Cannes 2018: Kolejny polski film na festiwalu. Dziś premiera filmu autorki "Córek dancingu"

Czy "Fuga" powtórzy sukces "Zimnej wojny"? Już dziś pierwszy pokaz filmu z udziałem twórców.

Kiedy "Zimna wojna" Pawlikowskiego zbiera rewelacyjne recenzje krytyków z całego świata (Przypominamy: Cannes 2018: "Zimna wojna" zachwyciła krytyków. Sprawdzamy, jakie ma szanse na Złotą Palmę >> ), kolejny polski film czeka na swoją światową premierę w Cannes. "Fuga" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, autorki głośnych i docenionych „Córek dancingu”, zostanie zaprezentowane w ramach Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique). 

Cannes 2018: "Agnieszka Smoczyńska jak Guillermo del Toro".

To prestiżowa sekcja imprezy, równoległa do Konkursu Głównego festiwalu w Cannes. Prezentowane są w niej krótkometrażowe oraz długometrażowe filmy młodych, zdolnych twórców. W sekcji tej odkrywa się nowe talenty i nagradza pierwszy lub drugi film w karierze danego reżysera. Do tej pory za sprawą Tygodnia Krytyki świat poznał takich wybitnych reżyserów, zdobywców Oscarów, Złotych Globów i Cezarów, jak: Guillermo del Toro („Kształt wody”, Labirynt Fauna”), Alejandro González Iñárritu („Birdman”, „Zjawa”), François Ozon („Frantz”, „Podwójny kochanek”) czy Bernardo Bertolucci („Marzyciele”, „Ostatnie tango w Paryżu”). W zeszłym roku w tej sekcji, w części poświęconej krótkim filmom, pokazywany był film Aleksandry Terpińskiej „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, który otrzymał w Cannes nagrody Canal+ oraz Rail d'Or.

Cannes 2018: Aż 7 polskich filmów w najważniejszych kategoriach festiwalu >>

Cannes 2018: "Fuga" stawia pytanie o tożsamość

"Fuga" to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu "fugi dysocjacyjnej" – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej.

 

W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała ("Moje córki krowy"), Łukasz Simlat ("Konwój") i Zbigniew Waleryś ("Papusza").

"Fuga" to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych "Córek dancingu", m.in.: Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design” na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku”.

Cannes 2018: "Fuga" - fabuła

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

W Polsce co roku epizod fugi dysocjacyjnej dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób. Film "Fuga" stawia pytania o tożsamość, o to, co o niej decyduje: my sami czy nasze otoczenie? Co byśmy zrobili gdybyśmy się obudzili pewnego dnia jako tabula rasa?

Więcej o: