James Norton w nowym thrillerze Agnieszki Holland - mamy pierwsze zdjęcie

"Gareth Jones", czyli thriller polityczny Agnieszki Holland, opowie prawdziwą historię dziennikarza, który chciał przeprowadzić wywiad z Józefem Stalinem.

To jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku. "Gareth Jones" w reżyserii Agnieszki Holland to opowieść o ambitnym walijskim dziennikarzu, który przyjeżdża do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad z dyktatorem Józefem Stalinem.

Spotyka tam reporterkę ''New York Timesa'' - Adę Brooks, która wprowadza go w rosyjski świat lat 30. i ostrzega przed rządową propagandą. Dziennikarz za wszelką cenę stara się dociec prawdy - wyjeżdża na Ukrainę i opisuje zjawisko Wielkiego Głodu. Swoim przerażającym odkryciem dzieli się z młodym George’em Orwellem, a to ma wpływ na jego słynną powieść - ''Folwark zwierzęcy''.

"Gareth Jones" - kogo zobaczymy na ekranie?

W międzynarodowej obsadzie zobaczymy wschodzące zagraniczne gwiazdy, m.in. Jamesa Nortona („Wyścig”, „Wojna i pokój”, „Linia życia”), Vanessę Kirby („Czas na miłość”, serial „The Crown”, „Mission: Impossible – Fallout”) oraz nominowanego do Złotego Globu – Petera Sarsgaarda („Jackie”, „Siedmiu wspaniałych”, „Blue Jasmine”). W postać George’a Orwella wciela się Joseph Mawle („Gra o tron”), zaś premiera Wielkiej Brytanii, Lloyda George’a gra Kenneth Cranham („Czarownica”, „Walkiria”).

'Mr Jones': James Norton w roli Garetha Jonesa, reż. Agnieszka Holland'Mr Jones': James Norton w roli Garetha Jonesa, reż. Agnieszka Holland Foto: Robert Pałka, Film Produkcja, mat. prasowe

W obsadzie znajdą się także polscy aktorzyKrzysztof Pieczyński („Jack Strong”, „Krew Boga”, „Ziarno prawdy”), Michalina Olszańska („Ja, Olga Hepnarova”, „Córki dancingu”), Beata Poźniak („People on the Bridge”, „Żona Oficera”), Patrycja Volny („Pokot”) i Wojciech Urbański („Ziarno prawdy”, „Pod Mocnym Aniołem”).

"Gareth Jones" - tło historyczne

Zdjęcia rozpoczęły się 3 marca na Ukrainie, dokładnie w 85. rocznicę historycznej podróży Garetha Jonesa na Ukrainę w 1933 roku. Dziennikarz był naocznym świadkiem wielkiego głodu na Ukrainie, będącego konsekwencją bezwzględnej polityki Stalina. Świadectwo Jonesa stało się niezwykle cennym, niezależnym źródłem informacji na temat przeprowadzonego z premedytacją ludobójstwa, które pochłonęło miliony ofiar i było skrzętnie ukrywane przez kremlowską propagandę, w imię wspólnych interesów wspieraną przez Brytyjczyków. Szczegółowe raporty Jonesa stały się podstawą prac dla wielu historyków, w tym Timothy’ego Snydera, autora książki „Skrwawione ziemie: Europa między Hitlerem a Stalinem”, który przy filmie Holland pełni funkcję konsultanta historycznego.

Scenariusz filmu w artystyczny i oryginalny sposób dotyka kwestii, które pomimo upływu lat, zupełnie nie straciły na aktualności. Ich spoiwem jest „Folwark zwierzęcy” – znana powieść George'a Orwella. Odsłania ona mechanizmy totalitarnego terroru, które mogą być zwalczane wyłącznie poprzez czynny opór na kłamstwa i przemoc. Nasz bohater, Gareth Jones, jest zaangażowany w misję, która w brutalny sposób konfrontuje jego młodzieńczą odwagę i idealizm z rzeczywistością. Nikt tak jak on nie chce rzucić światła na okrucieństwa Stalina i nikt tak jak on nie jest na nie narażon. Dzisiaj nie brakuje nam skorumpowanych konformistów i egoistów. Brakuje nam jednak Orwellów i Jonesów. Dlatego to właśnie ich powinniśmy przywrócić do życia.

– mówi Agnieszka Holland.

Obraz jest koprodukcją polsko-brytyjsko-ukraińską. Autorką scenariusza jest amerykańska dziennikarka Andrea Serdaru-Barbul, której teksty ukazują się m.in. w „Huffington Post”. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk („Amok”, „Być jak Kazimierz Deyna”). Scenografią zajmuje się Grzegorz Piątkowski („Miasto 44”, „Misja Afganistan”), a kostiumami Aleksandra Staszko („Ida”, „Demon”, „Imagine”). Reżyserami castingu są Colin Jones („47 Meters Down”, „Love & Friendship”), Karen Lindsay Stuart, a ze strony polskiej Magda Szwarcbart. Muzykę do filmu skomponuje Antoni Komasa Łazarkiewicz („W ciemności”, „Pokot”).

Data premiery nie jest jeszcze znana.

Więcej o: