane do tegorocznych Oscarów, są dostępne w Publio.pl

Więcej o:
Komentarze (11)
Oscary 2018 - polski film ''Twój Vincent'' bez statuetki
Zaloguj się
 • jan.go

  Oceniono 11 razy 9

  Nie mogło być pięknie bo dystrybutor nie miał pieniędzy by przekonać akademików bez tego najlepszy film nie ma szans To kapitalizm Po drugie niestety miał przeciwko sobie sprawnie zrobiony film amerykański Oskary nie oceniają sztuki filmowej tylko są narzędziem reklamy i marketingu Od sztuki sa inne nagrody

 • mam_gdzies_wasze_bany

  Oceniono 9 razy 7

  Trza było zrobić animację o "polskich obozach śmierci" a nie teraz biadolić.

 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 3

  wygrala komercja
  ta akademia filmowa to produkt towarzyski holyludu
  bo to jest amerykanska impra dla amerykanskiego przemyslu
  czy w Wenecji, Berlinie, Cannes coco sroco by dostalo glowna nagrode?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 6 razy 2

  Na przyszły rok zróbcie animację o polskim święcie zmarłych. Wygra na 100%...

 • atyczarownico

  Oceniono 3 razy 1

  "Polski" film nie dostał Oskara! Czy piśdzielstwo już przygotowuje specjalną ustawę, że za taką zbrodnię przeciwko świętemu Narodowi Polskiemu będzie grozić dożywocie?

 • Krzysztof Derleta

  Oceniono 7 razy 1

  Jak Kuba Bogu zapłacił... Tak Bóg Kubie wypłacił ... ! Polacy zawsze będą zdziwieni ...

 • kolombo7

  0

  Sposób na sukces jest bardzo prosty - rozpracowała go Żydówka Agnieszka Holland - należy w filmidle zawrzeć elementy antypolskie . Najlepiej na szefa obozu zagłady postawić Polaka w SS-mańskiej czapie, który osobiście przed śniadaniem wrzuca kilkoro uroczych dzieciaczków żydowskich do pieca krematorium, albo Polaka, takiego brudnego z jednym zębem, najlepiej z zabitej deskami upadłej, polskiej oczywiście wsi, który osobiście przed obiadem, albo Wigilią roztrzaskuje główkę żydowskiego uroczego dzieciątka każdego dnia, na oczach zrozpaczonych rodziców - O ! WTEDY STATUETKI, CO NAJMNIEJ TRZY, GWARANTOWANE !!! A tak - o czym wy marzycie ?! To Holland wam nie podpowiedziała, jak się otrzymuje nagrody, uznanie w tym międzynarodowym jury złożonym z Żydów ?! Oj, nie mądrzy, nie mądrzy ludzie, w Polsce każda istota należąca do tzw. elyty to wie i wszyscy w środowisku filmowym to wiedzą, a wyście nie wiedzieli ?! Trzeba było zapytać kogoś z tych "polskich" elyt

 • pyzz

  0

  Pomyślcie co by było, gdyby Twój Vincent ZDOBYŁ nagrodę, którą obsypano hurtowo takie ,,dzieła'' jak ,,Titanic'', ,,Avatar'', czy ,,Tańczący z wilkami''.
  Byłoby trochę wstyd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX