Cannes 2018: Owacja na stojąco po pokazie "Zimnej wojny" Pawlikowskiego trwała 20 minut

"Zimna wojna" Pawlikowskiego została pokazana w Cannes. Widzowie byli zachwyceni. Polski film walczy o Złotą Palmę.

"Zimna wojna" Pawlikowskiego triumfuje w Cannes. Dramat z Joanną Kulig i Agatą Kuleszą walczy o Złotą Palmę w konkursie głównym festiwalu. Po reakcji widać, że ma ogromną szansę na wygraną - widzowie zareagowali owacją na stojąco.

Reakcję ludzi na polski film nagrała Doda. Gwiazda zamieściła relację na swoim Instagramie:

- Słuchajcie, to już co najmniej 10 minut, wszyscy klaszczą dla naszego polskiego filmu, cała sala. Nawet reżyser jest w szoku,. Jeszcze będą jaja jak ten film wygra, to będzie niezła akcja - powiedziała Doda.

Doda w Cannes nagrała reakcję ludzi na "Zimną wojnę": od 10 minut wszyscy klaszczą. Reżyser jest w szoku

Zobacz też: Cannes 2018. Doda wyglądała pięknie, ale Torbicka położyła ją na łopatki. To klasa sama w sobie! >>

W uroczystym pokazie filmu wzięli udział m.in. Cate Blanchett, Lea Seydoux, Chloe Sevigny, Benicio del Toro i Julianne Moore. Ta ostatnia długo po projekcji nie mogła opanować łez wzruszenia. Pozytywne odczucia widzów premiery podzielili też obecni na pokazie prasowym filmu międzynarodowi krytycy. „To arcydzieło!!!” – napisała po seansie przedstawicielka włoskiej „Grazii”, „najlepszy film, jaki widziałem od dawna” (Martyn Palmer, dziennikarz z Anglii), „wspaniały” („O Globo”, Brazilia).

W podobnym duchu wypowiadali się również przedstawiciele: Hiszpanii, Niemiec, Węgier, Turcji, Portugalii, Szwecji oraz wysłannicy prestiżowych magazynów. „Variety” dostrzegł w filmie podobieństwa do „La La Land” i „New York, New York” Martina Scorsese, zaś Joannę Kulig porównał do legendy kina – Jeanne Moreau. Nazwał ją też europejską odpowiedzią na Jennifer Lawrence. „The Telegraph” poza talentem Kulig rozpływał się również nad wspaniała ścieżką dźwiękową filmu.

Cannes 2018: "Zimna wojna" - fabuła

Film opowiada o wielkiej i trudnej miłości między dwojgiem ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć, a jednocześnie nie potrafią być razem. Akcja filmu rozegra się w stalinowskiej Polsce i powojennej Europie lat 50. i 60. Zdjęcia kręcono głównie w Łodzi, która na niektórych ujęciach będzie udawała Paryż.

Zobacz fragment "Zimnej wojny" prosto z Cannes 2018 >>

"Zimna wojna" - kogo zobaczymy w obsadzie?

Paweł Pawlikowski zaprosił na plan swoich ulubionych aktorów. W jego najnowszym filmie wystąpiły Joanna Kulig i Agata Kulesza, które widzieliśmy także w "Idzie". Oprócz oscarowego duetu w "Zimnej wojnie" zagrali m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Adam Woronowicz.

Kadr z filmu 'Zimna wojna', reż. Paweł PawlikowskiKadr z filmu 'Zimna wojna', reż. Paweł Pawlikowski Fot. Łukasz Bąk / Opus Film

Produkcja "Zimnej wojny"

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza, napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za zdjęcia do "Zimnej wojny" odpowiada Łukasz Żal, który razem z Ryszardem Lenczewskim zdobył nominację do Oscara za zdjęcia do "Idy". Scenografię do filmu stworzyli Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.

''Zimna wojna" - kiedy premiera?

Zdjęcia do najnowszego filmu twórcy "Idy" rozpoczęły się w styczniu 2017. Ostatni klaps na planie padł na początku sierpnia, zaś premiera filmu odbędzie się w przyszłym roku. Zdjęcia powstawały w Polsce, Francji i Chorwacji, a film jest koprodukcją polsko-francusko-brytyjską. Polska premiera już 8 czerwca.

Festiwal Filmowy Cannes 2018 potrwa od 8 do 19 maja.

Więcej o: