''Zimna wojna'' trafi do kin w USA w grudniu. Data jest tu kluczowa - dystrybutor liczy na Oscara

''Zimna woja'' Pawła Pawlikowskiego trafi do amerykańskich kin przed Bożym Narodzeniem. To w USA bardzo znaczący czas, zarezerwowany dla najlepiej oscarowo rokujących filmów.

''Zimna wojna'' w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, reżysera, który ma już na swoim koncie jedną nagrodę Akademii Filmowej, została ostatnio doceniona na festiwalu filmowym w Cannes. Dostała nagrodę za najlepszą reżyserię. Dystrybutorem filmu w USA jest Amazon - studio podjęło decyzję, że film trafi tam do kin 21 grudnia.

''Zimna wojna'' - znacząca data dystrybucji 

''Zimna wojna'' trafi do amerykańskich kin w grudniu, a to oznacza, że dystrybutor wiąże z filmem wielkie nadzieje. Utarło się, że właśnie w ostatnim miesiącu roku na duże ekrany w USA trafiają tytuły, które mają duże szanse na Oscara - informuje branżowy portal ''Deadline''.

''Zimna wojna'' - dostanie Oscara? 

''Zimna wojna'' jako film polskojęzyczny musi zostać zgłoszony do konkursu przez Polskę - jeszcze nie wiadomo, czy właśnie ten film będzie naszym oficjalnym kandydatem. Amazon ma jednak wielkie nadzieję, że tak właśnie się stanie. Stąd znacząca decyzja o dacie rozpoczęcia dystrybucji.

''Zimna wojna'' - film

''Zimna wojna'' została nagrodzona w Cannes za reżyserię, zaś sam film zbiera same pozytywne recenzje. Na ''Rotten Tomatoes''- popularnej stronie zbierającej recenzje krytyków i widzów '' - ma obecnie najwyższą opinię - 100 procent.

Zimna wojna,Zimna wojna, fot. https://www.rottentomatoes.com/m/cold_war_2018/

Polska premiera filmu była 8 czerwca. To historia, do której scenariusz pisał też nieżyjący już pisarz Janusz Głowacki. ''Zimna wojna'' opowiada o namiętnej miłości pomiędzy dwoma osobami z różnych środowisk i o różnych temperamentach, które są w sobie opętańczo zakochane i dramatycznie do siebie niedopasowane.

'Zimna Wojna', reż. Paweł Pawlikowski, dystrybucja Kino Świat'Zimna Wojna', reż. Paweł Pawlikowski, dystrybucja Kino Świat Fot. Łukasz Bąk | materiały prasowe

Zula i Wiktor walczą o siebie i swoje uczucie w czasach ''zimnej wojny''. Akcja rozgrywa się w stalinowskiej Polsce i powojennej Europie lat 50. i 60. Łódź, w której kręcono głównie zdjęcia, udaje nawet w niektórych ujęciach Paryż. 

Film zbiera dużo pozytywnych recenzji, w Cannes przyjęto go naprawdę ciepło. Doda nagrała reakcję publiczności, która wyglądała właśnie tak:

Doda w Cannes nagrała reakcję ludzi na "Zimną wojnę": od 10 minut wszyscy klaszczą. Reżyser jest w szoku

Na pewno warto iść do kina i przekonać się, czy to pewny kandydat do Oscara. 

Więcej o: