Paweł Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę za najlepszą reżyserię podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. To wyjątkowe wyróżnienie dla Polaka, który swoją statuetkę odebrał z rąk przewodniczącej jury - Cate Blanchett. Paweł Pawlikowski dedykował nagrodę nieżyjącemu już Januszowi Głowackiemu, z którym tworzył scenariusz do "Zimnej Wojny".
Złota Palma oraz nagrody indywidualne przyznawane są podczas ceremonii zakończenia festiwalu odbywającego się we Francji - na Lazurowym Wybrzeżu - już po raz 71. Jury przewodniczyła dwukrotna laureatka Oscara - aktorka Cate Blanchett. To 12. kobieta w historii, która pełni tę funkcję.
Najważniejsza nagroda festiwalu - Złota Palma dla najlepszego filmu - została wręczona japońskiemu obrazowi "Manbiki Kazoku" ("Shoplifters" / "Złodzieje sklepowi") w reżyserii Hirokazu Koreedy. Recenzenci określili go jako "kradnący serce widza".
"Złodzieje sklepowi" to przejmująca historia o "zwykłej" rodzinie z przedmieścia Tokio. Na niewielkiej przestrzeni wynajętego mieszkania są tam wszyscy - mężczyzna i kobieta, nastolatka, babcia i chłopczyk. Dość szybko do tej grupki dołącza 5-letnia dziewczynka, którą Osamu i Nobuyo przygarniają z ulicy i traktują jak własną córkę. Nie zmienia się to nawet, kiedy cała Japonia zaczyna jej szukać.
Niestety, Złotej Palmy nie przyznano "Zimnej Wojnie", na co wszyscy liczyliśmy. Poniżej kompletna lista ogłoszonych zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
- Palmę za najlepszą reżyserię otrzymał Paweł Pawlikowski.
- Złotą Palmę otrzymał film "Nambiki kazoku" ("Shoplifters" / "Une Affaire de famille" / "Złodzieje sklepowi") w reżyserii Hirokazu Koreedy.
- Grand Prix festiwalu przyznano filmowi "BlacKkKlansman" w reżyserii Spike'a Lee.
- Nagroda Jury została przyznana filmowi "Capharnaum" Nadine Labaki.
- Złota Palma za film krótkometrażowy powędrowała do filmu "All these Creatures" Charlesa Williamsa.
- Złotą Kamerę otrzymał film "Girl" Lukasa Dhonta.
- Samal Yeslyamova otrzymała Złotą Palmę za najlepszą rolę kobiecą. Aktorka wystąpiła w filmie "Ayka" w reżyserii Siergieja Dworcewoja.
- Nagroda za najlepszy scenariusz została przyznana zarówno Alice Rohrwacher ("Lazzaro Felice") jak i Nader Saeivar i Jafarowi Panahi (za film "Three Faces").
- Najlepszą rolę męską w tym roku według jury Festiwalu w Cannes wykonał Marcello Fonte ("Dogman")
- Pierwszy raz w historii festiwalu przyznano w tym roku Specjalną Złotą Palmę - za film "Le Livre d'Image" Jean-Luc Godarda.
Cannes 2018 - Zachwyt po premierze "Zimnej wojny"
O zachwytach nad polskim filmem mówiło się już od zeszłego piątku - to właśnie wtedy "Zimna wojna" została premierowo pokazana canneńskiej publiczności. Reakcje? 20-minutowa owacja na stojąco, łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro. Dzieło laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego podbiło także serca światowych krytyków z takich portali, jak "Guardian", ''The Hollywood Reporter'', ''Variety'' czy ''The Telegraph''. Jej szanse na otrzymanie głównej nagrody w czasie festiwalu w Cannes określano na naprawdę wysokie. Niestety, lepszy okazał się obraz japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy, "Nambiki Kazoku" ("Shoplifeters" / "Złodzieje sklepowi").
Cannes 2018: Owacja na stojąco po pokazie "Zimnej wojny" Pawlikowskiego trwała 20 minut >>
The Economist porównał film do ''La La Land''. Leslie Felperin z ''The Hollywood Reporter'' napisała, że "Zimna wojna" to "Urzekająco romantyczna, słodko-gorzka ballada o dwojgu kochanków, którzy nie potrafią bez siebie żyć, ale czasami też nie mogą się znieść".
Kot jest elegancki i powściągliwy. Kulig jest jak rozkołysane wahadło. Całkowicie przykuwa uwagę, iskrzy emocjami, zmiennym nastrojem i magnetyzmem niczym młoda Jeanne Moreau, albo europejska wersja Jennifer Lawrence
- stwierdził Guy Lodge z ''Variety''.
Cannes 2018: Zobaczcie fragment "Zimnej wojny" Pawlikowskiego >>
Cannes 2018 - o czym opowiada "Zimna wojna"?
Film opowiada o wielkiej i trudnej miłości między dwojgiem ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć, a jednocześnie nie potrafią być razem. Akcja filmu rozegra się w stalinowskiej Polsce i powojennej Europie lat 50. i 60. Zdjęcia kręcono głównie w Łodzi, która na niektórych ujęciach będzie udawała Paryż.
Cannes 2018 - Produkcja "Zimnej wojny"
Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza, napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za zdjęcia do "Zimnej wojny" odpowiada Łukasz Żal, który razem z Ryszardem Lenczewskim zdobył nominację do Oscara za zdjęcia do "Idy". Scenografię do filmu stworzyli Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.
Cannes 2018 - ''Zimna wojna" - kiedy polska premiera?
Zdjęcia do najnowszego filmu twórcy "Idy" rozpoczęły się w styczniu 2017. Ostatni klaps na planie padł na początku sierpnia 2017, zaś premiera filmu odbędzie się już niebawem - 8 czerwca. Zdjęcia powstawały w Polsce, Francji i Chorwacji, a film jest koprodukcją polsko-francusko-brytyjską.
Cannes 2018: Polskie akcenty na festiwalu
"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego była jedną z siedmiu polskich produkcji, które zostały zaprezentowane na tegorocznym festiwalu w Cannes i jedną z dwóch, które znalazły się w konkursie głównym. Widzowie zobaczyli premierowo 12-minutową animację Marty Pajek "III" (Przypominamy: Cannes 2018: Polska animacja "III" walczy o Złotą Palmę >>), "Fugę" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, autorki głośnych i docenionych ''Córek dancingu'' (Zobacz: Cannes 2018: Kolejny polski film na festiwalu. Dziś premiera filmu autorki "Córek dancingu" >>) i "Heart Therapy" autorstwa Anny Zoll, która zdobyła drugie miejsce w prestiżowym konkursie Nespresso Talents (Więcej: Cannes 2018: Mamy pierwszy sukces. Polski film z prestiżową nagrodą >>).