Cannes 2018: Paweł Pawlikowski z nagrodą za najlepszą reżyserię. Złota Palma dla Japończyków

Cannes 2018: Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię. Niestety, Złota Palma nie została przyznana "Zimnej Wojnie". W tym roku lepsi byli Japończycy z filmem "Manbiki Kazoku" ("Shoplifters") Hirokazu Koreedy.

Paweł Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę za najlepszą reżyserię podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. To wyjątkowe wyróżnienie dla Polaka, który swoją statuetkę odebrał z rąk przewodniczącej jury - Cate Blanchett. Paweł Pawlikowski dedykował nagrodę nieżyjącemu już Januszowi Głowackiemu, z którym tworzył scenariusz do "Zimnej Wojny".

 

Złota Palma oraz nagrody indywidualne przyznawane są podczas ceremonii zakończenia festiwalu odbywającego się we Francji - na Lazurowym Wybrzeżu - już po raz 71. Jury przewodniczyła dwukrotna laureatka Oscara -  aktorka Cate Blanchett. To 12. kobieta w historii, która pełni tę funkcję.

Najważniejsza nagroda festiwalu - Złota Palma dla najlepszego filmu - została wręczona japońskiemu obrazowi "Manbiki Kazoku" ("Shoplifters" / "Złodzieje sklepowi") w reżyserii Hirokazu Koreedy. Recenzenci określili go jako "kradnący serce widza".

"Złodzieje sklepowi" to przejmująca historia o "zwykłej" rodzinie z przedmieścia Tokio. Na niewielkiej przestrzeni wynajętego mieszkania są tam wszyscy - mężczyzna i kobieta, nastolatka, babcia i chłopczyk. Dość szybko do tej grupki dołącza 5-letnia dziewczynka, którą Osamu i Nobuyo przygarniają z ulicy i traktują jak własną córkę. Nie zmienia się to nawet, kiedy cała Japonia zaczyna jej szukać.

Gwiazdy "Zimnej wojny" Pawlikowskiego Joanna Kulig i Tomasz Kot zdradzają, do kogo są porównywani w Cannes. "W Timesie ktoś napisał, że jestem polskim Clivem Owenem"

Cannes 2018 - laureaci

Niestety, Złotej Palmy nie przyznano "Zimnej Wojnie", na co wszyscy liczyliśmy. Poniżej kompletna lista ogłoszonych zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

- Palmę za najlepszą reżyserię otrzymał Paweł Pawlikowski.

 

- Złotą Palmę otrzymał film "Nambiki kazoku" ("Shoplifters" / "Une Affaire de famille" / "Złodzieje sklepowi") w reżyserii Hirokazu Koreedy.

- Grand Prix festiwalu przyznano filmowi "BlacKkKlansman" w reżyserii Spike'a Lee.

- Nagroda Jury została przyznana filmowi "Capharnaum" Nadine Labaki.

- Złota Palma za film krótkometrażowy powędrowała do filmu "All these Creatures" Charlesa Williamsa.

- Złotą Kamerę otrzymał film "Girl" Lukasa Dhonta.

- Samal Yeslyamova otrzymała Złotą Palmę za najlepszą rolę kobiecą. Aktorka wystąpiła w filmie "Ayka" w reżyserii Siergieja Dworcewoja.

- Nagroda za najlepszy scenariusz została przyznana zarówno Alice Rohrwacher ("Lazzaro Felice") jak i Nader Saeivar i Jafarowi Panahi (za film "Three Faces").

- Najlepszą rolę męską w tym roku według jury Festiwalu w Cannes wykonał Marcello Fonte ("Dogman")

- Pierwszy raz w historii festiwalu przyznano w tym roku Specjalną Złotą Palmę - za film "Le Livre d'Image" Jean-Luc Godarda.

Cannes 2018 - Zachwyt po premierze "Zimnej wojny"

O zachwytach nad polskim filmem mówiło się już od zeszłego piątku - to właśnie wtedy "Zimna wojna" została premierowo pokazana canneńskiej publiczności. Reakcje? 20-minutowa owacja na stojąco, łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro. Dzieło laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego podbiło także serca światowych krytyków z takich portali, jak "Guardian",  ''The Hollywood Reporter'', ''Variety'' czy ''The Telegraph''. Jej szanse na otrzymanie głównej nagrody w czasie festiwalu w Cannes określano na naprawdę wysokie. Niestety, lepszy okazał się obraz japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy, "Nambiki Kazoku" ("Shoplifeters" / "Złodzieje sklepowi").

 

Cannes 2018: Owacja na stojąco po pokazie "Zimnej wojny" Pawlikowskiego trwała 20 minut  >>

The Economist porównał film do  ''La La Land''. Leslie Felperin z ''The Hollywood Reporter'' napisała, że "Zimna wojna" to "Urzekająco romantyczna, słodko-gorzka ballada o dwojgu kochanków, którzy nie potrafią bez siebie żyć, ale czasami też nie mogą się znieść".

Kot jest elegancki i powściągliwy. Kulig jest jak rozkołysane wahadło. Całkowicie przykuwa uwagę, iskrzy emocjami, zmiennym nastrojem i magnetyzmem niczym młoda Jeanne Moreau, albo europejska wersja Jennifer Lawrence

- stwierdził Guy Lodge z ''Variety''.

Cannes 2018: Zobaczcie fragment "Zimnej wojny" Pawlikowskiego >>

Cannes 2018 - o czym opowiada "Zimna wojna"?

Film opowiada o wielkiej i trudnej miłości między dwojgiem ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć, a jednocześnie nie potrafią być razem. Akcja filmu rozegra się w stalinowskiej Polsce i powojennej Europie lat 50. i 60. Zdjęcia kręcono głównie w Łodzi, która na niektórych ujęciach będzie udawała Paryż.

 

Cannes 2018 - Produkcja "Zimnej wojny"

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza, napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za zdjęcia do "Zimnej wojny" odpowiada Łukasz Żal, który razem z Ryszardem Lenczewskim zdobył nominację do Oscara za zdjęcia do "Idy". Scenografię do filmu stworzyli Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.

Cannes 2018 - ''Zimna wojna" - kiedy polska premiera?

Zdjęcia do najnowszego filmu twórcy "Idy" rozpoczęły się w styczniu 2017. Ostatni klaps na planie padł na początku sierpnia 2017, zaś premiera filmu odbędzie się już niebawem - 8 czerwca. Zdjęcia powstawały w Polsce, Francji i Chorwacji, a film jest koprodukcją polsko-francusko-brytyjską.

 

Cannes 2018: Polskie akcenty na festiwalu

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego była jedną z siedmiu polskich produkcji, które zostały zaprezentowane na tegorocznym festiwalu w Cannes i jedną z dwóch, które znalazły się w konkursie głównym. Widzowie zobaczyli premierowo 12-minutową animację Marty Pajek "III" (Przypominamy: Cannes 2018: Polska animacja "III" walczy o Złotą Palmę >>), "Fugę" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, autorki głośnych i docenionych ''Córek dancingu'' (Zobacz: Cannes 2018: Kolejny polski film na festiwalu. Dziś premiera filmu autorki "Córek dancingu" >>) i "Heart Therapy" autorstwa Anny Zoll, która zdobyła drugie miejsce w prestiżowym konkursie Nespresso Talents (Więcej: Cannes 2018: Mamy pierwszy sukces. Polski film z prestiżową nagrodą >>).

Więcej o: