Cannes 2018. Będzie specjalny pokaz filmu na podstawie życiorysu Kapuścińskiego

"Jeszcze dzień życia" ("Another Day Of Life") zostanie wyświetlony w ramach pokazu specjalnego podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. To kolejny polski akcent podczas najważniejszego festiwalu filmowego świata. Do polskich kin film trafi 2 listopada.

"Jeszcze dzień życia" jest pełnometrażową animacją, stworzoną w koprodukcji polsko-hiszpańskiej. Za reżyserię odpowiada duet: Damian Nenow (Polska) i Raúl de la Fuente (Hiszpania). Nie ustalono jeszcze daty pokazu podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Pokazy specjalne to wieloletnia tradycja Cannes - filmy, które są wtedy pokazywane, najczęściej właśnie w Cannes mają swoją premierę, specjalnie dla nich dostosowuje się otoczenie, żeby jak najlepiej korespondowało z prezentowanym filmem.

Film "Jeszcze dzień życia" oparty jest na książce legendarnego polskiego korespondenta wojennego Ryszarda Kapuścińskiego. Opowiada historię pozostawionego samemu sobie dziennikarza, piszącego reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu odzyskania niepodległości w 1975 roku. Podczas wyprawy reporter zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. By opowiedzieć historię Angoli sam będzie musiał przejść głęboką przemianę.

Niezmiernie się cieszymy z premiery "Jeszcze dzień życia" na najważniejszym festiwalu filmowym na świecie. Jest to dla nas szczególnie ważne, bo film jest efektem niezwykle skomplikowanej koprodukcji, w którą zaangażowało się wielu twórców i artystów z kilku państw. Cieszymy się, że tak niekonwencjonalne połączenie narracji animacyjnej z dokumentalną znalazło uznanie w Cannes.

- mówi Jarosław Sawko, producent filmu.

- Film "Jeszcze dzień życia" to bardzo ważny tytuł, którego temat jest aktualny, mimo że akcja dzieje się w latach 70-tych. Reżyserzy Raúl de la Fuente i Damian Nenow pokazują, jak istotny jest zawód reportera wojennego, który z narażeniem życia mówi światu o ekstremalnie trudnych wydarzeniach. Życie i praca Ryszarda Kapuścińskiego były tego najlepszym świadectwem. Cieszy nas, że uczestnicy tak ważnego wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć ten obraz – podkreśla Robert Kijak, prezes NEXT FILM.

71. Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 8-19 maja 2018 roku.

"Jeszcze dzień życia" ("Another Day of Life"), reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente, scen. Raúl de la Fuente, Amaia Remírez, David Weber, Niall Johnson. Prod. Platige Films, Kanaki Films. Polska premiera: 2 listopada 2018