Powstanie film o tragedii na Broad Peak. Maja Ostaszewska i Ireneusz Czop jako małżeństwo Berbeków

Tragedia na Broad Peak miała miejsce w marcu 2013 roku. Wtedy na szczycie stanęło czterech polskich himalaistów, dwóch z nich nie wróciło do domu. O wydarzeniach opowie film w reżyserii Leszka Dawida.

W rolach głównych zobaczymy Maję Ostaszewską i Ireneusza Czopa. Zagrają oni małżeństwo - Ewę i Macieja Berbekę. Za kamerą filmu o tragedii na Broad Peak stanie Leszek Dawid, reżyser m.in. "Jesteś Bogiem", "Ki" i serialu "Pakt". "Fakt" jako pierwszy podał informację o udziale Mai Ostaszewskiej w produkcji.

Co wydarzyło się na Broad Peak?

W 2013 roku odbywała się wyprawa na Broad Peak - niezdobyty do tej pory zimą ośmiotysięcznik w Karakorum (8051 m). Kierownikiem wyprawy był 62-letni wtedy Krzysztof Wielicki. Przy zejściu zaginęło dwóch himalaistów: Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Adam Bielecki i Artur Małek zeszli do obozu i wrócili do Polsku w atmosferze skandalu. Oskarżano ich o zostawienie kolegów w czasie zejścia, przez co Kowalski i Berbeka przypłacili wyprawę życiem.

Z tragicznej w skutkach wyprawy powstał osobny raport, w którym zamieszczono również oceny postępowania uczestników. Kierownika wyprawy oceniono pozytywnie, ale co do postępowania Małka i Bieleckiego wyrażono odpowiednio zastrzeżenia i "ocenę negatywną". Tymczasem Krzysztof Wielicki, już po powrocie do Polski, tak mówił o całej wyprawie i o decyzjach, jakie zapadają w czasie ataku na szczyt:

Tam na miejscu decydują ludzie. Oni widzą grań, oni widzą, jaki jest stan śnieżno-lodowy. Ja mogę tylko sugerować coś z bazy. Zresztą sugerowałem ewentualne wycofanie, ale koledzy orzekli, że nie mają zamiaru, widzą szczyt, są blisko. To nie są dzieci, to są dorośli ludzie, doskonale wiedzieli, co robią, że idą na niezdobyty zimą szczyt. Być może utracili czujność. Czasem przypłaca się to życiem

 - przyznał Wielicki.

Film o wyprawie na Broad Peak

Zdjęcia do filmu mają ruszyć latem, premiery filmu możemy zatem oczekiwać najwcześniej w 2019 roku. Maja Ostaszewska wcieli się w Ewę Dyakowską-Berbekę. Przyjaciel aktorki w rozmowie z "Faktem" mówił, że jest to dla niej ogromne wyzwanie grać żyjącą postać, jednak kilka dni temu poinformowano o śmierci wdowy po himalaiście - Ewa Dyakowska-Berbeka zmarła 29 kwietnia 2018.

Przeczytaj też: Ewa Berbeka o życiu ze zdobywcą ośmiotysięczników. I o jego śmierci na Broad Peak > > >

W Macieja Berbekę, który pozostał w okolicach szczytu Broad Peak, wcieli się Ireneusz Czop - aktor znany m.in. z "Pokłosia", "W ciemności" i "Jack Strong".

Będzie to, jak pisze "Fakt", "trzymającą w napięciu opowieść o pięknej i niszczycielskiej pasji oraz determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi oddzielającej życie i śmierć".

Więcej o: