TVP puściło wczesnym wieczorem ''Wołyń'' Smarzowskiego. Wpłynęła na nich skarga

W niedzielę wczesnym wieczorem TVP wyemitowało ''Wołyń''. Jeden z widzów uznał, że film zawierający tak brutalne sceny nie powinien być puszczany o tak wczesnej porze.

Film ''Wołyń'' w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zawiera naprawdę drastyczne sceny. TVP wyemitowało go w niedzielę o 20.10. Znalazł się widz, który uznał, że była to za wczesna pora na tego typu przeżycia.

Wpłynęła skarga na TVP za ''Wołyń''

Prezes TVP Jacek Kurski uważa, że ''Wołyń'' to "wielkie epickie kino tożsamościowo-historyczne".Produkcja na pewno wpisuje się w linię programową, jaką obrała ostatnio telewizja publiczna, bo przecież opowiada o trudnej historii naszego kraju. Emisja filmu wypadła więc przed 75. rocznicą ''krwawej niedzieli''. 11 lipca 1943 roku członkowie UPA wymordowali polskich obywateli w 99 miejscowościach na Wołyniu.

Widzowie programu pierwszego TVP mogli więc obejrzeć film Smarzowskiego o godzinie 20.10. Faktycznie, oglądalność była doskonała. W weekend właśnie ten obraz obejrzało najwięcej widzów, bo 3,1 mln osób - donoszą Wirtualne Media.

Jednak znalazł się ktoś, kto uznał, że kino pokazujące tak brutalne sceny, jak ma to miejsce w filmie ''Wołyń'', nie powinno być puszczane w telewizji o tak wczesnej porze. Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła skarga. Rzeczniczka prasowa KRRiT, Teresa Brykczyńska, poinformowała, że ''Zarzuty dotyczyły pory nadawania i brutalnych scen". Skargę wysłała tylko jedna osoba. 

''Wołyń'' Wojciecha Smarzowskiego

''Wołyń'' opowiada o krwawych wydarzeniach z 1943 roku. Scenariusz napisał reżyser Wocjiech Smarzowski na podstawie opowiadań Stanisława Srokowskiego ze zbioru ''Nienawiść''.

Akcja filmu "Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

Film jeszcze na etapie produkcji wywoływał wiele kontrowersji, spekulowano, że pogorszy stosunki polsko-ukraińskie. Reżyser odpierał te zarzuty, zapewniając, że zrobi film uczciwie.

W filmie zagrali tacy aktorzy jak Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Iza Kuna, Jacek Braciak, Janusz Chabior, Vasili Vasylyk, Wojciech Zieliński, Adrian Zaremba, Lech Dyblik, Gabriela Muskała czy Tomasz Sapryk. Premiera filmu miała miejsce w październiku 2016 roku. W następne lato wyemitowano go po raz pierwszy w telewizji na Canal+. Niedzielny seans był pierwszym, który mogli obejrzeć widzowie telewizji publicznej.

Jacek Kurski przyznał ''Wołyniowi'' w trakcie 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodę specjalną.

Książki o Wołyniu dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (147)
TVP puściło wczesnym wieczorem ''Wołyń'' Smarzowskiego. Wpłynęła na nich skarga
Zaloguj się
 • cinekn

  Oceniono 36 razy 36

  Oglądałem Wołyń jeszcze w kinie. Zmiażdżył mnie, podobnie jak innych widzów. Jest mocniejszy niż wsystkie poprzednie Smażowskiego razem wzięte. Na pewno warto film zobaczyć, ale TYLKO będąc dorosłym.

 • premier_scretyna

  Oceniono 60 razy 22

  "Skargę wysłała tylko jedna osoba" - na ponad 3 miliony?
  A jeśli ja złożę skargę na durnowaty program TVN-u to gazeta o mnie też napisze?

 • mupetman

  Oceniono 31 razy 21

  Nawet nie chodzi o porę nadawania, ale nadaną kategorię od 16 lat. Dowolny film ze scenami erotycznymi dostaje od razu 'tylko dla dorosłych'. Taka to hipokryzja, która niestety przywędrowała do nas z USA. Wołyń to film brutalny, z bardzo okrutnymi scenami. To akurat plus dla Smarzowskiego, bo i historia taka była. Wątpię jednak, czy nastolatkom (16-18 lat) ten film zostawi w głowie coś więcej, niż koszmarne sceny okrucieństwa, a nie to przecież jest głównym celem filmu. Tutaj potrzebna jest wiedza, nie tylko o historii tamtych ziem i czasów. Ale oczywiście TVPiS zadbał i o to, puszczając zaraz po filmie żenującą 'debatę', jak to wspaniali i prawi Polacy byli bezwzględnie mordowani przez złych i okrutnych Ukraińców. Oczywiście, rzeź Wołyńska nie ma usprawiedliwienia, ale ma wiele wyjaśnień. Także i w tym przypadku historia nie jest czarno-biała. A że cierpieli głównie niewinni, to też niestety nic nowego w historii ludzkości.

 • ziggybum

  Oceniono 33 razy 21

  No to teraz czekamy na "Kler" Smarzowskiego i jego emisję w czasie najwyższej oglądalności TVPiS.

 • baskonia

  Oceniono 41 razy 21

  To nie kwestia brutalności która pojawia się z całą swoja mocą dopiero w drugiej części filmu tylko tematyka staję kością w gardle i niewygodna prawda. Film ma uniwersalne przesłanie i powinien go obejrzeć każdy nie tylko dorosły ale i młodzież która z przemocą na ogól jest zapoznana bardzo dobrze. Film dobrze uwidocznia że zło uderza najczęściej w osoby bezbronne i niekoniecznie te które mają przewinienia względem kogoś (*scena odwetu).

 • paruwkowy_skrytobujca

  Oceniono 45 razy 17

  czekamy na kolejny niewygodny film Pana Smarzowskiego, tym razem o stosunkach polsko-żydowskich. Ciekawe czy Kurski nadal będzie taki prędki z oklaskami.

 • kamigorad

  Oceniono 16 razy 16

  Ciekawe co powie kurski na temat nowego filmu Smarzowskiego?

 • premier_scretyna

  Oceniono 45 razy 15

  "Skargę wysłała tylko jedna osoba" - frekwencja jak za przeproszeniem na proteście przed sądem...

 • kamil-sosnowski

  Oceniono 30 razy 14

  Uważam, że pora emisji była jak najbardziej odpowiednia. Tyle lat temat był zamiatany pod dywan i przemilczany. Wreszcie wiele osób mogło zobaczyć co tam się wydarzyło. I to przecież była wersja łagodna. I trzeba się z tym zmierzyć w naszych wzajemnych relacjach. I w tym cały jest ambaras, żeby oba państwa chciały naraz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX