Cannes 2018: Zobaczcie fragment "Zimnej wojny" Pawlikowskiego. Polski film walczy o Złotą Palmę

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego walczy o Złotą Palmę w konkursie głównym 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Polska premiera już 8 czerwca.

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego to jeden z siedmiu polskich produkcji, które zostaną zaprezentowane na tegorocznym festiwalu w Cannes i jeden z dwóch, które znalazły się w konkursie głównym.

Film opowiada o wielkiej i trudnej miłości między dwojgiem ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć, a jednocześnie nie potrafią być razem. Akcja filmu rozegra się w stalinowskiej Polsce i powojennej Europie lat 50. i 60. Zdjęcia kręcono głównie w Łodzi, która na niektórych ujęciach będzie udawała Paryż.

Przed pierwszym pokazem w Cannes 2018 twórcy udostępnili festiwalowy fragment filmu:

 

Przypominamy: Cannes 2018: Aż 7 polskich filmów w najważniejszych kategoriach festiwalu >>

"Zimna wojna" walczy o Złotą Palmę z takimi filmami, jak "At War" (reż. Stéphane Brizé), "Dogman" (reż. Matteo Garrone) czy "Summer" (reż. Kirill Serebrennikow).

To pierwszy polski film w konkursie głównym od 37 lat. W 1981 roku Złotą Palmę zdobył "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy.

Przypominamy: Andrzej Wajda: Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku >>

"Zimna wojna" ma szansę powtórzyć sukces "Pianisty" Romana Polańskiego. Francusko-niemiecko-brytyjsko-polska koprodukcja zdobyła główną nagrodę w 2002 roku.

"Zimna wojna" - kogo zobaczymy w obsadzie?

Paweł Pawlikowski zaprosił na plan swoich ulubionych aktorów. W jego najnowszym filmie wystąpiły Joanna Kulig i Agata Kulesza, które widzieliśmy także w "Idzie". Oprócz oscarowego duetu w "Zimnej wojnie" zagrali m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Adam Woronowicz.

 

Produkcja "Zimnej wojny"

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza, napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za zdjęcia do "Zimnej wojny" odpowiada Łukasz Żal, który razem z Ryszardem Lenczewskim zdobył nominację do Oscara za zdjęcia do "Idy". Scenografię do filmu stworzyli Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.

''Zimna wojna" - kiedy premiera?

Zdjęcia do najnowszego filmu twórcy "Idy" rozpoczęły się w styczniu 2017. Ostatni klaps na planie padł na początku sierpnia, zaś premiera filmu odbędzie się w przyszłym roku. Zdjęcia powstawały w Polsce, Francji i Chorwacji, a film jest koprodukcją polsko-francusko-brytyjską. Polska premiera już 8 czerwca.

Festiwal Filmowy Cannes 2018 potrwa od 8 do 19 maja.

Cały program festiwalu Cannes 2018 >>

Maj w kinie to miesiąc powrotów. Wraca Polański, wracają "Gwiezdne Wojny"

Więcej o: