"Zimna Gra", film twórców "Bogów", w którym zagrały międzynarodowe gwiazdy. "Takiego filmu w Polsce nie było"

W ''Zimnej grze'' zobaczymy takie zagraniczne gwiazdy, jak Bill Pullman, James Bloor i Lotte Verbeek. Reżyser zdradził nam datę premiery.

''Zimna gra'' (ang. ''The Coldest Game'') w reżyserii Łukasza Kośmickiego to pierwszy polski film zrealizowany po angielsku z myślą o dystrybucji międzynarodowej. W najnowszym obrazie twórców ''Bogów'' i ''Sztuki kochania'' zobaczymy gwiazdy światowego kina, a produkcją zajmą się najlepsi polscy filmowcy.

- Takiego filmu jeszcze w Polsce nie było. Został stworzony z myślą o światowym kinie. Co nie znaczy, że nie spodoba się także Polakom - zapowiedziała Grażyna Torbicka, prowadząca spotkanie z twórcami i obsadą ''Zimnej gry'', które odbyło się we wtorek w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

O czym opowie ''Zimna gra''? 

Akcja filmu rozegra się w 1962 roku w czasie zimnej wojny i opowie o pojedynku szachowym, w którym zmierzą się reprezentanci Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych. Walka o tytuł mistrza przerodzi się w polityczne starcie dwóch mocarstw i zdecyduje o historii świata.

''Zimna gra'', reż. Łukasz Kośmicki''Zimna gra'', reż. Łukasz Kośmicki fot. Krzysztof Wiktor

Kogo zobaczymy w ''Zimnej grze''?

W rolę genialnego mistrza szachowego Joshuy Mansky’ego wcieli się amerykańska gwiazda - Bill Pullman. Aktor znany z takich hitów, jak ''Dzień Niepodległości'', ''Grzesznica'' i ''Bezsenność w Seattle'' przyznaje, że nagrywanie filmu w Polsce i o Polsce to dla niego wielki zaszczyt i niesamowite przeżycie - Język polski jest niesamowity, pełen ironii i niedopowiedzeń, a "tak" nie zawsze znaczy "tak" - wciąż się tego uczę - zdradził aktor.

U boku Billa Pullmana zobaczymy takie gwiazdy, jak Lotte Verbeek (''Nic osobistego'', ''Outlander'', ''Rodzina Borgiów''), James Bloor (''Dunkierka'', ''Leatherface'', ''La corrispondenza''), Corey Johnson (''Kapitan Phillips'', ''Ultimatum Bourne’a'', ''Mumia'') Aleksey Serebryakov (''Lewiatan''), Nicholas Farrell (''Żelazna Dama'', ''Pearl Harbor'') i Robert Więckiewicz (''Pod Mocnym Aniołem''), który wcieli się w postać dyrektora PKiN.

 

Tajemnicze PKiN 

Miejscem wydarzeń, a jednocześnie jednym z bohaterów filmu jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Dzięki wyjątkowej scenografii Allana Starskiego, laureata Oscara za "Listę Schindlera", widzowie zobaczą  kultowy budynek przeniesiony do lat 60.

- Spędzałem tu czas jako młody chłopak. PKiN kryje wiele tajemnic i jest wyjątkowym miejscem, które w 1962 roku wyglądało zupełnie inaczej. Postaram się to pokazać - powiedział nam Starski.

''Zimna gra'' reż. Łukasz Kośmicki''Zimna gra'' reż. Łukasz Kośmicki fot. Krzysztof Wiktor

Operatorem filmu jest Paweł Edelman (''Pianista'', ''Kamienie na szaniec'', ''Wałęsa. Człowiek z nadziei''), który przyznaje, że z Kośmickim pracuje mu się znakomicie. - Jesteśmy kumplami ze szkoły filmowej. Poza tym Łukasz ma świetne przygotowanie operatorskie, a to niezwykle przydatne dla reżysera.

