Film ''Twarz'' Małgorzaty Szumowskiej doceniony przez Parlament Europejski. Ma nominację do ich nagrody filmowej

''Twarz'' Małgorzaty Szumowskiej opowiada o mężczyźnie, któy stracił twarz w wypadku. Własnie został nominowany do wyróżnienia filmowego, które Parlament Europejski przyznaje od 2007 roku.

Małgorzata Szumowska po sukcesie na Berlinale ma na swoim koncie kolejną znaczącą nominację.

''Twarz'' Małgorzaty Szumowskiej nominowana do LUX Prize

Od 2007 roku Parlament Europejski wyróżnia filmy, które zachęcają do rozmowy o wartościach ważnych dla Unii Europejskiej. W tym roku do grona takich filmów została zaliczona ''Twarz'' Małgorzaty Szumowskiej. Komisja podkreśliła, że obraz zwrócił ich uwagę, bo to ''bardzo ludzki film, prezentujący odporne na zmiany polskie społeczeństwo".

''Twarz'' dostała na już ostatnim Berlinale Srebrego Niedźwiedzia za najlepszy film. Obraz Szumowskiej jest zainspirowany prawdziwą historią Polaka, który przeszedł przeszczep twarzy.
Reżyserka zdecydowała się na nakręcenie ''współczesnej baśni'' o Jacku, który w trakcie wypadku traci swoją twarz. W tę rolę wcielił się Mateusz Kościukiewicz. Bohater przechodzi operację i wraca do domu. Jednak nie spotyka się z dobrym przejęciem - jego rodzina, a nawet narzeczona, mają wrażenie, że jest teraz obcym człowiekiem, czasem wręcz opętany.

''Twarz'' - duża konkurencja

Do nominacji rozważano kandydaturę ponad 50 filmów, by ostatecznie wybrać z nich finałową 10. Pozostali kandydaci to duńska ''Dziewczyna'', ukraiński ''Donobas'', norweska "Utoya - 22 lipca" , włoski film "Happy as Lazzaro" oraz "Po drugiej stronie drzwi", "Border", "Styx", "The Silence of Others oraz "Woman at War". Filmy poruszają różne tematy - od kwesti tożsamości seksualnej po filmy dokumentalne o wojnie.

W lipcu zostanie ogłoszona finałowa trójka, zaś 14 listopada w Strasburgu wybrany zostanie zwycięzca.

Na co do kina w lipcu? Doczekaliśmy się powrotu "Iniemamocnych" i "Mamma Mia"!

Więcej o: