"Zimna Gra", film twórców "Bogów", w którym zagrały międzynarodowe gwiazdy. "Takiego filmu w Polsce nie było"

W ''Zimnej grze'' zobaczymy takie zagraniczne gwiazdy, jak Bill Pullman, James Bloor i Lotte Verbeek. Reżyser zdradził nam datę premiery.

''Zimna gra'' (ang. ''The Coldest Game'') w reżyserii Łukasza Kośmickiego to pierwszy polski film zrealizowany po angielsku z myślą o dystrybucji międzynarodowej. W najnowszym obrazie twórców ''Bogów'' i ''Sztuki kochania'' zobaczymy gwiazdy światowego kina, a produkcją zajmą się najlepsi polscy filmowcy.

- Takiego filmu jeszcze w Polsce nie było. Został stworzony z myślą o światowym kinie. Co nie znaczy, że nie spodoba się także Polakom - zapowiedziała Grażyna Torbicka, prowadząca spotkanie z twórcami i obsadą ''Zimnej gry'', które odbyło się we wtorek w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

O czym opowie ''Zimna gra''? 

Akcja filmu rozegra się w 1962 roku w czasie zimnej wojny i opowie o pojedynku szachowym, w którym zmierzą się reprezentanci Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych. Walka o tytuł mistrza przerodzi się w polityczne starcie dwóch mocarstw i zdecyduje o historii świata.

''Zimna gra'', reż. Łukasz Kośmicki''Zimna gra'', reż. Łukasz Kośmicki fot. Krzysztof Wiktor

Kogo zobaczymy w ''Zimnej grze''?

W rolę genialnego mistrza szachowego Joshuy Mansky’ego wcieli się amerykańska gwiazda - Bill Pullman. Aktor znany z takich hitów, jak ''Dzień Niepodległości'', ''Grzesznica'' i ''Bezsenność w Seattle'' przyznaje, że nagrywanie filmu w Polsce i o Polsce to dla niego wielki zaszczyt i niesamowite przeżycie - Język polski jest niesamowity, pełen ironii i niedopowiedzeń, a "tak" nie zawsze znaczy "tak" - wciąż się tego uczę - zdradził aktor.

U boku Billa Pullmana zobaczymy takie gwiazdy, jak Lotte Verbeek (''Nic osobistego'', ''Outlander'', ''Rodzina Borgiów''), James Bloor (''Dunkierka'', ''Leatherface'', ''La corrispondenza''), Corey Johnson (''Kapitan Phillips'', ''Ultimatum Bourne’a'', ''Mumia'') Aleksey Serebryakov (''Lewiatan''), Nicholas Farrell (''Żelazna Dama'', ''Pearl Harbor'') i Robert Więckiewicz (''Pod Mocnym Aniołem''), który wcieli się w postać dyrektora PKiN.

 

Tajemnicze PKiN 

Miejscem wydarzeń, a jednocześnie jednym z bohaterów filmu jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Dzięki wyjątkowej scenografii Allana Starskiego, laureata Oscara za "Listę Schindlera", widzowie zobaczą  kultowy budynek przeniesiony do lat 60.

- Spędzałem tu czas jako młody chłopak. PKiN kryje wiele tajemnic i jest wyjątkowym miejscem, które w 1962 roku wyglądało zupełnie inaczej. Postaram się to pokazać - powiedział nam Starski.

''Zimna gra'' reż. Łukasz Kośmicki''Zimna gra'' reż. Łukasz Kośmicki fot. Krzysztof Wiktor

Operatorem filmu jest Paweł Edelman (''Pianista'', ''Kamienie na szaniec'', ''Wałęsa. Człowiek z nadziei''), który przyznaje, że z Kośmickim pracuje mu się znakomicie. - Jesteśmy kumplami ze szkoły filmowej. Poza tym Łukasz ma świetne przygotowanie operatorskie, a to niezwykle przydatne dla reżysera.

Twórcami scenariusza są Łukasz Kośmicki i Marcel Sawicki. Za charakteryzacje odpowiadają Ewa Drobiec i Agnieszka Hodowana, a za kostiumy - Ewa Gronowska.

''Zimna gra'' - Prawdziwa historia?

Czy możliwe jest, żeby w Polsce odbyła się kiedyś rozgrywka, która mogła skończyć się trzecią wojną światową? - Mecz szachowy, kryzys kubański, prezydent Kennedy i sekretarz Chruszczow istnieli. Pałac Kultury i Nauki nadal góruje w centrum Warszawy. Mamy nadzieję, że połączenie faktów i filmowej fikcji oraz emocje i intryga dostarczą widzom niezapomnianych wrażeń - powiedział Łukasz Kośmicki.

 

''Zimna gra'' - kiedy premiera?

Zdjęcia do filmu realizowane są od lutego do połowy kwietnia 2018 roku, a premiera zaplanowana jest na luty 2019.

Więcej o: