"Prawdziwa historia" Polańskiego po roku doczekała się premiery w Polsce. Film trafia właśnie do kin

"Prawdziwa historia" Romana Polańskiego miała premierę na festiwalu Netia Off Camera 2 maja. W najbliższy piątek - 11 maja - wejdzie do kin w całej Polsce - po roku od premiery światowej.

Niemalże rok - tyle musieliśmy czekać, żeby zobaczyć najnowszy film Romana Polańskiego w polskich kinach. W najbliższy piątek - 11 maja - na ekrany zawita "Prawdziwa historia", oparta na powieści Delphine de Vigan o tym samym tytule.

"Prawdziwa historia" - thriller psychologiczny

Delphine (Emmanuelle Seigner) to poczytna paryska pisarka, która od jakiegoś czasu cierpi na brak weny. Gdy pewnego dnia w trakcie podpisywania książek poznaje tajemniczą kobietę (Eva Green), jej życie zaczyna stopniowo zbaczać z wcześniej wytyczonego toru. Między kobietami rodzi się relacja, która z czasem z przyjaźni zmienia się w toksyczne uzależnienie. Delphine zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem, a wszystko co uważała dotychczas za pewnik, zmienia swe pierwotne znaczenie.

W rolach głównych zobaczymy Emmanuelle Seigner oraz Evę Green. To wyjątkowy jak na Polańskiego film, w którym główna oś konfliktu rozpostarta jest między dwiema kobietami, a nie - jak zazwyczaj - między kobietą a mężczyzną. Dla Polańskiego było to niemałe wyzwanie. Obie aktorki nigdy wcześniej nie miały okazji pracować ze sobą, a tak naprawdę rola Polańskiego, jak twierdzi sam reżyser w rozmowie z Patrycją Wanat dla Radia TOK FM, jego rola sprowadziła się do obserwacji gry obu pań:

Obawiałem się tego trochę, dlatego, że nie wiedziałem, jak to się wszystko między nimi ułoży. Mogły się pogryźć, ale okazało się, że od pierwszego momentu miały bardzo dobrą relację i tak było do końca, także to nie było żadną przeszkodą - wręcz przeciwnie. To tak dobrze szło, że ja właściwie tylko obserwowałem. Ponieważ one są zawodowymi aktorkami, rzetelnymi, znały dobrze swój tekst i to samo wszystko się działo.

Niemoc twórcza w filmie

"Prawdziwa historia" porusza istotny dla każdego twórcy problem niemocy twórczej. Delphine zmaga się z nią, kiedy poznaje swoją psychofankę. Dalej scenariusz, jaki się wydarzy, znamy już częściowo z horroru "Misery" Stephena Kinga. Psychofanka przejmuje kontrolę nad życiem autorki, oczekując od niej kolejnej powieści. Polański rozgrywa swoją wersję "Misery" w inny sposób. Po pierwsze w roli pisarki obsadził swoją żonę, Emmanuelle, która jako pierwsza przeczytała książkę i pokazała ją reżyserowi. Po drugie, napięcie, jakie buduje w filmie, jest mroczne, seksualne, psychotyczne i gęstniejące z każdą minutą. A po trzecie sam przyznał w czasie rozmów z dziennikarzami podczas festiwalu Netia Off Camera, że zdarza mu się cierpieć na taką niemoc twórczą pomiędzy jedną a drugą produkcją.

Najpierw Cannes, teraz Polska

Film miał swoją światową premierę rok temu podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Został przyjęty ciepło, bo ostatni raz, kiedy Polański stanął za kamerą, miał miejsce 5 lat temu, nie wziął jednak udziału w konkursie głównym festiwalu. Niestety na polską premierę musieliśmy poczekać aż rok.

"Prawdziwa historia" ("D'apres une histoire vraie"), reż. Roman Polański, scen. Olivier Assayas, Roman Polański. Występują: Emmanuelle Seigner, Eva Green, Vincent Perez. Premiera: 11 maja 2018

Więcej o: