Cannes 2018. W tym roku jury jest wyjątkowe. W składzie m.in. gwiazda "Zmierzchu" i dziewczyna Bonda

Cannes 2018. Podano ostateczny skład jury tegorocznego festiwalu, który rozpocznie się 8 maja. Podczas konferencji prasowej podkreślono, że to skład naprawdę wyjątkowy.

Przewodniczącą tegorocznego jury Festiwalu Filmowego w Cannes została dwukrotna laureatka Oscara - aktorka Cate Blanchett. Skład jury ma według organizatorów Festiwalu odpowiadać 5 kontynentom i 7 nacjom. W tym roku, trzeci raz od początku powstania Festiwalu, w jury znajdziemy głównie kobiety. Twórcy Festiwalu byli w poprzednich latach krytykowani za nadreprezentację mężczyzn w składach sędziowskich, dlatego w 2018 postanowiono pójść z duchem czasu.

Cannes 2018. Skład jury

W tym roku w jury pod przewodnictwem Cate Blanchett zasiądą:

- Chang Chen - tajwański aktor znany m.in. z "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka" i "Trzech królestw".

- Ava DuVernay - amerykańska reżyser, która jako pierwsza kobieta została wyznaczona do nakręcenia kolejnej części "Gwiezdnych Wojen"

- Robert Guédiguian - francuski reżyser, scenarzysta i producent, znany np. z "Historii szaleństwa"

- Khadja Nin - burundyjska wokalistka, kompozytorka

- Léa Seydoux - francuska aktorka, którą mogliśmy zobaczyć jako dziewczynę Bonda w "Spectre" oraz w filmach "Lobster", "Życie Adeli", "Piękna i bestia". Jest laureatką Złotej Palmy za występ w "Życiu Adeli"

- Kristen Stewart - amerykańska aktorka, którą widzowie znają przede wszystkim z głównej roli w sadze "Zmierzch". Stewart jest jednak również laureatką Cezara za występ w "Sils Maria"

- Denis Villeneuve - kanadyjski reżyser i scenarzysta ("Sicario", "Blade Runner 2049")

- Andriej Zwiagincew - rosyjski reżyser ("Niemiłość", "Lewiatan")

Cannes 2018 z polskimi akcentami

W tym roku w Cannes widzowie i jury zobaczą aż trzy polskie produkcje. Do konkursu głównego zakwalifikowała się "Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. To pierwszy od 37 lat polski film, który powalczy o Złotą Palmę.

Zobacz też: "Zimna Wojna" Pawlikowskiego w konkursie głównym w Cannes > > >

Prócz "Zimnej Wojny" w konkursie filmów krótkometrażowych powalczy dzieło Marty Pajek "III".

Widzowie będą też mogli zobaczyć w Cannes premierę najnowszego filmu Agnieszki Smoczyńskiej ("Córki Dancingu"). "Fuga" będzie pokazana w prestiżowej sekcji festiwalu - Semaine de la Critique.

Pełny program Festiwalu Cannes 2018 znajdziecie tutaj > > >