Stephen Hawking był genialnym naukowcem. Ale ''Teoria wszystkiego'' opowiada o czymś innym

Stephen Hawking zmarł w środę 14 marca. Od lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne. Był genialnym astrofizykiem i celebrytą. Ale film ''Teoria wszystkiego'' Jamesa Marsha opowiada o czymś zupełnie innym.

Stephen Hawking był jednym z najsłynniejszych współczesnych naukowców. Wybitny astrofizyk i kosmolog zmarł w środę 14 marca w wieku 76 lat. Od lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne.

To on opracował twierdzenie o osobliwościach w ogólnej teorii względności i udowodnił, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie (znane dziś jako promieniowanie Hawkinga). Jednak oprócz genialnych odkryć Hawking mógł pochwalić się także, co nietypowe dla naukowców, bogatym życiem osobistym. Film "Teoria wszystkiego" Jamesa Marsha opowiada o wielkiej miłości Hawkinga (w tej roli brytyjski aktor Eddie Redmayne) i jego byłej żony Jane Wilde Hawking (Felicity Jones).

Przypominamy: Stephen Hawking - naukowiec i celebryta. Najpierw patrzył w gwiazdy, potem stał się gwiazdą >>

''Teoria wszystkiego'' - Zakochany Hawking

Film Jamesa Marsha ("Kryptonim: Shadow Dancer") jest adaptacją biograficznej książki autorstwa Jane Hawking, "Moje życie ze Stephenem. Podróż ku nieskończoności". Jednym ze studentów prestiżowego Cambridge University jest młodziutki Stephen Hawking (Eddie Redmayne - "Les Miserables: Nędznicy"). Zdolny, jak to w Cambridge. Podczas jednej z imprez poznaje studiującą literaturoznawstwo Jane Wilde (Felicity Jones - "Kobieta w ukryciu"). Podchody będą lekko niezręczne, bo Hawking jest typem lekko aspołecznego kujona, ale miłość będzie rozkwitać.

'Teoria wszystkiego', reż. James Marsh"Teoria wszystkiego", reż. James Marsh Materiały dystrybutora

Wtedy na Stephena spadnie niespodziewany cios - choroba, w związku z którą lekarze przepowiedzą mu (żaden spoiler: mylnie) maksymalnie dwa lata życia.

Autorem scenariusza jest Anthony McCarten, a za znakomite zdjęcia odpowiada  Benoit Delhomme ("Gangster", "1408"). ''Teoria wszystkiego'' weszła do polskich kin w 2014 roku.

Zmarł Stephen Hawking. Słynny brytyjski astrofizyk miał 76 lat >>

Książki Stephena Hawkinga są dostępne w formie ebooków w Publio.pl

Więcej o: