To jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku. "Gareth Jones" w reżyserii Agnieszki Holland to opowieść o ambitnym walijskim dziennikarzu, który przyjeżdża do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad z dyktatorem Józefem Stalinem.
Spotyka tam reporterkę ''New York Timesa'' - Adę Brooks, która wprowadza go w rosyjski świat lat 30. i ostrzega przed rządową propagandą. Dziennikarz za wszelką cenę stara się dociec prawdy - wyjeżdża na Ukrainę i opisuje zjawisko Wielkiego Głodu. Swoim przerażającym odkryciem dzieli się z młodym George’em Orwellem, a to ma wpływ na jego słynną powieść - ''Folwark zwierzęcy''.
"Gareth Jones" - kogo zobaczymy na ekranie?
W międzynarodowej obsadzie zobaczymy wschodzące zagraniczne gwiazdy, m.in. Jamesa Nortona („Wyścig”, „Wojna i pokój”, „Linia życia”), Vanessę Kirby („Czas na miłość”, serial „The Crown”, „Mission: Impossible – Fallout”) oraz nominowanego do Złotego Globu – Petera Sarsgaarda („Jackie”, „Siedmiu wspaniałych”, „Blue Jasmine”). W postać George’a Orwella wciela się Joseph Mawle („Gra o tron”), zaś premiera Wielkiej Brytanii, Lloyda George’a gra Kenneth Cranham („Czarownica”, „Walkiria”).
'Mr Jones': James Norton w roli Garetha Jonesa, reż. Agnieszka Holland Foto: Robert Pałka, Film Produkcja, mat. prasowe
W obsadzie znajdą się także polscy aktorzy - Krzysztof Pieczyński („Jack Strong”, „Krew Boga”, „Ziarno prawdy”), Michalina Olszańska („Ja, Olga Hepnarova”, „Córki dancingu”), Beata Poźniak („People on the Bridge”, „Żona Oficera”), Patrycja Volny („Pokot”) i Wojciech Urbański („Ziarno prawdy”, „Pod Mocnym Aniołem”).
"Gareth Jones" - tło historyczne
Zdjęcia rozpoczęły się 3 marca na Ukrainie, dokładnie w 85. rocznicę historycznej podróży Garetha Jonesa na Ukrainę w 1933 roku. Dziennikarz był naocznym świadkiem wielkiego głodu na Ukrainie, będącego konsekwencją bezwzględnej polityki Stalina. Świadectwo Jonesa stało się niezwykle cennym, niezależnym źródłem informacji na temat przeprowadzonego z premedytacją ludobójstwa, które pochłonęło miliony ofiar i było skrzętnie ukrywane przez kremlowską propagandę, w imię wspólnych interesów wspieraną przez Brytyjczyków. Szczegółowe raporty Jonesa stały się podstawą prac dla wielu historyków, w tym Timothy’ego Snydera, autora książki „Skrwawione ziemie: Europa między Hitlerem a Stalinem”, który przy filmie Holland pełni funkcję konsultanta historycznego.
Scenariusz filmu w artystyczny i oryginalny sposób dotyka kwestii, które pomimo upływu lat, zupełnie nie straciły na aktualności. Ich spoiwem jest „Folwark zwierzęcy” – znana powieść George'a Orwella. Odsłania ona mechanizmy totalitarnego terroru, które mogą być zwalczane wyłącznie poprzez czynny opór na kłamstwa i przemoc. Nasz bohater, Gareth Jones, jest zaangażowany w misję, która w brutalny sposób konfrontuje jego młodzieńczą odwagę i idealizm z rzeczywistością. Nikt tak jak on nie chce rzucić światła na okrucieństwa Stalina i nikt tak jak on nie jest na nie narażon. Dzisiaj nie brakuje nam skorumpowanych konformistów i egoistów. Brakuje nam jednak Orwellów i Jonesów. Dlatego to właśnie ich powinniśmy przywrócić do życia.
– mówi Agnieszka Holland.
Obraz jest koprodukcją polsko-brytyjsko-ukraińską. Autorką scenariusza jest amerykańska dziennikarka Andrea Serdaru-Barbul, której teksty ukazują się m.in. w „Huffington Post”. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk („Amok”, „Być jak Kazimierz Deyna”). Scenografią zajmuje się Grzegorz Piątkowski („Miasto 44”, „Misja Afganistan”), a kostiumami Aleksandra Staszko („Ida”, „Demon”, „Imagine”). Reżyserami castingu są Colin Jones („47 Meters Down”, „Love & Friendship”), Karen Lindsay Stuart, a ze strony polskiej Magda Szwarcbart. Muzykę do filmu skomponuje Antoni Komasa Łazarkiewicz („W ciemności”, „Pokot”).
Data premiery nie jest jeszcze znana.