Maj w kinie to miesiąc powrotów. Wraca Polański, wracają "Gwiezdne Wojny"

Na co wybrać się do kina w maju? Warto to zaplanować, bo szykuje się kilka głośnych premier filmów, na które czekamy od długiego czasu.

W maju na ekranach kin zagości najnowszy film Romana Polańskiego: "Prawdziwa historia". Zobaczymy też kolejną część "Gwiezdnych Wojen" i "Deadpoola 2". Maj to również miesiąc festiwali. We Francji zaczyna się 71. Festiwal Filmowy w Cannes, w Polsce odbędzie się 15. Festiwal Millennium Docs Against Gravity, z którego przynajmniej jedna pozycja - polski "Książę i dybuk" - będzie również do obejrzenia w polskich kinach. W maju rodzice znajdą sporo filmów, na które będzie można zabrać dzieci, usatysfakcjonowani będą również miłośnicy komedii romantycznych, horrorów i dramatów. Słowem - dla każdego coś miłego. A co polecamy szczególnie?

"Prawdziwa historia", reż. Roman Polański, scen. Olivier Assayas, Roman Polański, prod. Belga Films, Canal + France, 2017. Premiera 11 maja

Reżyser powraca po pięciu latach milczenia z doskonale zapowiadającym się psychologicznym thrillerem. W rolach głównych zobaczymy Emmanuelle Seigner ("Wenus w futrze", "Essential Killing", "Frantic"), Evę Green ("Casino Royale", "Królestwo niebieskie", "Marzyciele") i Vincenta Pereza ("Dalida. Skazana na miłość", "Królowa Margot").

"Prawdziwa historia" Romana Polańskiego powstała na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Delphine de Vigan.

Delphine (Emmanuelle Seigner) to poczytna paryska pisarka, która od jakiegoś czasu cierpi na brak weny. Gdy pewnego dnia w trakcie podpisywania książek poznaje tajemniczą kobietę (Eva Green), jej życie zaczyna stopniowo zbaczać z wcześniej wytyczonego toru. Między kobietami rodzi się relacja, która z czasem z przyjaźni zmienia się w toksyczne uzależnienie. Delphine zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem, a wszystko co uważała dotychczas za pewnik, zmienia swe pierwotne znaczenie.

"Prawdziwa historia", reż. Roman Polański. Występują: Emmanuelle Seigner, Eva Green, Vincent Perez - zwiastun

"Książę i dybuk", reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, scen. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, prod. Film Art Productions, PISF, 2017. Premiera 18 maja

Jedyny polski film, który był pokazywany na 74. Festiwalu Filmowym w Wenecji właśnie otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych poświęconych sztuce filmowej. "Książę i dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego miał na Festiwalu swoją premierę.

"Książę i dybuk" to dokument niezwykły. Niezwykły bo opowiada historię niezwykłego bohatera. Michał Waszyński był człowiekiem fascynującym. Polski filmowiec żydowskiego pochodzenia przez całe swoje życie musiał zmieniać swoją tożsamość. W jego życiorysie nie ma właściwie nic pewnego - każdy, z kim się spotkał (a spotykał się z największymi nazwiskami środowiska filmowego) widział go jako inną postać.

Udawał więźnia Auschwitz, bogacza i biednego Żyda-tułacza, męża włoskiej hrabiny i arystokratę. "Książę i dybuk" opowiada o jego niezwykłym życiu i o jego wcieleniach, próbując dojść do jednej prawdy. Tak naprawdę można być pewnym tylko tego, że zajmował się produkcją i reżyserią filmów.

Michał Waszyński wyreżyserował najwięcej polskich pełnometrażowych filmów fabularnych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To jemu zawdzięczamy znaczną część produkcji z Eugeniuszem Bodo. Współpracował też w produkcji hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.W czasie wojny zaciągnął się do Armii Andersa i przewędrował z nią Bliski Wschód aż do Palestyny. W czasie tej podróży nakręcił dokument o Armii, robił też zdjęcia w czasie bitwy o Monte Cassino.

"Książę i dybuk", reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski - zwiastun

"Han Solo: Gwiezdne wojny - historie", reż. Ron Howard, scen. Lawrence Kasdan, Jon Kasdan, prod. Lucasfilm, 2018. Premiera 25 maja

W tym miesiącu zobaczymy również kolejną część "Gwiezdnych Wojen". "Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie" opowie o przygodach młodego Hana Solo, którego, niestety, nie zagra już Harrison Ford (tak, wiemy, to straszne). W tej części dowiemy się, jak stał się legendarnym przemytnikiem (i łajdakiem), którego później Luke Skywalker i Obi-Wan Kenobi poznali w kantynie w Mos Eisley. W najnowszym zwiastunie dzieje się naprawdę sporo - są pościgi, przestępcze porachunki i wiele nowych twarzy. Fani "Gwiezdnych wojen" na pewno chętnie zobaczą, jak młody Han Solo pierwszy raz spotyka pilota Chewbaccę i sławnego hazardzistę, Lando Calrissiana.

"Han Solo. Gwiezdne wojny - historie". ZWIASTUN #1

"Deadpool 2", reż. David Leitch, scen. Ryan Reynolds, Paul Wernick, prod. Marvel Entertainment, 20th Century Fox, 2018. Premiera 18 maja

To już kolejna produkcja Marvela, którą zobaczymy w tym roku. Na ekrany kin wraca po kilku latach przerwy anty-bohater Deadpool. Wygadany Deadpool (w tej roli bezkonkurencyjny Ryan Reynolds) tworzy formację X-Force, która ma za zadanie ochronić młodego Russela - człowieka o nadludzkich mocach. Dzieciaka chce zabić podróżujący w czasie żołnierz Cable, grany przez Josha Brolina, Deadpool zaś ma do tego nie dopuścić.

Film będzie musiał zmierzyć się ze wciąż niesłabnącą gwiazdą "Avengers: Wojna bez granic" oraz z nowymi "Gwiezdnymi Wojnami", które będą miały swoją premierę tydzień później. Czy "Deadpool 2" z tego starcia wyjdzie zwycięsko? W Polsce zapewne będzie miał z tym problem ze względu na średnią popularność bohatera, jednak za granicą Deadpool jest naprawdę uwielbiany. Może maj jako miesiąc premiery filmu nie okaże się zabójczy dla Deadpoola, który regeneruje się szybciej niż Wolverine.

Zobacz też: Celine Dion nagrała piosenkę na miarę tej z "Titanica". Ale zaskakujące jest, do jakiego filmu > > >

"Deadpool 2", reż. David Leitch, prod. Marvel Entertainment, 20th Century Fox, 2018 - zwiastun

"Strażnicy cnoty", reż. Kay Cannon, scen. Chris Cowles, Joe Drake, prod. Universal Studios Entertainment, DMG Entertainment, 2018. Premiera 4 maja 2018

Jeśli zaś nie przepadacie za superbohaterami, ale nadal nie macie ochoty na nic bardzo poważnego w kinie, możecie wybrać się śmiało na "Strażników cnoty" - niezobowiązującą komedię zarówno dla nastolatków, jak i dla rodziców. Zobaczycie, na jak głupie (naprawdę) pomysły wpadają czasami rodzice, których córki stoją jedną nogą za progiem dorosłości i właśnie przekraczają granicę, która w mentalności wielu rodziców jest nieprzekraczalna i taka powinna pozostać. Tą granicą jest - o dziwo - nie wypalenie pierwszego blanta, ale inicjacja seksualna. O dziwo wszystkie dziewczyny dotrwały do końca liceum, ale są już na tyle sfrustrowane tym faktem, że umawiają się na jeden konkretny wieczór - bal maturalny - kiedy to pójdą na całość.

To o tyle ciekawa propozycja filmowa, że - jak rzadko kiedy - pokazuje również w humorystycznym podejściu miłość homoseksualną u naprawdę młodych dziewczyn. A rodzice, jak to rodzice, robią im absolutną wieś. Naturalnie pod koniec filmu dotrze do nich życiowa prawda, że córki nie są już ich maleńkimi dziewczynkami. Ale co się wydarzy po drodze, zanim dojdą do takich wniosków, to naturalnie inna sprawa. Uwaga - film nie jest dla osób o słabych żołądkach, bo dzieje się na nim naprawdę sporo rzeczy ohydnych.

"Strażnicy cnoty", reż. Kay Cannon, prod. Universal Studios Entertainment, 2018 - zwiastun

Pozostałe premiery kinowe na maj 2018:

4 maja

Ghostland
Kacper i Emma w teatrze
Kochankowie jednego dnia
Paweł, apostoł Chrystusa
Strażnicy cnoty
Taxi 5
The Lodgers. Przeklęci

11 maja

120 uderzeń serca
Kaczki z gęsiej paczki
Katyń - ostatni świadek
Miłość i hazard
Najbrzydszy samochód świata
Prawdziwa historia
Rampage: Dzika furia
Sobibór
Superagentka
Ślimaki
Tully

18 maja

Bóg nie umarł: Światło w ciemności
Deadpool 2
Książę i dybuk
Nasze najlepsze wesele
Po latach
Zimowi bracia
Traktorek Florek ratuje farmę

25 maja

Devil's Gate
Duża ryba i begonia
Ella i John
Futrzaki ruszają na ratunek
Han Solo: Gwiezdne wojny - historie
Made in Italy
Pozycja obowiązkowa

31 maja

Bella i Sebastian 3

Więcej o: