McQueen projektował dla królowej, u szczytu sławy popełnił samobójstwo. Powstał wciągający obraz

McQueen zwykł mawiać, że ''Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n'roll''. Zmienił oblicze światowej mody. Wyjątkowy dokument o jego życiu wejdzie do kin 20 lipca.

To film, który dotrze nie tylko do znawców mody. Wizualnie frapujący, przemyślnie skonstruowany, wciąga od pierwszych minut w wir opowieści tak samo ciekawej, jak i dramatycznie smutnej.

Reżyser Ian Bonhôte razem ze scenarzystą Peterem Ettedgui stworzyli wciągający  obraz dokumentalny o życiu człowieka, który z prostego chłopaka z londyńskich przedmieść stał się najbardziej cenionym i nietuzinkowym kreatorem mody ostatnich lat. Choć jego wizja zrewolucjonizowała światowe wybiegi, a sam stał się także ikoną sztuki współczesnej, targnął się na swoje życie. 

"McQueen" -  kim był? 

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej.
Odważny i bezkompromisowy, McQueen zwykł mawiać:

Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca.

Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman.

U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie?

„McQueen” to oparta na faktach historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła.
Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na
szczyty sławy i świata pop kultury.

"McQueen" - twórcy mówią o swoim filmie

Życie osobiste i kariera McQueena domagały się obrazu odważnego, wyczerpującego,
opartego na mocnej filmowej strukturze. On sam nie zniósłby konwencjonalnego,
epizodycznego podejścia znanego z tak wielu dokumentalnych biografii. Tak jak McQueen używał krawiectwa i projektowania, by stworzyć własny, wyjątkowy język, tak my chcemy połączyć i wykorzystać narzędzia dostępne nam, filmowcom - ruch i zdjęciowe archiwa, nagrania audio i wywiady, świetne materiały filmowe i muzyczne – by zbudować oryginalny, fascynujący portret McQueena – jego życia i złożonej osobowości.

Opowiadamy tę historię w sześciu rozdziałach. Centrum każdego z nich to kluczowe
wydarzenie z życia McQueena plus premiera nowej kolekcji. McQueen zamienił wybiegi
mody w epickie, pełne dramaturgii spektakle. W ten sposób pokazywał światu nie tylko swoje nowe kolekcje, ale też różne aspekty swojej psychiki, a te miały wpływ na jego artystyczną wizję.

Moje kolekcje zawsze były autobiograficzne, odnosiły się do radzenia sobie z tym,kim jestem. To jak egzorcyzmowanie własnych demonów. Pokazy to wyraz tego, co drzemie gdzieś głęboko we mnie - mówił McQueen.

Obsesje, rodzinne historie, fantazje i koszmary, lęki i pragnienia – to wszystko znajdziemy w pokazach McQueena. Jego inspiracje – eklektyczny, instynktowny mix filmów, sztuki, muzyki, historii, tańca i technologii – przefiltrowane przez tygiel rozbuchanej wyobraźni owocowały niezapomnianymi spektaklami prowokującymi zarówno oburzenie, jak zachwyty.

''McQueen''''McQueen'' 1996-98 AccuSoft Inc., All right8BIM4

McQueen powiedział kiedyś, że nie ma określonego stylu - Najpierw pojawiają się tematy, wokół których buduję kolekcję. Nasze podejście do jego historii opiera się na podobnej zasadzie. Każdy z rozdziałów otwiera fragment konkretnego pokazu, w którym szukamy tematów i wydarzeń z życia McQeena, będących dla tego pokazu inspiracją. Sześć rozdziałów ma kolejność chronologiczną, śledzimy karierę McQueena od praktykanta do mistrza, od debiutu w czasach studenckich - po ostatnią kolekcję.

Tak jak jego pokazy stawały się głośne dzięki zestawianiu kontrastujących elementów (delikatność kontra siła, surowa energia kontra romantyzm), tak nasze sześć rozdziałów pozwala pokazać kontrasty jego szalonego życia – wzloty i upadki, triumfy i katastrofy - napędzanego kokainą, autodestrukcyjnego tempa. Jeden z przyjaciół artysty wspomina, że miał wrażenie, iż McQueen „gna w stronę śmierci. Pokazujemy również momenty refleksji, życia duchowego: doświadczenia buddyzmu w ostatnich latach życia, szukania pomocy u terapeutów.

Frapujący obraz dokumentalny ''McQueen'' wejdzie do kin 20 lipca. 

Biografia Alexandra McQueena dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>