Twórcami scenariusza są Łukasz Kośmicki i Marcel Sawicki. Za charakteryzacje odpowiadają Ewa Drobiec i Agnieszka Hodowana, a za kostiumy - Ewa Gronowska.

''Zimna gra'' - Prawdziwa historia?

Czy możliwe jest, żeby w Polsce odbyła się kiedyś rozgrywka, która mogła skończyć się trzecią wojną światową? - Mecz szachowy, kryzys kubański, prezydent Kennedy i sekretarz Chruszczow istnieli. Pałac Kultury i Nauki nadal góruje w centrum Warszawy. Mamy nadzieję, że połączenie faktów i filmowej fikcji oraz emocje i intryga dostarczą widzom niezapomnianych wrażeń - powiedział Łukasz Kośmicki.

 

''Zimna gra'' - kiedy premiera?

Zdjęcia do filmu realizowane są od lutego do połowy kwietnia 2018 roku, a premiera zaplanowana jest na luty 2019.

Więcej o:
Komentarze (22)
"Zimna Gra", film twórców "Bogów", w którym zagrały międzynarodowe gwiazdy. "Takiego filmu w Polsce nie było"
Zaloguj się
 • buzhidao

  Oceniono 9 razy 5

  >Aleksey Serebryakov
  E, dobre dziennikarstwo, nauczyli Was w tej dziennikarskiej szkole o polskiej transkrypcji z rosyjskiego?

 • komercyjny02

  Oceniono 4 razy 2

  Wydaje mi się, że interesuję się kinem. Lecz spośród wymienionych nazwisk aktorów jedynie nazwisko Pullman coś mi już wcześniej mówiło.

  "Bogowie" okazali się dość dobrym filmem, zatem jest cień nadziei, że i ten film będzie się dało oglądać. Ano, zobaczymy.

 • ryslew2061

  Oceniono 3 razy 1

  "Został stworzony z myślą o światowym kinie. Co nie znaczy, że nie spodoba się także Polakom - zapowiedziała Grażyna Torbicka". Trzeba przyznać, że to wyjątkowo głupie zdanie, zwłaszcza w wykonaniu Torbickiej.
  To niby co? Cały (cały!) normalny świat obejrzy ten film i pokocha, a co do ciemnych ludków znad Wisły będą jakieś obiekcje? Bo Eskimosi - tak, Mongołowie - tak, Pigmeje - tak, ale Polacy? - no, nie bardzo?

 • adanio48

  Oceniono 5 razy 1

  Będzie "hicior", zapewne jak "Smoleńsk" albo "Bitwa pod Wiedniem"

 • bohemiarz

  Oceniono 2 razy 0

  A który to z twórców "Bogów" bierze udział w realizacji tego filmu? Reżyser inny, scenarzyści inni, operator inny. Dalej już nie sprawdzam, ale domyślam się, że musi chodzić o jakiegoś producenta chociaż z tekstu zupełnie to nie wynika. Droga Gazeto. Ja rozumiem, że to wasz film, ale może warto chociaż w dziale "Kultura" trochę bardziej się przyłożyć, a nie puszczać czytelnikom ulotki reklamowe.

 • ldk81

  Oceniono 2 razy 0

  Hmmm... Reżyserem "Bogów" jest Łukasz Palkowski, a "Sztuki kochania" Maria Sadowska. Więc w jakim sensie "Zimna gra" (reżyseria Łukasz Kośmicki) miałaby być "najnowszym obrazem" twórców powyższych filmów???

 • Iwona Tefalska

  Oceniono 7 razy -1

  A uporają się ze zdjęciami przed rozbiórką Pałacu przez oszołomów z PiS? Bo z premierą filmu szans nie mają. W kwietniu 2019!? W kwietniu, za rok, to Warszawy już nie będzie, a to że pył radioaktywny opadnie nie będzie miało znaczenia....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX