Nie żyje legenda japońskiej animacji. Isao Takahata miał 82 lata

Zmarł reżyser i założyciel legendarnej japońskiej wytwórni filmowej - Studia Ghibli. Isao Takahata miał 82 lata. Przyczyną śmierci był rak płuc.

Isako Takahata ufundował Studio Ghibli wraz z Hayao Miyazakim w roku 1985. Z tego studia wyszły filmy, które fani japońskiej anime uważają za kultowe. Jest to też jedna z najbardziej znanych wytwórni filmowych na świecie. 

To z tej stajni pochodzi m.in. wstrząsający "Grobowiec świetlików" w reżyserii Takahaty, opowiadający o losach młodego Japończyka i jego kilkuletniej siostry, pod koniec II wojny światowej. Film, zrealizowany na podstawie biograficznej powieści Akiyuki Nosaka, trudno zapomnieć, gdy się go raz zobaczy.

Kadr z filmu 'Grobowiec świetlików'Kadr z filmu 'Grobowiec świetlików' Studio Ghibli

Ze Studia Ghlibi pochodzą też również nagrodzony w 2003 roku Oscarem "Spirited Away: w krainie bogów" Miyazakiego, jego "Ponyo", "Ruchomy zamek Hauru" czy "Księżniczka Mononoke". 

 

To Miyazaki był zawsze bardziej rozpoznawalnym na świecie z pary założycieli studia. Jak komentują media - wynikało to głównie z tempa i stylu pracy. Obaj z Takahatą rywalizowali, ale też współpracowali. Isako Takahata był np. jednym z producentów animacji "Laputa - podniebny zamek" Miyazakiego. 

Ostatni film Isao Takahaty - "Księżniczka Kaguya" - został zaś w 2015 r. nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film animowany. Zrobienie tego filmu zajęło mu około 10 lat. - Chodzi o istotę, która kryje się za rysunkiem - mówił o swojej estetyce w wywiadzie dla AP w 2015 r. - Chcemy pokazać rzeczywistość, bez pokazywania zbyt realistycznego obrazu, i o to chodzi, by pobudzić ludzką wyobraźnię - dodał.

 

Takahata urodził się w 1935 roku, w południowej Japonii. Wychowywał się potem na zachodzie w Okajamie. W wywiadach wspominał swoją ucieczkę przed bombardowaniem Okajamy, w którym zginęło ponad 100 osób, a z której doświadczenia czerpał reżyserując "Grobowiec świetlików". Karierę w animacji rozpoczął pod koniec lat 50. w studiu Toei, gdzie poznał Miyazakiego.