Cannes 2018: Polska animacja "III" walczy o Złotą Palmę

"III" Marty Pajek i "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego to jedyne polskie filmy walczące w Cannes 2018.

"III" - animacja w reżyserii Marty Pajek zakwalifikował się do konkursu filmów krótkometrażowych 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. To jedyna polska produkcja w tej kategorii. Oprócz "III" w Cannes zostanie pokazany jeszcze jeden polski film "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, która walczy o Złotą Palmę w konkursie głównym.

Przypominamy: "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes >>

W tym roku do selekcji festiwalu w Cannes zgłoszono prawie 4 tys. filmów, z czego tylko 8 trafiło do konkursu filmów krótkometrażowych. Konkursowe filmy krótkometrażowe powalczą o Złotą Palmę, którą jury festiwalu przyzna już 19 maja.

Cannes 2018 - "III"

12-minutowa animacja Marty Pajek to sugestywna opowieść o relacji między dwójką kochanków. Kobieta i mężczyzna w średnim wieku spotykają się w poczekalni i natychmiast zbliżają się do siebie. On pomaga jej zdjąć ciężkie, czarne futro, pod którym ona jest naga. Tak rozpoczyna się wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się wzajemnie i która z czasem staje się coraz bardziej brutalna. ''III'' to portret kobiety w wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą. Film jest trzecią częścią tryptyku ''Figury niemożliwe i inne historie''. Producentem filmu ''III'' jest warszawskie studio Animoon.

 
- Koncepcja filmu, podobnie jak koncepcja pozostałych części tryptyku, oparta jest na pojęciu figury niemożliwej - takiej, którą można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, ale nie można jej skonstruować w rzeczywistości. Podobnie przebiega spotkanie głównych bohaterów – w miarę, jak się do siebie zbliżają, przestrzeń wokół i wewnątrz nich ujawnia zaskakujące właściwości

– mówi reżyserka.

Zobacz też: Cannes 2018: Rok temu Claudia Cardinale była za gruba. Tegoroczny plakat festiwalu zachwyca >>

Gdzie obejrzeć animację ''III''?

Niestety, na tę chwilę animację Marty Pajek można obejrzeć jedynie na festiwalowych pokazach. Po Cannes zostanie pokazany m.in. na Annecy Festival i Animafest Zagreb. Do sieci "III" trafi prawdopodobnie za ok. 2 lata.

Cannes 2018 - kim jest autorka "III"?

Marta Pajek urodziła się w 1982 roku w Kielcach. Jest absolwentką ASP w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni Jerzego Kuci. W ramach stypendium odbyła również staż Turku Arts Academy w Finlandii, pod kierunkiem Priita Pärna. Autorka krótkich filmów animowanych - ''Po Jabłkach'', ''Za Ścianą'' oraz wielokrotnie nagradzanego filmu ''Snępowina''. Jej ostatni film ''Figury niemożliwe i inne historie II'', pokazywany i nagradzany na całym świecie, zdobył m.in. Grand Prix festiwalu ITFS w Stuttgarcie.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2018 potrwa od 8 do 19 maja.

Pełen program festiwalu Cannes 2018 znajdziecie tutaj >>

Więcej o: