Aktorzy

DENNIS QUAID

aktorstwem zainteresował si w szkole średniej, studiował w University of Houston. Uznanie przyniosła mu rola w głośnym, nominowanym do Oscara filmie "Breaking Away" (TVP: "Co dalej?"). Inne jego filmy to m.in.: "The Long Riders" (wydany u nas na kasetach video, wyświetlany w TVP) u boku brata Randy'ego Quaida, "9/30/55", "Crazy Mama", "Dreamscape" (video: "Ucieczka w sen", TVP: "Senny krajobraz"), "All Night Long", "Our Winning Season", "Cavemen", "I Never Promised You a Rose Garden", "Mój własny wróg", "The Right Stuff" (TVP, video: "Pierwszy krok w kosmos"), "Interkosmos" u boku przyszłej żony Meg Ryan, "Great Balls of Fire" (TVP: "Gwiazda rock and rolla") z Winoną Ryder, "Wielki luz" z Ellen Barkin, "D.O.A." z Meg Ryan, "Podejrzany" z Cher, "Tough Enough", "The Night the Lights Went Out in Georgia", "Everybody's All-American" (video, TVP: "Bożyszcze tłumów") z Jessicą Lange, "Przyjdź zobaczy raj" Alana Parkera, "Flesh and Bone" (video, TVP: "Krew z krwi, koś z kości") z Meg Ryan, "Wyatt Earp" z Kevinem Costnerem i Gene'em Hackmanem, "Ostatni smok", "Something to Talk About" (video: "Miłosna rozgrywka") z Julią Roberts, Geną Rowlands i Robertem Duvallem, "Switchback", "Gang Related", "Nie wierzcie bliźniaczkom", "Savior" (TVP: "Wybawca") z Nastassją Kinski, "Męska gra" Olivera Stone'a z Alem Pacino, "Częstotliwość", "Traffic" Stevena Soderbergha, "The Rookie" (video: "Debiutant"), "Daleko od nieba", który przyniósł mu nagrodę nowojorskich krytyków filmowych, Independent Spirit Award oraz nominacje do Złotego Globu i Gildii Aktorów Filmowych, "Cold Creek Manor" Mike'a Figgisa z Sharon Stone, "Alamo" Johna Lee Hancocka (rola generała Sama Houstona) oraz "The Flight of the Phoenix". W telewizji wystąpił m.in. w dwóch filmach "Bill" i "Bill: Na swoim" oraz "Kolacji z przyjaciółmi", w teatrze - w "Prawdziwym zachodzie" Sama Sheparda u boku brata Randy'ego. Jako reżyser zadebiutował telewizyjnym filmem "Wszystko, co najważniejsze".

JAKE GYLLENHAAL

wystąpił m.in. w następujących filmach: "Proof" Johna Maddena, "Broken Mountain" Anga Lee, "Donnie Darko", za który otrzymał nominację do Independent Spirit Award, "The Good Girl" z Jennifer Aniston, "Moodlight Mile" (video: "Mila księżycowego światła") z Dustinem Hoffmanem, Susan Sarandon i Holly Hunter, "Lovely and Amazing" z Brendą Blethyn, "Bubble Boy" (video: "Balonowy chłopak"), "October Sky" (video: "Dogonić kosmos"), "Josh and S.A.M.", "Niebezpieczna kobieta" z Debrą Winger i "Sułtani westernu" z Billym Crystalem. Na scenie zadebiutował w "This Is Our Youth" w Londynie, w TV wystąpił w roli syna Robina Williamsa w odcinku serialu "Homicide" zatytułowanym "Bop Gun".

IAN HOLM

jeden z najwybitniejszych aktorów brytyjskiej sceny i ekranu. Studiował w Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w Londynie i zadebiutował w Memorial Theater Company przeszło 40 lat temu. W roku 1961 nawiązał trwającą wiele lat współprac z Royal Shakespeare Company i zaczął regularnie pojawia si na scenach w Londynie i Stratfordzie. Wystąpił m.in. w: "Otellu", "Królu Learze", "Wujaszku Wanii" i "Wiśniowym sadzie". Najsłynniejszą jego rolą filmową są "Chariots of Fire" (video, TVP: "Rydwany ognia"), które przyniosły mu nagrod Brytyjskiej Akademii Filmowej, nagrod aktorską w Cannes i nominacj do Oscara. Inne filmy z jego udziałem to m.in. : "Powrót Robin Hooda", "Britannic w niebezpieczeństwie", "Nicholas and Alexandra" (video, TVP: "Mikołaj i Aleksandra"), "Obcy - 8 pasażer >Nostromo<", "Greystoke - legenda Tarzana, władcy małp", "Brazil", "Another Woman" (video: "Ta druga kobieta", TVP: "Inna kobieta") Woody Allena, "Henryk V", "Nagi lunch", "Hamlet" (z Melem Gibsonem i Heleną Bonham Carter), "Kafka" (TVP: "Kafka"), "Big Night" (video, TVP: "Wielkie otwarcie"), "A Life Less Ordinary" (video: "Życie mniej zwyczajne"), "Szaleństwo króla Jerzego", "eXistenZ", "Night Falls on Manhattan" (video, TVP: "Noc na Manhattanie"), "Słodkie jutro", "Piąty element", trylogia "Władca pierścieni" i "Z piekła rodem". W telewizji wystąpił m.in. w serialach: "Na zachodzie bez zmian", "Titanic", "Nędznicy", "Jezus z Nazaretu" i "Holocaust" (video: "Holocaust"). W roku 1998 otrzymał tytuł szlachecki.

EMMY ROSSUM

zadebiutowała na scenie w wieku 7 lat w dziecięcym chórze Metropolitan Opera w Lincoln Center. W ciągu następnych pięciu lat wystąpiła w 20 operach, w pięciu różnych językach, u boku m.in. Placido Domingo i Angeli Gheorghui. Były wśród nich m.in. "Carmen" Bizeta, "Sen nocy letniej" Brittena oraz "Cyganeria" i "Turandot" Pucciniego. Wystąpiła m.in. we następujących filmach: "Songcatcher", "Rzeka tajemnic" Clinta Eastwooda i ekranizacji "Upiora w operze" Andrew Lloys Webbera w reżyserii Joela Schumachera. Wśród jej ról telewizyjnych jest serial "Kancelaria adwokacka" i film "Audrey", w którym zagrała młodą Audrey Hepburn.

SELA WARD

wystąpiła m.in. w filmach: "Dirty Dancing: Havana Nights", "Klub 54", "Ścigany" u boku Harrisona Forda, "My Fellow Americans" (video: "Obywatele prezydenci") z Jackiem Lemmonem, Jamesem Garnerem, Danem Aykroydem i Lauren Bacall, "Hello Again", "Nothing in Common" (video, TVP: "Nic ich nie łączy") z Tomem Hanksem, "Rustler's Rhapsody" i "The Man Who Loved Women" (video, TVP: "Mężczyzna, który kochał kobiety"). W telewizji wystąpiła m.in. w serialach: "Prawnicy z miasta aniołów", "Nocny sąd", "Frasier", "Sisters" i "Once and Again", za który otrzymała prestiżową nagrodę Emmy oraz filmie "Złota dziewczyna: historia Jessiki Savitch", który przyniósł jej liczne nagrody. W ubiegłym roku opublikowała książkę "Homesick", która trafiła na listę bestsellerów "New York Timesa". Karierę rozpoczynała jako modelka.